A lakosság egyharmada gondolja, hogy az iskola felkészít az életre (SZAVAZZ)
Hétfőn mintegy hárommillió gyerek számára kezdődik az új tanév Romániában. A Reveal Marketing Research legújabb felmérése arra irányul, hogy többet megtudjon a romániaiak oktatási rendszerrel kapcsolatos megítéléséről és a fiatal diplomások körében tapasztalható aggasztó munkanélküliségről.
A tanulmány szerint a romániaiak csupán 34 százaléka gondolja úgy, hogy a hagyományos oktatás nagy vagy nagyon nagy mértékben készíti fel gyermekeit az életre. Ez a megítélés a vidéken elterjedtebb, ott a válaszadók 39%-a tartja megfelelőnek a hagyományos oktatást, míg a városiak csak 32 százaléka. Ugyanakkor a 18 év alatti gyermekeket nevelő szülők 56%-a állítja, hogy hajlandó lenne fizetni azért, hogy gyermekeiknek lehetőséget biztosítson arra, hogy olyan területeken tanulhassanak, amelyek iránt szenvedélyesen érdeklődnek, ismerteti a kutatást a Digi24 hírtelevízió. A demográfiai adatokat elemezve az derül ki, hogy a 11-14 évesek szülei (63%) és a 8000 lej feletti jövedelemmel rendelkezők (70%) a legnyitottabbak erre. A fő okok, amiért a szülők átíratják gyermeküket más oktatási intézménybe, az előző iskola által nyújtott oktatás minőségével (38%), a költözéssel (24%) és a tanárokkal kapcsolatos konfliktusokkal vagy problémákkal (17%) kapcsolatosak. A 18 év alatti gyermekeket nevelő szülők 28%-a döntött úgy, hogy egy oktatási ciklus alatt átíratja gyermekét más oktatási intézménybe, és ez az arány a 45-55 éves szülők körében jelentősen magasabb (34%).
Szavazó
Szerinted az iskola felkészít az életre?
Szavazás eredménye
Ezek az adatok hangsúlyozzák, hogy a romániai családok körében egyre nagyobb az aggodalom az oktatás minőségével és relevanciájával kapcsolatban. Amikor a kritikus pillanatokról van szó, amikor a szülők úgy döntenek, hogy beavatkoznak gyermekeik jobb oktatási útjának biztosítása érdekében, a középfokú oktatás (V-VIII. osztály) áll az első helyen (34%), amelyet az alapfokú oktatás (0-IV. osztály) követ 30%-kal. Az óvoda (26 százalék) és a középiskola (IX-XII. osztály) 19 százalékkal. Az okok a gyermekek életkora szerint változnak: a 7-10 évesek esetében a tanárokkal kapcsolatos problémák a fő tényező (32%), míg a 15-18 évesek esetében az előző iskola által nyújtott oktatás minősége a domináns ok (51%).
Az új iskola kiválasztásának legfontosabb kritériumai között szerepel a tanárok minősége és tapasztalata (53%), az iskola hírneve (38%), a biztonság és az iskolai környezet (35%), az intézmény tanulmányi eredményei (26%) és az otthonhoz való közelség (23%).
A felmérés szerint azok, akiknek gyermeke vagy közeli ismerőse van, aki nemrég végzett középiskolát vagy egyetemet, azt mondják,71%-ának nehézséget okozott az álláskeresés.
A válaszadók szerint a fiatalok munkanélküliségének fő okai a gyakorlati tapasztalat hiánya (59%), a túl magas munkáltatói követelmények (48%), a lehetőségek hiánya a lakóhelyükön (42%), a túl magas fizetési elvárások (42%) és a korlátozott kilátásokkal rendelkező tanulmányi területek választása (28%).
CSAK SAJÁT