Ezt javasolja a szakszervezet a szakági minimálbérre vonatkozóan

Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) azt javasolja a kormánynak, hogy az építőiparban 4600 lejre, a mezőgazdaságban pedig 3500 lejre emelje a bruttó minimálbért, és mindkét intézkedést sürgősségi rendelettel fogadja el.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

Csütörtöki közleményében a BNS emlékeztetett arra, hogy a kormány már kezdeményezett egy sürgősségirendelet-tervezet az építőipari minimálbérről, de még nem rögzítette az összegét és a hatályba lépésének időpontját sem.

A szakszervezeti szövetség szerint, ha a Ciolacu-kabinet – az eredeti szándékának megfelelően –4500 lejre emelné a bruttó építőipari minimálbért, a deficitcsökkentő intézkedések hatályba lépése után a nettó minimálbér a jelenlegi összegnél 56 lejjel kisebb lesz az ágazatban, mert az alkalmazottaknak tíz százalékos egészségbiztosítási járulékot is kell fizetniük. Ezért a BNS szerint legalább 4600 lejre kellene emelni a bruttó minimálbért ahhoz, hogy a nettó összeg legalább a jelenlegi szinten maradjon az ágazatban. Hasonló elgondolásból a mezőgazdasági bruttó minimálbért is legalább 3500 lejre kellene emelni - részletezték a közleményben.

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön bejelentette, hogy október elsejétől 3000-ről 3300 lejre nő az országos bruttó minimálbér. Közölte azt is, hogy leveszik a kormányülés napirendjéről azt a sürgősségirendelet-tervezetet, amellyel megemelték volna a minimálbért az építőipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén.

„A pénzügyminisztérium ma reggel bemutatott számításai azt mutatják, hogy az egészségbiztosítási járulék bevezetése az összes munkavállalóra, tevékenységtől függetlenül, csökkentette volna az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók nettó minimálbérét. (...) Nem értek ezzel egyet. A nettó minimálbér nem csökkenhet ezekben az ágazatokban. Ezért úgy döntöttem, hogy levesszük napirendről ezt a rendelettervezetet” – mondta a miniszterelnök.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?