Az adókedvezmények megszüntetése ellen tüntetnek az építőiparban dolgozók
Utcára vonulnak szerdán Bukarestben az építőipari dolgozók, tiltakozva az ellen, hogy a kormány megszüntetné az ágazatban alkalmazottak adókedvezményeit.
„Kötelességünk felelősségre vonni egy hazug kormányt, amely megszegi saját írásba foglalt vállalásait! Ha ez megtörténik, a jövedelemcsökkenés miatt sok építőmunkás elhagyja az országot, hogy külföldön keressen jobban fizetett munkát. Mi Romániában akarunk építkezni" - mondják a Familia Szakszervezeti Szövetség képviselői.
Az eredetileg 9:00-13:00 óra között tervezett tiltakozás korábban, 11:00 órakor ér véget, a fővárosban meghirdetett vörös hőségkód és a kánikula okozta kellemetlenségek miatt. A szervezők emellett úgy döntöttek, hogy a résztvevők számát mintegy 3000 főre csökkentik.
A kormány által az adótörvénykönyvben javasolt változtatások nem csak az építőipart érintik, hanem a munkavállalók más kategóriáit is, hívta fel a figyelmet Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
„Nem nézhetjük tétlenül, hogy a kormány aláássa a jogainkat. Az építőipari ágazat adókedvezményeinek megszüntetésével az építőipari dolgozók nettó jövedelme csökken, munkahelyi biztonságuk, életminőségük és családjuk életminősége is sérül. Ez egy olyan fenyegetés, amely mindannyiunkat érint, csak szolidaritással tudunk valós és tartós változást elérni. Úgy véljük, hogy az adótörvénykönyv a kormány által javasolt, átláthatatlanul, konzultáció nélkül végrehajtott módosításai nemcsak ezt a területet, hanem a munkavállalók más kategóriáit is sújtani fogják (...) Azt akarjuk, hogy az általunk előterjesztett alternatív javaslatokat vegyék figyelembe. Az átláthatóság elengedhetetlen ahhoz, hogy méltányos megoldások szülessenek a költségvetés, az üzleti környezet és nem utolsósorban a munkavállalók számára" - írta Dumitru Costin a BNS Facebook-oldalán közzétett üzenetében.
A két szakszervezet intézkedéscsomagot javasol a kormánynak, hogy megelőzzék az adókedvezmények 2023. szeptember 1-re tervezett megszüntetésének hatásait: ágazati szintű kollektív szerződés megtárgyalása és megkötése, amely magában foglal egy mechanizmust az építőipari és építőanyag-ágazatban dolgozók nettó bérjövedelmének fenntartására; az adókedvezmények 2025-től kezdődő, fokozatos megszüntetése az országos helyreálltási tervben (PNRR) elfogadott ütemtervnek megfelelően; hatástanulmány készítése az adókedvezmények hirtelen megszüntetésének hatásairól; az állam vagy az európai alapok által finanszírozott beruházási munkálatok pénzügyi előirányzatainak kiigazítása annak érdekében, hogy az építőiparban vállalkozók kiigazíthassák személyi költségeiket; bérpolitika kidolgozása az ágazat számára az elkövetkező évekre, a bérek kiegyensúlyozásának elősegítése, különösen a magánszektorban; a közbeszerzési jogszabályok módosítása és szociális záradékok bevezetése; intézkedéscsomagok kidolgozása a feketemunka és a szürke munkaerő visszaszorítása érdekében az ágazatban, beleértve az építőipari dolgozók kártyájának bevezetését.
CSAK SAJÁT