Évente húszmillió tonna műanyag kerül a természetes vizekbe
A körforgásos gazdaságot szolgáló intézkedések révén 2040-re több mint 80 százalékkal lehetne csökkenteni az óceánokba kerülő műanyag mennyiségét – üzente hétfőn, a környezetvédelmi világnapon Klaus Iohannis.
Az államfő azt írta az Államelnöki Hivatal Közleménye szerint, hogy a környezetvédelmi világnap segít a környezetet veszélyeztető tényezők tudatosításában, és arra biztatja az embereket, hogy olyan döntéseket hozzanak, amelyek megfékezik a klímaváltozást.
A 2023-as környezetvédelmi világnap a műanyaggal történő szennyezés korlátozására összpontosít. Becslések szerint évente mintegy 20 millió tonna műanyag kerül a tavakba, folyókba és tengerekbe világszerte.
Iohannis felhívja a figyelmet, hogy a rendelkezésünkre álló vízkészleteink már így is veszélyben vannak, többek között a klímaváltozás következtében megváltozott csapadékviszonyok miatt. Tudatosítani kell a műanyaggal történő szennyezés súlyosságát, az erről való tájékoztatást be kell emelni az oktatásba, a természeti erőforrásokat tudatosan kell használni, és át kell térni a körforgásos gazdaságra. Románia más országokkal együtt azon dolgozik, hogy a lehető legjobb szabályokat, technológiákat és gazdasági mechanizmusokat dolgozza ki a műanyaggal történő szennyezés csökkentésére – olvasható Iohannis üzenetében.
Az elnök hozzáteszi, a csomagolóanyagok visszaváltási rendszerének bevezetése 2023-tól felelősségteljesebb egyéni magatartást és a körforgásos műanyag-gazdálkodást fogja eredményezni.
CSAK SAJÁT