FRISSÍTVE – Esélyes az RMDSZ távozása a koalícióból
Az energiaügyi és az európai alapok minisztériumát ajánlják az RMDSZ-nek a mai késő délutáni, sorsdöntőnek tűnő koalíciós tárgyaláson. Az egyik – valószínűnek tartott – forgatókönyv szerint az RMDSZ a fejlesztési tárca elvesztése miatt távozik a koalícióból, de parlamenti támogatást nyújthat a kormánynak. FRISSÍTÉS: Az RMDSZ nem fogadja el az fejlesztési minisztérium elvesztését a miniszterelnök-csere után megalakuló új kormányban, de nem áll fel a tárgyalóasztaltól – mondta Kelemen Hunor
Marcel Ciolacu leendő miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a hárompárti megbeszélések előtt azt nyilatkozta, hogy pártja azt szeretné, ha a magyar szövetség maradna a kormányban. Megerősítette ugyanakkor: az európai alapok minisztériumát és az energiaügyi tárcát ajánlják az RMDSZ-nek a fejlesztési, illetve a környezetvédelmi minisztérium helyett. Az RMDSZ berkeiből több alkalommal is megfogalmazott álláspont szerint a koalícióból való kiszorítással egyenlő a fejlesztési tárca minden szakmai érv nélküli átkerülése egy másik párt irányítása alá.
Az RMDSZ nem fogadja el az fejlesztési minisztérium elvesztését
Kelemen Hunor elmondta, a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZÁT) pénteki ülésén az a döntés született, hogy az RMDSZ az új kormányról szóló tárgyalásokon az eredeti koalíciós megállapodás tiszteletben tartását fogja kérni a PSD-től és a Nemzeti Liberális Párttól (PNL).
’Amikor aláírtuk ezt a megállapodást, 2024-ig vállaltuk a kormányzás felelősségét. Minden erőnkkel elköteleztünk magunkat a kormány mellett, és a részvételünk eredményes volt. Nincs okunk azt mondani, hogy a továbbiakban nem vagyunk képesek vezetni a fejlesztési minisztériumot és a környezetvédelmi minisztériumot” – jelentette ki.
Emlékeztett: az RMDSZ korábban elfogadta a minisztériumok számának csökkentését és a sporttárca beolvasztását a családügyi minisztériumba. A SZÁT viszont arra hatalmazta fel a RMDSZ tárgyalóküldöttségét, hogy az új kormányról szóló egyeztetéseken ragaszkodjanak a fejlesztési minisztérium megőrzéséhez, ha a koalíciós partnerek nem kívánják tiszteletben tartani a 2021-es megállapodást, és újraosztanák a tárcákat. Hozzátette, az RMDSZ ugyanakkor hajlandó lemondani a környezetvédelmi minisztériumról, ha cserében 'ezzel egyenértékű' minisztérium irányítását kapja meg.
Kelemen Hunor elmondta, hogy a SZÁT pénteki döntését még aznap este ismertette a másik két kormánypárt vezetőivel. „Tehát Ciolacu úr már pénteken tudta, hogy mi az álláspontunk európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztériummal kapcsolatos ajánlatáról” – jegyezte meg. Hozzátette, a PSD elnöke vasárnap megkereste őt telefonon, még mielőtt a sajtó elé állt volna az ajánlatával, és közölte a politikustársával, hogy az RMDSZ-t ezt nem tudja elfogadni.
A szövetségi elnök szerint minisztereinek „eredményei, a szakmaiságuk és a komolyságuk” jelentik az RMDSZ „legerősebb érveit” a koalíciós egyeztetéseken. Leszögezte, hogy „az asztaltól nem álltak fel”, a tárgyalásokat folytatják.
„Amíg Iohannis államfő nem nevezi bízza meg Ciolacu urat kormányalakítással, addig a koalíciós megállapodás érvényben van, és az ő felelőssége lesz dönteni a további tárgyalások lebonyolításáról és a kormány összetételéről” – nyilatkozta Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök elhárította azt az újságírói kérdést, hogyan szavaz majd az RMDSZ az új kormány beiktatásakor. „Ciucă úr még nem mondott le, messze van még a beiktatás. Ha odajutunk, akkor majd ismertetjük az álláspontunkat” – jelentette ki.Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ támogatni fogja-e az új kormányt, azt válaszolta: „Nem szenvedünk Stockholm-szindrómában”.
Kelemen elmondta azt is, hogy tudomása szerint a PNL ragaszkodik az kormányfőcseréről szóló eredeti megállapodásról. „Ez az első számú opciójuk. Ha ez nem lehetséges, akkor más megoldást kell találni. De erről Ciucă urat kellene kérdezni” – jegyezte meg.
Mint arról korábban már beszámoltunk, sajtóértesülések szerint hétfőn benyújtja lemondását Nicolae Ciuca. Ma 17 órától döntő fontosságú tárgyalások zajlanak a három koalíciós párt vezetői között, amelyen eldől a minisztériumok leosztásának kérdése és a kormányváltás pontos menetrendje is. Klaus Iohannis államfő két héttel ezelőtt azt mondta, mihelyt Nicolae Ciuca lemond miniszterelnöki tisztségéből, megteszi a következő szükséges lépéseket. Leszögezte, nem áll érdekében húzni az időt, és nem akar üresjáratokat, bizonytalanságot.
A mai tárgyalások eredményének függvénye az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának folytatása. Szociáldemokrata források az Adevărulnak pár nappal ezelőtt azt mondták, a PSD a kormányban tartaná az RMDSZ-t, mivel a magyar szövetség szavatartó partnernek bizonyult és a stabilitást is biztosítja. A PNL ezzel szemben néhány politikusa révén azt üzente: a Kelemen Hunor vezette szövetség nélkül is folytatható a kormányzás. A nemzeti liberálisok átvennék azt a fejlesztési minisztériumot, amelyet eddig az RMDSZ-es Cseke Attila vezetett.
CSAK SAJÁT