banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Eric Maskin: békét hozhatna a NATO terjeszkedésének megállítása 

A NATO terjeszkedésének megállítását tartja a háború befejezéséhez vezető egyik megoldásnak Eric Maskin közgazdasági Nobel-emlékdíjas professzor. Szerinte a NATO-bővítés jelenleg nem teszi biztonságosabbá a Nyugatot. 

 

Eric Maskin amerikai közgazdász Temesváron a pénzügyi válságok témájával foglalkozó konferencián tartott előadásában egyebek mellett arról is beszélt, hogy Oroszország Ukrajna elleni támadásának megértéséhez meg kell érteni a történelmet. „Ehhez vissza kell térni a Szovjetunió bukásához. Oroszország rövid időre demokráciává vált, de sajnos gyorsan súlyos gazdasági válságba került. Ez a válság az egész ország destabilizálásával fenyegetett, és lehetőséget adott Vlagyimir Putyin hatalomra jutására is. Putyin hatalomra került, és sikerült stabilizálnia a gazdaságot” – magyarázta Maskin. Hozzátette: a gazdaság stabilizálása jó dolog Oroszországnak, de Putyin a Nyugat ellensége lett, ami elkerülhető lett volna.

„Minden okunk megvan azt hinni, hogy amikor a Szovjetunió összeomlott, Oroszország a Nyugat szövetségesévé válhatott volna. Hasonló a kultúránk. Számos tudományos eszmecsere zajlott, az orosz és a nyugati kutatók sok közös értéket vallottak. Minden okunk megvolt azt hinni, hogy Oroszország része lehet a nyugati közösségnek, esetleg csatlakozhat az Európai Unióhoz. Minden lehetségesnek tűnt, de az 1990-es évek gazdasági összeomlása mindezeket az eszményeket veszélybe sodorta” – idézte az Adevărul a Harvard professzorát. 

Eric Maskin a temesvári egyetemen tartott előadást  Forrás: Az Universitatea de Vest din Timisoara Facebook oldala

Maskin úgy vélte, Oroszország gazdasági összeomlása a Szovjetunió bukása után elszalasztott lehetőség volt a Nyugat számára „és különösen az Egyesült Államok számára". Szerinte Washingtonnak be kellett volna avatkoznia Oroszországban, ahogyan a második világháború után Németország esetén, hogy újjáépítse az Egyesült Államok halálos ellenségét.

A Nobel-emlékdíjas közgazdász szerint Oroszország és Putyin „a NATO-hoz való hozzáállásunk miatt" tekint ellenségnek minket, azaz a  Nyugatot. Mint mondta, Moszkva a NATO-bővítésben veszélyt jelent saját biztonságára. „A NATO-bővítés manapság nem teszi biztonságosabbá a Nyugatot" - fogalmazott a professzor. Úgy vélre, Svádország csatlakozása a NATO-hoz, nem teszi biztonságosabbá Svédországot, hiszen Oroszország soha nem támadná meg a skandináv államot. „Putyin minden bizonnyal megbánta, hogy megtámadta Ukrajnát. Szörnyű tévedésnek bizonyult ez számára. Nem támadják meg Svédországot akkor sem, ha a svédek nem csatlakoznak a NATO-hoz” – mondta Maskin. Az amerikai közgazdász azt állította: érdemes megpróbálni gyorsan megállítani az ukrajnai háborút azzal, hogy felajánlják Putyinnak a NATO-bővítés leállítását.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?