Épülhet a ratosnyai vízerőmű – kisajátítja az állam a Bánffy család telkét

Kisajátítja az állam a Bánffy család mintegy 55 hektáros erdőterületét, és a környezetvédelmi hatóság engedélyezi az erdőirtást a Maros megyei Ratosnyára tervezett vízerőmű munkálatainak véglegesítése érdekében.

A létesítmény építése még a Ceaușescu rezsim idején kezdődött, és a rendszer bukása előtt már 90 százalékban elkészült,  az eddig végrehajtott beruházások összértéke meghaladja a 200 millió eurót. 1989 után a Bánffy család örökösei visszaigényelték jogos tulajdonukat, 55 hektárnyi erdő területet, amire azonban a vízerőmű munkálatainak befejezéséhez szükség van.

A Profit.ro elemzése szerint a mostani engedélyek és jogi megállapodások új lendületet adtak a beruházásnak. A vízerőmű 35,2 MW-os kezdeti teljesítménye évente 46,3 GWh energiát termelhet, ami a második szakaszban 117,5 GWh-ra növekedhet. A fejlesztés teljes költsége eddig meghaladta a 200 millió eurót.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter látogatása a ratosnyai vízerőmű helyszínén  |Fotó: Környezetvédelmi Minisztérium

Kártalanítják a Bánffy család örököseit

A vízerőmű területét is érintő 55 hektáros erdőt a Bánffy család örökösei 2022-ben kapták vissza. A Hidroelectrica állami vállalat ugyan peres úton vitatja az örökösök tulajdonjogát, de a jogi procedúra lezárása előtt már elindult a kártalanítás. Az Energiaügyi Minisztérium megkezdte a terület kisajátítását, melynek kártalanítási összegét körülbelül 5,68 millió lejben (kb. 1,14 millió euró) határozták meg. A pénzt a minisztérium saját költségvetéséből utalja át a ratosnyai vízerőmű tervét megvalósító Hidroelectrica állami vállalatnak, amely Románia legnagyobb villamosenergia-termelője – írja a Profit.ro.

Környezetvédelmi aggályok

A projekt helyszíne természetvédelmi terület, amelyet 2007-ben vettek oltalom alá. A WWF és más környezetvédő szervezetek figyelmeztettek, hogy a beruházás károsíthatja a helyi ökoszisztémát, beleértve több folyót és 170 hektárnyi erdőt. A projekt keretében egy 171 hektáros mesterséges tározót is kialakítanak, amely 39 hektár erdő kivágását teszi szükségessé.

Bár a kormány hangsúlyozta a projekt energetikai jelentőségét, a természetvédők szerint a vízerőmű nem felel meg az EU környezetvédelmi előírásainak. A projekt ellenzői kiemelik, hogy az energiaigény és a fenntarthatóság közötti egyensúly megtalálása kiemelten fontos lenne.

Kormányzati döntések

A román kormány 2024 végén sürgősségi rendelettel enyhítette a természetvédelmi szabályozásokat olyan beruházások esetében, amelyek nemzeti jelentőségűnek minősülnek. Ez a rendelet lehetővé tette, a ratosnyai vízerőmű munkálatainak folytatását.

Két környezetvédelmi civil szervezet, a Bankwatch és az Agent Green idén kérte, hogy az Alkotmánybíróság és az Európai Unió Bírósága vizsgálják meg a kormányrendelet jogellenességét, ám a keresetet 2024 szeptemberében elutasították. A felperesek azt állítják, hogy a kormányrendelet alkotmányellenes. 

Ratosnyai vízerőmű |Fotó: Dumitrita Gliga Facebook oldala

Múlt hónap végén a kormány sürgősségi rendeletet adott ki, amely lehetővé teszi, hogy villamos energia termelésére szolgáló erőműveket építsenek védett területeken, ha a projekteket az állam „nemzeti fontosságú energetikai célú" beruházásnak nyilvánítja. Ezen projektek a helyi adók alóli mentességet is élvezhetnek a telekkiadási és építési engedélyek kiadása esetén. Az első olyan beruházás, amely a frissen elfogadott kormányhatározat előnyeit élvezi, a Mintia környékén, a korábbi szénalapú hőerőmű területén megépülő több mint 1700 MW teljesítményű új gázalapú erőmű.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?