banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Kevés a víz a gyűjtőtavakban, áramimportra fogunk szorulni a téli hónapokban is

Érezteti hatását a szárazság, utoljára 2018-ban volt olyan alacsony a vízgyűjtők telítettsége, mint jelenleg.  

Évek óta nem fordult elő, hogy olyan kevés víz legyen a hazai gyűjtőtavakban, mint jelenleg, írja a Ziarul Financiar (ZF). A Transelectrica adatai szerint október 13-án a vízerőművek tavai 74,62 százalékban voltak feltöltve. Ilyen alacsony telítettségi szint utoljára 2018-ban volt.Fotó: Facebook/Hidroelectrica

Tavaly, október közepén 81,61 százalékos volt a vízgyűjtők telítettsége, 2020-ban pedig 85,90 százalék. A mostani alacsony feltöltöttség az idei szárazságnak a következménye, ezért termelt a Hidroelectrica harmadik negyedévben 20 százalékkal kevesebb villanyáramot, mint 2023 azonos időszakában. Mivel a tavakban kevés a víz, az erőművek a szokásosnál kevesebb áramot tudnak majd termelni a téli hónapokban.

Ráadásul gondok vannak a Vaskapu I. körül. Az erőmű hat generátora közül háromnak a turbinája egy ideje nem működik megfelelően, adta hírül az economedia.ro. A Hidroelectrica tendert írt ki a probléma feltárását célzó tanulmányra, azonban ennek hosszú a kifutási ideje.

A megújuló forrásokat felhasználó áramtermelési beruházások sem az elvárások szerint haladtak az elmúlt időszakban. A napenergián és szélenergián alapuló áramtermelési kapacitás egy év alatt csak párszáz MW-tal emelkedett, 4300 MW-ról hozzávetőleg 5 ezer MW-ra.

Ugyanakkor nagy pozitívum, hogy a termelő-fogyasztók száma lendületesen nő. Július végén együttesen már 1873 MW beépített áramtermelési kapacitással rendelkeztek, ami éves viszonylatban 35 százalékos növekedést jelent.

Jó hír az is, hogy a közelmúltban befejeződött a rovinari-i széntüzelésű erőmű egyik 330 MW-os blokkjának a korszerűsítése. A Romgaz az év végére ígéri a radnóti gáztüzelésű erőmű üzembe helyezését, azonban tekintettel a beruházás eddigi menetére, ezt nem lehet biztosra venni. A radnóti erőmű beépített kapacitása 430 MW, a beindítása sokat javítana a hazai energetika helyzetén.

Egyértelmű, hogy Románia az előttünk álló télen is áramimportra szorul, vonja le a következtetést a ZF. A kérdés csak az, hogy mennyi villanyáramot kell majd importálnunk, s milyen áron, és reménykedhetünk, hogy az idei tél hasonlóan enyhe lesz, mint a tavalyi.

Kapcsolódók

Kimaradt?