Ennyire nem tudunk románul Erdélyben – A Hargita megyei gyermekek többsége elbukott románból a képességvizsgán

A nyolcadikosok több mint háromnegyede – 76 százalék – ötös átlag felett teljesített a képességvizsgán, tavalyhoz képest romlott az arány. Ez az arány az óvások előtti eredményeket mutatja. A magyar diákoknak idén is a román vizsga jelentette a nehézséget, Hargita megyében a diákok csaupán 49,6 százaléka, Kovászna megyében pedig 55,75 százaléka érte el az ötös osztályzatot románból.

Hargita megyében siralmasak a román eredmények

Románból csak 49,6 százalék az átmenési arány a megyében. A legjobb eredmények magyar nyelv és irodalomból születtek, a vizsgázók 88,27 százaléka ért el 5-ösnél magasabb osztályzatot. Ugyanez a matematika esetében 75,11 százalék.

A Hargita megyei főtanfelügyelőség szerdán közzétett adatai szerint a megyében 2823 tanuló iratkozott be a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára. A beiratkozott diákok közül 2763-an teljesítették a próbákat, míg 60-an nem jelentek meg.

A megjelent vizsgázók 72,6 százaléka, 2006 diák ért el összesítésben ötösnél nagyobb átlagot, azaz teljesítette sikeresen a próbát. A tízes átlagos senki sem érte el, 9-9,99 közötti médiája 91 tanulónak lett.

Fotó: Gábos Albin

A román nyelvet tekintve a legborúsabb a helyzet, mindössze három olyan intézményt találunk a megyében, ahol minden diák sikerrel vette az akadályt. Tízest egyetlen tanuló ért el, ő a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola tanulója.

A megye 110 érintett iskolájából 27 büszkélkedhet azzal, hogy mindenki sikeresen teljesítette a magyar vizsgát. Tízest négy tanuló ért el magyar anyanyelvből. Matematikából négy diák érte el a tízes osztályzatot Hargita megyében, ugyanakkor csupán nyolc olyan iskolát találunk, ahol mindenki ötösnél nagyobb jegyet kapott.

Ismét kifogott a román a Kovászna megyei képességvizsgázó diákokon

A háromszéki diákoknak idén is a román nyelv okozott fejtörést, ebből a tantárgyból a vizsgázók alig több mint fele (55,75 százalék) kapott ötösnél nagyobb osztályzatot. A matematika is sokak számára bizonyult nehéznek, hiszen a háromszéki nyolcadikosok kevesebb mint háromnegyede (70,18 százalék) szerzett átmenő jegyet, ez az arány viszont valamivel jobb mint tavaly volt. Magyar nyelv év irodalomból a háromszéki képességvizsgázók 90,11 százaléka kapott ötösnél nagyobb osztályzatot.

Kovászna megyében a tavalyiaknál gyengébben teljesítettek a képességvizsgázó nyolcadikosok. A Kovászna megyei tanfelügyelőség közzétette a képességvizsgák óvások előtti eredményeit, ami szerint háromszéki diákok 71,31 százaléka ért el 5 feletti átlagot. Tavaly a nyolcadikosok több mint 75 százaléka ért el 5 feletti átlagot. 

Kovászna megyében idén egyetlen nyolcadikos diáknak sem sikerült szintízesre vizsgáznia, de matematikából és magyar nyelv és irodalomból 3-3 diák szerzett 10-es osztályzatot. Kovászna megyében a legjobb eredményt, 9,85-ös általánost a bodzafordulói Mihai Sadoveanu iskola egy diákja érte el. Megyeszinten a második helyen a sepsiszentgyörgyi Váradi József iskola egy magyar diákja van 9,75-ös átlaggal. Kovászna megyében a sepsiszentgyörgyi Váradi József és a Székely Mikó Kollégium diákjai bizonyultak a legeredményesebbnek, az első 20 helyezett között ennek a két iskolának 6, illetve 5 diákja szerepel.   

Maros megyében a diákok 71,48 százalékának 5-ösnél nagyobb az átlaga

A megyében román nyelv és irodalomból összesen 15 tízes dolgozat született, matematikából 37, magyar nyelv és irodalomból pedig 9. Az összesített, tantárgyanként vett média alapján már nem ennyire rózsás a helyzet: a több mint négyezer vizsgázó átlaga románból 5,98, matematikából 6,34, magyarból 7,39, német nyelv és irodalomból pedig 7,77.

Illusztráció: Pexels

Maros megyében összesen 4015 nyolcadikos diák vett részt a képességfelmérő vizsgán, és a teljesítményük alapján a vizsgázók 71,48 százaléka szerzett átmenő osztályzatot, tudtuk meg Niță Fănică főtanfelügyelő-helyettestől.

A megyében összesen öt színtízes média született, mind az öt marosvásárhelyi diákok eredménye. A Tudor Vladimirescu-iskolából ketten is elérték a legmagasabb osztályzatot, és további egy-egy tanuló írt tízest mindenből az Alexandru Papiu Ilarian-, az Európa- és a Mihai Viteazul-iskolából.

Magyar nyelv és irodalomból egyébként 1279-en vizsgáztak Maros megyében, és közülük 148 diáknak lett 5-ösnél kisebb a vizsgajegye.

Húsz év óta először, idén a kilencedik osztályba való felvételin csak a képességvizsgán kapott általánost veszik figyelembe, tehát az V-VIII. osztályos átlag semmilyen mértékben nem számít bele a felvételi jegybe. A végső eredmények megjelenése után a diákok iratkozhatnak a középiskolába. Miután bejelölik az általuk választott szakokat, a képességvizsgán elért eredménytől függően osztják ki a helyeket a középiskolákban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?