Elsősegély-képzés csíkszeredai pedagógusoknak
Életet menthet, ha egy pedagógus rendelkezik az alapvető elsősegélynyújtó készségekkel. Ennek szellemében szervezett oktatási programot a csíkszeredai városháza az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjával együttműködésben.
Vérző sebek, törések, égés, fagyás, szívleállás – többek között ezek az ijesztően hangzó helyzetek és azok ellátása áll a csíkszeredai városháza és az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának novemberben zajló programsorozatának középpontjában. A projekt keretében elsősegélynyújtó alapismereteket sajátíthatnak el csíkszeredai pedagógusok négy héten keresztül. A projekt részleteit csütörtökön délután, az oktatási sorozat egyik helyszínén, a Nagy Imre Általános Iskolában mutatta be Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője, a program szakmai koordinátora.
A most bemutatott projekt célja, hogy a résztvevők alapfokú elsősegély-nyújtó ismereteket sajátítsanak el a város tíz oktatási intézményében. A képzés nyomán mintegy száz pedagógus jut olyan ismeretekhez, amelyek birtokában magabiztosan beavatkozhat egy-egy vészhelyzet esetén a mentő kiérkezéséig – osztotta meg Sógor Enikő.
„Az önkormányzat számára minden olyan program fontos, amely a városlakók jóllétét biztosítja, és amely növeli az ehhez kapcsolódó tudatosságot, egyben a lakosság biztonságérzetét is. 2021-ben a városháza kezdeményezése szerencsésen találkozott az Erdély Mentőcsoport célkitűzéseivel, miszerint minél több városlakó legyen felkészülve elsősegélynyújtási helyzetekre” – osztotta meg a városvezető. A célok gyakorlatba ültetése a városháza pályázati rendszere által vált megvalósíthatóvá, tette hozzá.
Péter Szilárd, az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókjának tagja beszámolt arról, hogy az egyesület 2021 óta szervez minden évben elsősegélynyújtó tanfolyamokat gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt. Régi vágyuk, hogy a csíkszeredai pedagógusokat is felkészítsék az elsősegélynyújtásra, hiszen ők azok, akik napközben a legtöbb időt töltik a diákokkal, vészhelyzet esetén pedig nagyon fontos, hogy ismerjék az újraélesztés menetét, az agyvérzés, az agyi érelzáródás (stroke) tüneteit, a mentőcsapatok helyes értesítésének módját, valamint a sebek és sérülések kezelését a mentő kiérkezéséig. A képzések kétnapos tanfolyamok formájában zajlanak, öt órás tömbökben, egyik nap elméleti, míg másnap gyakorlati tudást adnak át a résztvevőknek, tudtuk meg.
Egy folyamat kezdete
Első alkalommal a Márton Áron Főgimnáziumban tartottak képzést a Xantus János Általános Iskola, a Kájoni János Szakközépiskola, a Kisherceg Óvoda, valamint a gimnázium összesen 65 pedagógusának. Ezt követően a Napraforgó Napközi Otthon 12 óvópedagógusa sajátíthatta el az alapismereteket. A mostani, harmadik képzésen a Nagy Imre Általános Iskola tanárai a Csipike Napközi Otthon óvónői csatlakoztak. Az utolsó alkalmat november utolsó hetében tartják a Venczel József Szakközépiskolában, ahol a házigazda tanárok mellett a József Attila, a Nagy István és a Kájoni János iskolák tanárai részesülnek képzésben.
Az alpolgármester kiemelte, hogy a most elindított sorozat egy folyamat kezdete, a város minden pedagógusát be szeretnék vonni ebbe a képzésbe a következő években. Ugyanakkor fontosnak tartják azt is, hogy a képzést már elvégző pedagógusok folyamatosan tudják frissíteni ismereteiket. Az oktatási intézmények után szeretnék, hogy más önkormányzati intézmények munkatársai is részesüljenek ebben a képzésben. Cél továbbá az elsősegélynyújtáshoz szükséges eszközök fokozatos biztosítása minden intézményben, például defibrillátorok és allergiás sokk esetén alkalmazandó életmentő gyógyszerek.
Mint a Maszol érdeklődésére Péter Szilárd elmondta, az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Fiókja az állami mentőszolgálaton kívüli csoport. Tagjai között mentősöket, hegyimentőket és civil önkénteseket is találunk. Ahhoz, hogy a jövőben ki tudják bővíteni tevékenységük és az oktatásba bevont személyek körét, folyamatosan várják önkéntes segítők jelentkezését.
A Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatója az alábbi videóban a szolgálat gondjairól is nyilatkozott.
CSAK SAJÁT