Döntött az oktatási miniszter a tanév sorsáról

Az országos vizsgák dátuma nem változik és a végzős évfolyamok online oktatásban vesznek részt áprilisban, rájuk nem lesz érvényes az egy hónapos tavaszi szünidő – döntötte el egyebek mellett az oktatási miniszter csütörtökön, miután a tanügyi szakszervezetekkel, a szülők és diákok képviselőivel egyeztetett a tanév sorsáról.

Az idei képességvizsgát tehát június 22-e és 25-e között tartják meg, az érettségi írásbeli próbáira pedig június 28-a és július elseje között kerül sor. A szóbeli vizsgák elmaradnak, de akárcsak tavaly, valamilyen módszertan szerint minősítést fognak kapni a diákok.

A 8.-os és 12.-es évfolyamokon kívül az iskolások (és az óvodások is) egy hónapos tavaszi szünidőre mennek április 4. és május 2. között. A végzősök tanévének rendje nem változik, számukra ugyanúgy marad április 2. és 11. között, valamint április 30. és május 9. között a húsvéti vakáció. A kettő között, április 12-30. között a vizsgákra készülő diákok online oktatásban vesznek részt.

Az előkészítő osztályosoknak, elemiseknek, V-VII. osztályosoknak, valamint a IX-XI.-eseknek a tervezettnél egy héttel lesz rövidebb a második félév, a tanév számukra június 25-én zárul. A végzős évfolyamoknál nincs változás. A miniszter szerint, mivel a félévi dolgozatok elmaradnak és a diákok tanulmányi helyzetének lezárásához kevesebb jegy elegendő, nem lesz szükség tananyagpótló tanórákra.

Továbbá a második osztályosok országos vizsgáját a május 25–28. közötti periódusra ütemezik át. A vesztegzár alá helyezett településeken a próbavizsgákat a karantén feloldása után tartják meg – sorolta Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.

Előzmények

Mint ismert, az elmúlt napokban egymást érték a tárcavezető újabbnál újabb, tanévre vonatkozó javaslatai. Cîmpeanu kedd este először arról beszélt, hogy készül aláírni a rendeletet, amely szerint a tavaszi szünet nem kéthetes, hanem négyhetes lesz, a nyugati kereszténység húsvéti ünnepétől az ortodox húsvétig, vagyis április 2-től május 4-ig tart. Közölte azt is, hogy a nyolcadikosok képességvizsgáját csak az érettségi után tartják meg, és a nyári vakáció két héttel később kezdődik.

A tárcavezető azzal indokolta a tavaszi szünidő két héttel történő meghosszabbítását, hogy így csökken a mobilitás a koronavírus terjedése miatt legnehezebbnek ígérkező április hónap folyamán. Magyarázata szerint, ha nem egyezik bele ezekbe a változtatásokba, akkor az egészségügyi miniszter nem írta volna alá az iskolába járás új forgatókönyveit szabályozó közös rendeletet, így számos tanintézményt már szerdától be kellett volna zárni.

Sorin Cîmpeanu szerdára részben meggondolta magát. Közölte, hogy még nem írta alá a tanév rendjét módosító rendeletet, hanem találkozóra hívja csütörtökre a szülők, diákok és pedagógusok képviselőit. Ezen a tanácskozáson pedig azt fogja javasolni, hogy a tavaszi vakáció legyen négyhetes, de a nyári szünidő csak egy héttel később kezdődjön, és a képességvizsgák időpontja ne változzon.

Meghátrálásának az lehet a magyarázata, hogy a diákok és a szülők egyaránt tiltakoztak a tanév rendjének bejelentett módosítása ellen.

(Címlapfotó forrása: Facebook)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?