banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

FRISSÍTVE- Egy hónapig tartó tavaszi szünidőt javasolt az oktatási miniszter

FRISSÍTVE - A járványhelyzet miatt fontolgatja a tavaszi vakáció meghosszabbítását, jelentette be kedden Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. A tárcavezető többek között azért látná indokoltnak az egy hónapos vakációt, mert az április folyamán csökkentené a mobilitást, és ezzel a járvány terjedését, írja a G4media. FRISSÍTÉS: Utóbb Cîmpeanu egy sajtótájékoztatón közölte: azt javasolja, hogy a tavaszi szünidő egy hónapig tartson.

Az oktatási miniszter a nap folyamán egy konferencián elmondta, az egyre súlyosbodó járványhelyzet és az egészségügy helyzete miatt merült fel a vakáció meghosszabbításának ötlete. A tárcavezető szerint az április 2-től május 4-ig tartó vakáció előnyös lenne, mert magába foglalná a nyugati és keleti kereszténység húsvétját is, illetve csökkentené a mozgást a koronavírus terjedése miatt legnehezebbnek ígérkező április hónap folyamán.

Az oktatási miniszter elismerte, hogy az egy hónapos vakációnak számos hátránya is lenne, viszont lehetővé tenné, hogy az érettségit az eredetileg kitűzött időpontban szervezzék meg, személyes jelenléttel. Hozzátette, hogy a végzős osztályok próbavizsgáit március 31-ig lezárják, a negyedikesek és hatodikosok képességfelmérőjét az eredetileg bejelentett időpontokon szerveznék meg, csak a másodikosok felmérése csúszna át májusra, illetve – mint írtuk – a nyolcadikosok képességvizsgája júliusra.

2021-ben a nyugati kereszténység április 4-én, a keleti kereszténység május 2-án ünnepeli a húsvétot. A tavaszi vakáció a jelenlegi tanévszerkezet szerint április 2. és április 11., illetve április 30. és május 9. között tartana.

FRISSÍTÉS: Délután az oktatási miniszter sajtótájékoztatót tarott, amelyen pontosította, hogy az általa javasolt módosítások értelmében a három héttel meghosszabbított tavaszi vakáció április 2-a és május 4-e között lenne, a nyolcadik osztályosok képességfelmérője pedig július 5-e és 8-a között, az érettségi vizsga pedig marad a helyén - június 28-a és július elseje között. A tanári versenyvizsgákat és a véglegesítő vizsgát a korábban beütemezett időpontokban tartják meg. A második félév időtartama nem változik.

Sorin Cîmpeanu szerint a javaslata a következő előnyökkel járna: csökkenne a mobilitás áprilisban, amely a legnehezebb időszaknak ígérkezik a pandémia szempontjából; meg lehet majd szervezni az érettségi vizsgát a kitűzött időpontban (bár a kompetencia vizsgákat a tavalyi évhez hasonlóan valószínűleg az írásbeli vizsgák után szervezik meg); a végére lehet járni március 31-éig a próbavizsgáknak (érettségi és képességfelmérő); a kitűzött időpontban megszervezik a negyedikesek és hatodikosok országos felmérőjét.

Cîmpeanu elismerte, hogy a tavaszi vakáció meghosszabbítása egy sor hátránnyal is járna. "Az érettségi időpontja nem módosul. A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját azonban az érettségi lejárta után szerveznénk meg, ahogyan a kilencedik osztályba való felvételi folyamatát is. A második osztályosok felmérőjét, amely eredetileg április 20-án lenne, májusra költöztetnénk" - mutatott rá a miniszter. Hozzátette, megpróbálják megtalálni a legjobb megoldást ahhoz, hogy az iskolai év minél kisebb mértékben boruljon fel.

Az érettségi időpontját azért nem kellene elmozdítani, mert ezzel az egyetemi tanév is borulna, nem lehetne megszervezni a nyár folyamán a felvételiket - érvelt Cîmpeanu .

(Címlapfotó: Kiss Gábor)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?