banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Daniel David: javítani kell a középiskolai teljesítményen – a jelenlegi oktatási modellek elavultak

Elégedetlen a középiskolai teljesítménnyel Daniel David. Az oktatási miniszter kifejtette, hasonlóan a nyugati országokhoz intelligens és kreatív fiatalok kezdik el a középiskolát, ám mire befejezik, gyengébben teljesítenek. A jelenlegi oktatási modellek már nem megfelelőek,vonta le a következtetést a miniszter.

Daniel David kedden a középiskolai kerettantervekről szervezett nyilvános vita során arról beszélt, hogy a középiskolai teljesítmény nem kielégítő, mivel bár intelligens és kreatív fiatalok érkeznek az iskolákba, akik hasonló képességekkel rendelkeznek, mint nyugati társaik, mégsem válnak ugyanolyan sikeres felnőttekké.

Magyarázata szerint ennek oka az, hogy a középiskolai oktatásban alkalmazott modellek már nem megfelelőek, és változtatni kell rajtuk. Ez vezetett az új középiskolai kerettantervek kidolgozásának ötletéhez. Hasonlóan a nyugati országokhoz  intelligens és kreatív fiatalok kezdik el a középiskolát, ám mire befejezik, gyengébben teljesítenek | Fotó: Agerpres
Hozzátette, a törvény is nyomást gyakorol rájuk, hiszen változni fog az érettségi, ezért újra kell gondolni a tantárgyakat, a tantervet.

„Ezt a lépést már 2021-ben meg kellett volna tenni, hogy a generáció, amely 2017-ben az új kerettantervek szerint kezdett tanulni az általános iskola felső tagozatán, hasonló logika alapján tanulhasson a középiskolában is. Nyomást jelent az is, hogy milyen terhet helyezünk a diákjaink vállára. És végül ott van a teljesítményből fakadó nyomás: ha megnézzük a PISA-eredményeket vagy más nemzetközi értékeléseket, a középiskolai teljesítmény nem kielégítő. Intelligens, kreatív fiatalok érkeznek az iskolába, akik képességeikben nem különböznek a nyugati országok diákjaitól, de nem ugyanolyan teljesítményű emberek kerülnek ki a rendszerből. Ez számomra azt jelzi, hogy a középiskolai oktatási modellek már nem megfelelőek, és változtatnunk kell rajtuk” – idézi az oktatási minisztert a News.ro.

Daniel David elmondta, hogy miután nyilvános vitára bocsátották a kerettantervek tervezetét, az első napokban kizárólag szélsőséges reakciókat kapott – vagy éles kritikákat, vagy lelkes támogatást.

„Az első napokban csak szélsőséges reakciókat kaptam: vagy nagyon kemény kritikákat, vagy lelkes elismerést, természetesen különböző körökből. Nincs értelme részletezni, hogy ne hozzak létre ellentéteket. Néhány nap elteltével azonban az emberek megértették, hogy komolyan vesszük ezt a folyamatot, van időnk a vitára és a konzultációra, és engem sem a kritikák, sem a dicséretek nem befolyásolnak. Nem segítenek a dicséretek, és nem ijedek meg a kritikáktól. Nyitottak vagyunk a komoly elemzésekre. Így eljutottunk odáig, hogy nem csupán az óraszámokról vitázunk, hanem újragondoljuk, hogyan kell a különböző tantárgyaknak megjelenniük a 21. századi középiskolai oktatásban” – magyarázta Daniel David.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a kerettantervek életbe lépése után az oktatási miniszter többé nem határozza meg központilag az óraszámokat és azok kötelező jellegét az egész országban.

„Az egyik alapvető változás a decentralizációhoz kapcsolódik. Többé nem a miniszter dönti el, hogy Bukaresttől az Erdélyi-szigethegység csúcsáig hány órát kell tartani és melyek kötelezőek. Egy viszonylag jelentős óraszám, átlagosan 15% a diákok döntésére lesz bízva. Az iskola felkínálja a lehetőségeket, a diákok választhatnak. Ezenkívül a szaktárgyi tanterv egy jelentős része is rugalmasabb lesz, és az iskola szintjén döntenek róla” – mondta Daniel David.

A jelenlegi oktatási modellek már nem megfelelőek | Fotó: Pexels

Hangsúlyozta, hogy szeretné, ha a fiatalok jól képzett szakemberekként, 3-4-es szintű képesítéssel, jó állampolgárokként és pszichológiailag kiegyensúlyozott emberekként hagynák el a középiskolát. Daniel David szerint ennek eléréséhez négy fő összetevő egyensúlyára van szükség.

„A civilizációnk két alappillére a tudomány és a vallás, és mindkettő továbbra is jelen van. Ezen kívül ott van a nemzeti kultúra komponense. Nyilvános vitákat folytattunk erről, például az Akadémia elnökével is, és világosan elmondtam: biztosítunk órákat a nemzeti kultúra számára, de meg kell határoznunk, mit értünk ez alatt. Például Románia földrajzát és történelmét évtizedek óta nem tanítjuk megfelelően. Gondoljuk újra a történelmet, a földrajzot, hozzuk vissza a nyelvtant a középiskolába, mert a diákjaink már nem beszélik helyesen a román nyelvet. A negyedik komponenst pedig azok a tantárgyak jelentik, amelyek az életre készítenek fel. Mindannyian panaszkodunk a drogok fogyasztására, az egészségtelen táplálkozási szokásokra, a védekezés nélküli szexuális kapcsolatokra, az agresszióra. Ezért új javaslatokat vezettünk be az egészséges életmóddal kapcsolatban” – mondta Daniel David.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?