Csíkszeredában elsőként az egészségügyben és az oktatási intézményekben indult el a távhőszolgáltatás

Problémamentesen beindult a fűtés Csíkszeredában. Elsőként az egészségügyi- és a tanintézetek fűtőtestjei melegedtek át, de már a magánlakásokban is biztosítják a távhőt.

A hideg beálltával elsőként a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti, valamint a szemészeti osztályán indította el október elsejétől a fűtést a hargitai megyeszékhelyen a Közüzemek Rt. Másodikától az oktatási intézmények egy részében – egy bölcsőde, a Napocska, a Micimackó és a Kisherceg napközi, a Liviu Rebreanu, a Nagy Imre, a Nagy István gimnázium, a József Attila iskola és a Koós Károly iskolaközpont, majd 9-től a lakosok otthonaiban is bemelegedtek a fűtőtestek.

Illusztráció | Fotó: A szerző felvétele

A szolgáltatás beindításával különösebb problémák nem adódtak, az átmeneti időszakban reggel és este melegítik fel a fűtőtesteket, viszont bizonyos tömbházakban lehetőség van a lakók igényei szerint távbeállítással biztosítani a hőt – közölte érdeklődésünkre a Közüzemek Rt. igazgatója, Biró Hajnalka.

Mint megtudtuk a távbeállítással történő, a lakosság igényeinek megfelelően irányítható fűtésre a Kalász és a Fűzfa negyedi tömbházakban, valamint a Szív utcai garzonokban van lehetőség. A város többi lakásában reggel 6 és 9, valamint este 18 és 21 óra között biztosítják a meleget. A gigakalória lakossági ára jelenleg 360 lej, az intézményeknek és vállalkozásoknak 717,09 lejért szolgáltatják a hőenergiát.

A fűtési kiadás havi átlagát firtató kérdésünkre válaszolva az igazgatónő példaként megemlítette, hogy egy ANL-s kétszobás tömbházlakás havi fűtése átlagban 355 lej körül mozog. Csíkszeredában momentán 1755 lakrész van csatlakozva a távhőre. A leválási hajlandóság nagymértékben csökkent, az elmúlt négy évben évente 10-15 lakrész tulajdonosa mondta fel a szerződést a szolgáltatóval. Ugyanakkor visszacsatlakozások is történtek, 2021-22-ben négy lakásnál kérték újra a távhőt, ami a lakosságnak még mindig kifizetődőbb, mint egyéb alternatív megoldások. Az egykori 15-ből, jelenleg öt működő kazánház van a városban, ugyanakkor a többi sem áll használatlanul, mert át vannak alakítva, és falaik között hőátadó rendszerek üzemelnek. Az öt kazánház mellett – a Tudor negyedben – van még egy külsős cég által biztosított hőenergiaforrás, ahonnan a közüzemek megvásárolja a hőt, továbbítva azt a lakosság felé – tudtuk meg a Goscom vezetőjétől.   

„Pillanatnyi cél az, hogy a meglévő rendszer szinten maradjon, tudjon működni, és persze a távlatiakban akár a struktúra bővítése is szóba jöhet, hisz egy környezetkímélő fűtésről van szó. Nehézségek ugyan adódnak, de a város támogatásával – az előállítási ár és a lakossági ár közötti különbözet biztosításával – fenn tudjuk tartani a távhőszolgáltatást” – avatott be a részletekbe Biró Hajnalka.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?