Ezért az egyért biztosan irigyelhetjük a bákóiakat

Nagyváradon közel dupla annyiba kerül a távfűtés, mint a moldvai városban, Csíkszeredában 88 százalékkal drágább.

A romániai települések közül Bákóban a legolcsóbb a távfűtés az idei szezonban. A moldvai városban a lakosságnak 191 lejt kell fizetni egy gigakalóriáért. Ez roppant baráti ár, ami annak köszönhető, hogy a helyi önkormányzat hatalmas összegű szubvenciót biztosít, 942 lej/gigakalóriát, ami a teljes ár 83 százaléka.Fotó: Pixabay

A megyeközpontok közül Craiova a legdrágább, ott 499 lej/gigakalória a hőenergia ára a lakosság számára. Bukarestben a lakosok 347 lejt fizetnek egy gigakalóriáért, amihez az önkormányzat 617 lejt tesz hozzá. A magyarlakta városok közül Temesváron kell a legtöbbet fizetniük az embereknek, 438 lejt. Ez a teljes költségnek kb. a fele, az önkormányzat gigakalóriánként 435 lej szubvenciót biztosít.

Aradon még többe kerül a hőenergia előállítása, mint Temesváron, 1020 lej/gigakalóriába, azonban a lakosság valamivel kevesebbet, 398 lejt fizet, mivel az önkormányzat nagyvonalúbb volt a szubvenció megállapításakor.

Viszonylag drágán kapják a távfűtést a nagyváradiak és a csíkszeredaiak is, előbbiek 373, utóbbiak pedig 360 lejt fizetnek egy gigakalóriáért. A legszerencsésebb helyzetben a brassóiak vannak, mivel a központi fűtés tarifája számukra 233 lej/gigakalória. Kolozsváron 278 lej a lakossági tarifa.

A nagyvárosok közül Nagyváradon a legalacsonyabb a hőenergia előállítási költsége, 441 lej/gigakalória. Ez annak köszönhető, hogy Váradon egy modern, néhány éve átadott erőmű biztosítja a távfűtést. Ezért a lakossági tarifa alacsonyabb is lehetne, azonban az önkormányzat igencsak szűkmarkú, mindössze 68 lej/gigakalóriás szubvenciót biztosít.

Kapcsolódók

Kimaradt?