Egy erdélyi városban csökkent a távfűtés ára, 100 km-rel odébb 44 százalékkal nőtt

Legkevesebbet Brassóban fizet a lakosság, ahol 233,07 lej/gigakalóriára csökkentették a lakossági tarifát.

Tavaly a legtöbb magyarlakta romániai városban jelentősen drágult a távfűtés, idén azonban az önkormányzatok zöme nem emelt árat, annak ellenére, hogy a földgáz világpiaci ára az eget ostromolja. A leginkább a brassói fogyasztóknak van okuk az örömre, ott ugyanis november 1-jétől olcsóbb a hőenergia.

A távhőt szolgáltató SPLT tájékoztatása szerint egy gigakalória hőenergia ára a tavalyi 264,14 lejről 233,07 lejre csökken az idei fűtési szezonban. Ez annak köszönhető, hogy november 1-jei hatállyal a kormány 19 százalékról 5 százalékra csökkentette a központosított rendszerben szolgáltatott hőenergia és meleg víz áfáját.Fotó: Pixabay

Nagyváradon, Kolozsváron és Aradon a lakossági tarifa nem változik a 2021–2022-es fűtési szezonhoz képest. Ez Aradon 398 lej/gigakalóriát jelent, Kolozsváron 278 lej/gigakalóriát, Nagyváradon pedig 396,4 lej/gigakalóriát. „Figyelembe véve, hogy mekkora drágulásra számítottak az emberek, úgy vélem, nagy dolog, hogy nem emeltünk árat” – nyilatkozta a Maszolnak Florin Birta, a bihari megyeszékhely polgármestere.

Elmondása szerint a helyi távfűtési vállalatnak a szükséges gázmennyiségnek mindössze 60 százalékát sikerült lekötnie, a fennmaradó mennyiséget az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) által az adott hónapra kijelölt végső szolgáltató biztosítja. Ez hasonlóképpen van a legtöbb városi távfűtési vállalatnál.

Temesvár a legdrágább

A temesváriak kevésbé szerencsések, a Colterm ugyanis 17 százalékos tarifaemelést javasolt az önkormányzatnak. Ez tekintélyes drágulás, főleg, hogy a távfűtésnek már tavaly is borsos ára volt, a háztartási fogyasztók gigakalóriánként 435 lejt fizettek. A 17 százalékos emelés 500 lej/gigakalóriás tarifát jelent.

A csíkszeredaiak ennél jobban jártak, bár ott az önkormányzat brutális mértékben drágított, 250 lej/gigakalóriáról 360 lej/gigakalóriára. A városvezetés azzal indokolta a lépést, hogy Csíkszeredában már évek óta nem nőtt a távfűtés lakossági ára. A hargitai megyeszékhely tavaly 159 lej/MWh áron szerezte be a távfűtéshez használt földgázt, idén azonban 310 lej/MWh-ért. A mostani drasztikus drágítás ellenére a székelyföldi városban még mindig olcsóbb a távfűtés, mint Nagyváradon, Aradon és Temesváron.

Az, hogy az önkormányzatok zöme nem drágított, a kormányzati intézkedések következménye. Azon túl, hogy csökkentette az áfát, a Ciucă-kabinet 370 lej/MWh-ban maximálta az árat, melyért a termelők és a kereskedők földgázt adhatnak el a városi hőerőműveknek. A szabadpiacon erre egyetlen cég sem hajlandó, azonban a végső szolgáltatók kötelesek ilyen áron biztosítani az energiahordozót a távhőszolgáltatók számára.

Mindezen intézkedések ellenére a hőenergia előállítása idén sokkal többe kerül, mint a korábbi években. 2020-ban a nagyváradi hőerőmű 80 lej/MWh áron vásárolt földgázt, tavaly 260 lej/MWh-ért, míg idén 370 lej/MWh a legkedvezőbb ár. Ebből az következik, hogy az önkormányzatok kénytelenek lesznek növelni a távfűtés szubvencióját, a kormány pedig a szubvenciókra juttatott támogatást. Tavaly az önkormányzatok 1,5 milliárd lejt igényeltek a központi költségvetésből a távfűtés szubvencionálására.

Romániában jelenleg 1,1 millió lakás van rácsatlakoztatva a városi távfűtési hálózatokra. Ezeknek hozzávetőleg a fele Bukarestben található, 180 ezer pedig Erdélyben. A legtöbb központilag fűtött lakás Nagyváradon és Temesváron van, kb. 70, illetve 50 ezer.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?