CSAT: Kibertámadások célozták a választás tisztaságát

Voltak kibertámadások, amelyek a választás tisztaságát próbálták befolyásolni – állapította meg a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT). A STS szerint a rendszerükben nem tapasztaltak sebeshetőséget.

Az illetékes hatóságok által bemutatott dokumentumok alapján a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) arra a megállapításra jutott, hogy voltak olyan kibertámadások, amelyekkel a választás tisztaságát akarták befolyásolni – tájékoztatott csütörtöki közleményében az államelnöki hivatal, miután egy nappal korábban Klaus Iohannis államfő összehívta a CSAT ülését. Azt vizsgálták csütörtökön, hogy állami vagy más kiberszereplők beavatkoztak-e a választásokba, ért-e támadás a választási folyamatot támogató informatikai infrastruktúrát.

Összeült a Legfelsőbb Védelmi Tanács | Fotó: presidency.ro

Az elnöki hivatal szerint a dokumentumok megerősítették, hogy a jelenlegi helyzetben Románia – a NATO keleti szárnyának többi államával együtt – különböző – főleg oroszországi – „szereplők” ellenséges akcióinak a célpontjává vált és növekszik az érdeklődés a román társadalom közvélemények befolyásolására iránt.

A közleményben nem nevezték meg ugyan az államfőválasztás első fordulójának győztesét, Călin Georgescut, de azt írták, hogy az „egyik jelölt” a választási törvény megsértésével nagy nyilvánosságot kapott, amikor a TikTok kedvezményes bánásmódban részesítette, amikor nem tüntette fel jelöltként. Ennek nyomán a többi jelölttel szemben nagyobb nyilvánosságot kapott, a többiek tartalmát ugyanis megszűrte a közösségi média platform, csökkentve az elérési rátát. Ez a kedvezményes bánásmód annak nyomán történt, hogy a kínai vállalat nem tartotta be a Központi Választási Iroda (BEC) döntését és ezáltal hatással volt az elnökválasztás végeredményére, állapította meg a CSAT.

A tanács arra kérte az illetékes hatóságokat, hogy a hatáskörüknek megfelelően tisztázzák a CSAT-ülésen felmerült kérdéseket, tette hozzá az államfői hivatal közleménye.

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) csütörtökön közölte, hogy nem találtak sebezhetőséget az informatikai rendszerükben, sem a választások előtt, sem pedig az elnökválasztás idején nem kaptak értesítést arról, hogy rendszerüket kibertámadás érte volna. Hangsúlyozták: arra sem utal semmilyen gyanú, hogy az adatokat módosították volna, az internetes rendszerben szereplő adatok megegyeznek az írott jegyzőkönyvekkel. Nem volt üzemzavar a részvételt mérő rendszerükben sem. A prententa.roaep.ro – ahol a nyilvánosság számára is elérhetőek voltak az adatok – oldalt érték támadások, de az sikertelen volt, azon keresztül pedig nem lehet eljutni az informatikai rendszerükhöz.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?