Bővítik a Zilahi Megyei Sürgősségi Kórház műtős részlegét

Felújítják és 14 műtővel bővítik a Zilahi Megyei Sürgősségi Kórházat. Az egészségügyi intézet jelenleg öt műtővel rendelkezik, amelyeket 1979-ben adtak használatba, ezért ezek berendezése és az infrastruktúrája már elavult.

Szilágyi Róbert-István, Szilágy Megye Tanácsának alelnöke elmondta, az egészségügyi intézet C9-es szárnyához egy új épületet építenek, amely a jelenlegi C10-es szárny és a megyei mentőállomás helyén lesz. Ez utóbbit Zilah kijáratába költöztetik, az egykori Vila Vlad épületébe. A C9-es bővítésével létrehozandó új épületben 14 műtőterem, intenzív terápiás (ATI) osztály, konyha, étkezde, mosoda, sterilizáló, adminisztrációs terület és raktárhelyiség lesz.Az elavult műtőket korszerűbbekre cserélik | Fotó: Kulcsár Mária

Bár a Zilahi Megyei Sürgősségi Kórház szárnyait az elmúlt években számos projekt révén különböző finanszírozási forrásokból korszerűsítették, a jelenlegi műtőtermeket, amelyek az egészségügyi intézmény C7-es épületében találhatók, 1979-es üzembe helyezésük óta nem korszerűsítették, ezért kedvezőtlen állapotban vannak. Ezáltal az öt műtő és a hozzá tartozó helyiségek nem felelnek meg a 2006. július 26-i 914-es számú rendelet által előírt követelményeknek.

A hatályos rendeletek szerint a műtők méretezése, a szükséges műtők számának meghatározása az azokat használó sebészeti osztályok és részlegek ágyainak számához viszonyítva történik: 30-35 sebészeti ágyra egy műtőterem jut. Figyelembe véve a kórház jelenlegi szerkezetét, valamint azt, hogy nélkülözhetetlen egy műtő a sürgősségi esetekhez, továbbá, hogy kell egy külön helyiség a szeptikus beavatkozásokhoz, a projekt révén megfelelően felszerelt 14 műtőt hoznak létre.

„Mivel a jelenlegi részleget nem lehet európai szabványoknak megfelelően korszerűsíteni, az új műtőt és az ATI osztályt a C9-es épület bővítéseként épült, lebontásra kerülő C10-es szárny és a megyei mentőállomás helyén alakítjuk ki. A pályázatot a projekt megvalósulásához benyújtottuk, reméljük, nyertes lesz, mert ezt önerőből nem lehet megvalósítani” – tette hozzá az alelnök.

Az új műtőtermek lehetővé teszik majd, hogy egyidőben több sebészeti beavatkozást lehessen elvégezni, ami növelheti a hatékonyságot és a rugalmasabb ütemezést. Több műtővel csökken a műtétekre való várakozási idő, és rövidebb idő alatt lehet ellátni a sürgősségi eseteket. Ezen beavatkozások révén több kritikus állapotban lévő beteget lehet megmenteni. A műtők számának növelése elengedhetetlen a minőségi, hatékony és biztonságos orvosi ellátás érdekében.

Szilágyi Róbert hangsúlyozta, az európai szabványoknak megfelelők lesznek | Fotó: Kulcsár Mária

A tervek szerint a négyemeletes épület alagsorában hat különálló funkciójú helyiség lesz: sterilizáló, öltözők, ágymosó helyiségek, anyagraktár, karbantartó műhelyek, műszaki helyiségek. Ezen a részlegen összekötő folyósót alakítanak ki a főépülettel (C9). A földszinten szintén hat különálló rész lesz: főbejárat, mosoda, konyha, személyzeti étkező, hulladéktároló, külső terület. A főbejáratnál várakozóhelyiséget alakítottak ki a kísérők számára. Az első emeleten 23 ággyal ellátott intenzív osztályt, vértranszfúziós egységet, igazgatási területet az egészségügyi személyzet számára és családi társalgót alakítanak ki. A második és harmadik emelet hét-hét műtőteremből, előcsarnokból, tárgyalóteremből fog állni. Valamennyi műtőt a hatályos előírásoknak megfelelő helyiségekkel látják el, többek között betegelőkészítővel. A negyedik emeleten lesz a kórházi adminisztráció és egy terasz.

A beruházási projekt becsült időtartama 35 hónap, a projekt értéke meghaladja a 323 millió lejt. Az épület üzemeltetési és karbantartási költségeit a projekt teljes időtartama alatt a megyei költségvetésből és a kórház költségvetéséből fedezik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?