Biztonságba helyezték a felszámolással fenyegetett nagyváradi magyar osztályokat

A tavaly már megszokott épületben, de a Loránttfy Zsuzsanna Református Gimnázium fennhatósága alatt kezdődik a tanév a nagyváradi Nicolae Bălcescu Általános Iskola magyar diákjai számára. A szegregálódással vádolt tagozat átadásáról szóló tanügyminisztériumi rendeletet kiadták, így mint azt Szabó Ödön RMDSZ-es képviselő mondta: ezek az osztályok immár biztonságba kerültek.

Lezárult egy újabb fejezet a nagyváradi magyar oktatás történetében: a tanügyminisztérium által nemrég kiadott rendelet hivatalossá tette, hogy a váradi Nicolae Bălcescu Általános Iskola magyar tagozata átkerüljön a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium fennhatósága alá.

Fotó: a KREK Facebook-oldala

Előbbi volt az a iskola, amelynek vezetősége egy évvel ezelőtt szegregációt kiáltott, amikor a Királyhágómelléki Református Egyházkerület magyar kormánytámogatással megvásárolt, majd felújított épületét ingyen és bérmentve felajánlotta a tanintézet magyar osztályai számára. „Ebben az időszakban megszületett és megerősödött bennünk az a gondolat, hogy akkor kerülhet teljes biztonságba a Körös ezen oldalán a magyar osztályok működése, ha azok a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium koordinálása alá kerülnek. Az Önkormányzat támogatta a kezdeményezést, amelyet a Tanfelügyelőség is jóváhagyott, így a kérdés megoldása a tanügyminiszter elé került, aki aláírásával augusztus végén jóváhagyta a helyi kezdeményezést és a szeptemberi tanév már így indulhat. Hiszem, hogy a lehető legpozitívabb folytatásnak nézünk elébe” – fogalmazott Farkas Zsolt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) előadótanácsosa egy Facebook-bejegyzésben.

Kiharcolt siker

A Maszol megkeresésére a biztonságot hangsúlyozta Szabó Ödön, az RMDSZ képviselője is az osztályok immár hivatalossá vált átadása kapcsán.

„Ez a nagyváradi magyar oktatás szempontjából nagyon fontos döntés. Biztonságba helyeztük, egy az elmúlt években sokszor hányattatott helyzetben lévő magyar tagozatot” – mondta. Felidézte, hogy a Nicolae Bălcescu iskola égisze alatt ezek a magyar osztályok olyan épületben működtek, ahol nem voltak megfelelő körülmények. Egy olyan bérelt épületben voltak, ahol semmilyen felújítást nem végeztek az elmúlt húsz évben.

„Ráadásul az önkormányzat nem kívánta meghosszabbítani a bérleti szerződést. Az volt a veszély, hogy délutáni váltásba kerülnek ezek az osztályok, ami nyilvánvalóan középtávon a megszűnésüket jelentette volna. Amúgy is az oktatási intézményben már többször abba az irányba tettek lépéseket, hogy felszámolják a magyar tagozatot” – ecsetelte. Az elmúlt években sokat dolgoztak ennek megakadályozásán. Kijárták, hogy legyen egy meghosszabbítás, amíg megoldást találnak. Ebben a református egyház segített, amely felajánlotta új ingatlanját erre a célra. Ez az épület ráadásul nagyjából száz méterre van a korábbi helyszíntől, tehát a diákoknak nem kellett messze költözniük.

Fotó: a KREK Facebook-oldala

„Tavaly, amikor az épületbe be akartak költözni a magyar tagozatok, egyesek ezt nehezményezték. Nagyon komoly harcok indultak el. Megkezdődött a közhangulat hergelése, hogy diszkrimináció, hogy a magyar gyermekeknek önálló épületet biztosít a református egyház, de az nem volt diszkrimináció, hogy a magyar osztályok előtte a legrosszabb épületben működtek... Látszik a farizeusság és a rosszindulat egyes pedagógusok és közvéleményformálók részéről. A végén az Országos Diszkrimináció-ellenes Tanács nekünk adott igazat. Kimondta, hogy ez nem diszkrimináció. Született egy megállapodás, amelynek értelmében a kilenc magyar osztály mellett egy román osztály is átkerült az épületbe, hogy lenyugodjanak a kedélyek, de ugyanaz a megállapodás kimondta, hogy egy éven belül, a hosszú távú biztonság érdekében a Lorántffy-gimnáziumhoz kerül a magyar tagozat. Ezáltal biztosítva lesz a Sebes-Körös bal partján, egy nagyon komoly területnek a magyar nyelvű oktatás ellátása” – fogalmazott Szabó Ödön.

Hozzátette: a folyamatot sikerült végigvinniük. Az önkormányzat elfogadta az erre vonatkozó határozattervezetet, a tanfelügyelőség jóváhagyta, majd az ARACIS is meghozta a döntést, míg végül augusztus végén a tanügyminisztérium kiadta az erre vonatkozó rendeletet.

A diákoknak nem lesz változás

A diákok és szüleik számára ez a döntés gyakorlati változást nem jelent, hiszen az oktatás ugyanabban az épületben zajlik majd, amit az elmúlt tanévben már megszoktak. Kéry Hajnal, a Bihar megyei tanfelügyelőhelyettes érdeklődésünkre elmondta: ugyanazok maradnak a diákok tanárai is, mivel a püspökség jóváhagyta a pedagógusok átvételét is. Maga az iskolaváltás pedig automatikusan történik, a szülőknek nem kell gyermekeik „átiratkoztatásával” bajlódniuk.

Szabó Ödön hangsúlyozta, hogy a Lorántffy minden pedagógust és diákot átvett, teljes létszámmal. „Azt gondolom, hogy ez nagyon pozitív üzenet, hogy ha kiállunk az igazunk mellett, nem hőbörgünk, hanem folyamatosan, korrektül, de határozottan tárgyalunk, megfelelő a szakmaiság, akkor lehet eredményeket elérni” – hangsúlyozta Szabó, köszönetet mondva a református egyház, az önkormányzat és az oktatási szakpolitikusok pozitív hozzáállásáért. Megjegyezte: folyamatos, napi konzultáció volt ebben a kérdésben, de nem kommunikáltak róla, hogy a rosszindulatú hangok ne kapjanak szárnyra, amíg a magyar tagozatot biztonságba nem helyezték.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?