Biró Rozália szerint a Velencei Bizottságnak meg kellene vizsgálnia az ukrajnai kisebbségi törvényt
Alkotmányellenesnek tartja az ukrajnai kisebbségi törvényt Biró Rozália RMDSZ-es képviselő. A képviselőház külügyi bizottságának elnöke szerint a jogszabályt meg kellene vizsgálnia a Velencei Bizottságnak.
Keddi nagyváradi sajtótájékoztatóján Biró Rozália elmondta, reményei szerint a külügyminisztérium kezdeményezései segíthetnek abban, hogy Románia felkérje az ukrán felet a kisebbségi törvény újragondolására és esetleg az oktatási törvény alkalmazására vonatkozó átmeneti időszak meghosszabbítására.
A 2023. szeptember 1-jétől hatályba lépő oktatási törvény szerint az ukrajnai nemzeti kisebbségekhez tartozó diákoknak ötödik osztálytól kezdve heti két-három óra kivételével ukránul kellene tanulniuk. Ez az előírás az RMDSZ politikusa szerint „teljességgel elfogadhatatlan az ukrán alkotmányban foglalt elv szempontjából”, amely garantálja a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárok anyanyelvi oktatáshoz való jogát. Hozzátette, hogy sérti az ukrajnai alkotmányt a kisebbségi törvény is.
Kapcsolódó
A képviselő emlékeztetett arra, hogy a Velencei Bizottság korábban elemezte az oktatási törvényt, de az alkotmányjogi tanácsadó testület ajánlásainak csak nagyon kis részét vette figyelembe az ukrán fél. Megemlítette azt is, hogy a tavaly december 13-án kihirdetett kisebbségi törvény elfogadása az egyik feltétele volt annak, hogy Ukrajna elkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval.
Biró Rozália szerint az Európai Bizottságnak „annyira semleges az álláspontja ebben az ügyben, hogy az semmit nem segít”, ezért szerinte az ukrajnai parlament tagjainak a Velencei Bizottsággal kellene konzultálniuk a kisebbségi törvényről. „Idén meg kell győznünk az ukrán parlamenti kollégákat és a döntéshozókat, hogy véleményeztessék a Velencei Bizottsággal a kisebbségi törvényt” – jelentette ki az RMDSZ-es képviselő.
Kapcsolódó
Tavaly december 22-én közzétett állásfoglalásában a román külügyminisztérium keményen bírálta az ukrán kisebbségi törvényt, és „sajnálatosnak” nevezte, hogy az ukrán parlament a Velencei Bizottság és az ukrajnai román közösség képviselőinek konzultálása nélkül fogadta el a jogszabályt.
CSAK SAJÁT