Bezárják a marosvásárhelyi orvosi egyetem Covid-központját
A Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen működő, a koronavírus által okozott betegség kezelését támogató orvosi központ beszünteti működését. A hírt az egyetem rektora, dr. Leonard Azamfirei jelentette be szerdán. Mint fogalmazott, az egyetemen található központot két éve avatták fel, ez idő alatt 699 koronavírusos beteget kezeltek.
Az egyetem rektora kiemelte, hogy mindazok, akik a Covid-19 betegség kezelését támogató osztályon dolgoztak, a szakmai szerepvállalásukon túl, az évek során már megszerzett szakmai komfortjukon kívüli küzdelmet vívtak a járványügyi bizonytalanságban, ismeretlen környezetben és egy előre nem látható patológiájú betegséggel. Tették ezt azért, hogy segítsenek, hivatásuknak eleget tegyenek vállalva, hogy olyan új betegséggel dolgoznak, ami tele volt ismeretlen tényezőkkel – mondta a rektor.
Hangsúlyozta, megpróbáltak megmenteni minden embert, mind a tapasztalt orvosok, mind a fiatal egészségügyi szakemberek, ezenkívül elismerést érdemelnek azok a rezidensek is, akik így, az élet tiszteletét tanulva kezdték meg orvosi pályafutásukat. A parlament döntése alapján azok, akik a járvány idején olyan beosztásban dolgoztak, amelynek tevékenységi köre a betegség elleni küzdelemhez kapcsolódott, végleges alkalmazásba kerülhetnek.
„Tekintettel arra, hogy a Covid-19 betegséget kezelő orvosi központokban ideiglenesen alkalmazták az egészségügyi személyzetet, a szenátus egészségügyi bizottságában módosították ezt a törvényt, a módosítást a bizottság valamennyi tagja elfogadta, így ez a kompenzációs rendelkezés nem csak az egészségügyi egységekben dolgozókat érinti” – jelentette ki a rektor.
Unitatea de Suport Medical COVID-19 de la Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie “George Emil...
Közzétette: Leonard Azamfirei – 2022. március 9., szerda
Hozzátette, Marosvásárhely volt Bukarest után az ország második városa a kritikus állapotú betegek ellátására alkalmas ágyainak számát tekintve, és ez volt az egyetlen kültéri egység, amelyet a világjárvány alatt hoztak létre és teljesen működőképesek volt. A rektor megjegyezte, példaértékű volt az egészségügyi személyzet, az intenzív osztályon dolgozó orvosok, ápolók, a kisegítő egészségügyi személyzet, az adminisztratív személyzet munkája, amelyet dr. Puiac Claudiu és dr. Szederjesi János koordinált, a helyi közigazgatási hatóságok (Maros Megyei Tanács, Maros Megyei Prefektusi Hivatal) és az egészségügyi hatóságok (Marosvásárhely Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház és a Maros Megyei Népegészségügyi Igazgatóság) segítségével.
Dr. Leonard Azamfirei szerint a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem adminisztrációja állandóan rendelkezésre állt, ebben az egészségügy folytatta tevékenységét és szükség esetén hatékonyan beavatkozott a mentési munkálatokba. Ehhez az erőfeszítéshez, a megfelelő időben a magánszektor is csatlakozott – zárta gondolatait az egyetem rektora.
CSAK SAJÁT