Bevezetné a szombati oktatást a második félévtől a tanügyminiszter
Megnövelné a második félévtől a tanügyminiszter a diákok óraszámát az online oktatás ideje alatt kieső tananyag pótlására. Sorin Cîmpeanu a szombati tanítás bevezetését lehetséges megoldásnak tartja.
A tárcavezető vasárnap a Digi24-nek elmondta, a Romániában működő összesen 7203 iskola mindegyikében tananyagkiesést okozott az online oktatásra való áttérés. Ezt csak a heti óraszámok növelésével lehet pótolni. Előbb azonban osztályonként pontos kimutatást kell készíteni arról, hogy mekkora a tananyagkiesés.
„Világos, hogy a diákoknak többet kell majd járniuk iskolába. A tanároknak kell majd eldönteniük, hogy a tananyag pótlása mikor történjen, és a döntés nyilván azon múlik, hogy mekkora tananyagról van szó. Lehet, hogy a napi óraszámot kell majd növelni. De a szombati oktatás bevezetése is lehetséges” – magyarázta Cîmpeanu.
Kapcsolódó
Cîmpeanu emlékeztetett, hogy a jelenlegi szabályzat szerint a tanároknak legkésőbb a második félév negyedik hetében le kell zárniuk a diákok első félévi jegyeit. Szerinte ezt a határidőt legalább egy hónappal meg kellene hosszabbítani, hogy közben a tananyagpótlás megtörténhessen.
A miniszter közölte azt is, hogy a pedagógusok a megnövelt óraszámmal arányos fizetéskiegészítést kapnának. Ezt az iskolaelhagyás felszámolására szánt uniós forrásokból biztosítanák. Egy 30 millió eurós összegről van szó, amit azonban csak a középiskolákban oktató pedagógusok bérkiegészítésére használhatnak majd fel.
Andreea Moldovan egészségügyi államtitkár szerint a hatóságok még elemzik a február 8-i iskolanyitás lehetőségét. Az orvosnő a Digi24-nek elmondta, a járványhelyzetet súlyosbíthatja, hogy Romániában is megjelent a különösen fertőző vírustörzs. Ez könnyebben fertőzi a gyerekeket is. „Én nem hiszem, hogy megnyílhatnak az iskolák február 8-án” – jelentette ki az államtitkár. Hozzátette, körülbelül egy hét múlva lehet majd tudni, milyen hatással volt a járványhelyzetre a karácsony és a szilveszter megünneplése.
Valószínűleg nem lesz nyári oktatás
A tanügyminiszter korábban a nyári tanításra tett javaslatot is felkarolta. Ezt azonban már nem tartja annyira jó megoldásnak. Emlékeztetett arra, hogy a tanárok, a diákok és a szülői szövetségek is azt kérték az elmúlt napokban lezajlott konzultációkon a minisztériumtól, hogy a képességvizsgákat és az érettségit az eredeti menetrend szerint tartsák meg ebben az évben.
Arra a kérdésre, hogy ha a végzősöknek nem is, de a többi diáknak kell-e majd nyáron iskolába járnia, kijelentette: „meg kell találni a leghatékonyabb megoldást”. Azt azonban kizárta, hogy a nyári oktatást kötelezővé tegyék. Hangsúlyozta, hogy a tananyagot februárban, márciusban és legkésőbb áprilisban kellene pótolni, és a képességvizsgák, illetve az érettségi időpontján nem kellene módosítani.
CSAK SAJÁT
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a tananyag pótlását csakis tantermi oktatás formájában képzeli el. "Nagyon nagy problémát jelentene, ha a diákok nem térhetnének vissza második félévtől az iskolákba" – jelentette ki. Megjegyezte, optimista alkat, ezért bízik abban, hogy ez lehetséges lesz, de nem zárja ki, hogy február 8-tól továbbra is online oktatás zajlik majd.
(Címlapfotó: Agerpres)