BBTE-kezdeményezés: folyóvizek műanyagszennyezését követik nyomon

A Kis-Szamos műanyag-szennyezettségét mérik fel a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kedden induló projektje során, közölte az egyetem. A kezdeményezéssel Románia belép az egyik legfontosabb európai projektbe, amely a kontinens folyóinak műanyagszennyezését hivatott nyomon követni.

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Környezettudományi és Környezetmérnöki Karán keresztül elindítja a Plastic Pirates Romániában című európai kezdeményezést, amely a Horizont Európa kutatási és innovációs (K+I) keretprogram által finanszírozott részvételi kutatási projekt (Citizen Science), közölte az egyetem.

A víz műanyag-szennyezettségét mérik fel. | A kép illusztráció | Fotó: Pexels

A megnyitóra május 6-án, kedden kerül sor Szászfenesen, a II. számú vízerőműnél. 

„A kezdeményezéssel Románia először vesz részt az egyik legfontosabb európai projektben, amely a kontinens folyóinak műanyagszennyezését hivatott nyomon követni, és célja a polgárok aktív bevonása a tudományos és környezetvédelmi tevékenységekbe. Ebből az alkalomból a kolozsvári Ana Aslan Műszaki Főgimnázium és a szászfenesi Dumitru Tăuțan Elméleti Líceum diákjai a Plastic Pirates (műanyagkalózok – szerk.) mintavételi módszertan alapján makro- és mikroműanyag-mintavételt végeznek a Kis-Szamoson, hozzájárulva ezzel a folyóvizek műanyagszennyezéséről szóló tudományos adatok gyűjtéséhez” – olvasható a BBTE hétfői sajtóközleményében.

Az esemény az oktatási intézmények, a közösség és a kutatók közötti együttműködés modellje kíván lenni, a környezetvédelem és az ökológiai nevelés támogatása érdekében – hangsúlyozzák a szervezők.

A rendezvényre meghívást kaptak a helyi önkormányzatok, a környezetvédelemmel foglalkozó megyei és regionális hatóságok, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség, valamint a civil társadalom - környezetvédelmi civil szervezetek – képviselői.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?