Azomureș: még zajlanak a vizsgálatok a robbanás ügyében

A Katasztrófavédelmi Felügyelőség, a Környezetvédelmi Ügynökség és Őrség előzetes jelentése szerint a robbanást egy csővezeték heggesztett varratának repedése idézte elő, de további jelentést is várnak a szakhatóság részéről – erről beszélt csütörtökön Ovidiu Maior, az Azomureș sajtószóvívője. Elhangzott, a meghibásodott vezeték átesett az ellenőrzésen, és az engedélyeztetése naprakész volt.

Ahogyan arról mi is beszámoltunk, a szerda éjjeli robbanást követően belső vizsgálatot indítottak a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter Lucian Bode belügyminiszterrel egyeztetett arról, hogy miután a marosvásárhelyi volt a harmadik robbanás ipari létesítményben Románia területén, végezzenek országos ellenőrzéseket annak érdekében, hogy azonosítsák a potenciális veszélyforrásokat.

Az Azomureș vegyipari üzemben történt balesetet vizsgálva a Katasztrófavédelmi Felügyelőség, a Környezetvédelmi Ügynökség és a Környezetvédelmi Őrség már összeállított egy előzetes jelentést, de továbbiakat is várnak a szakhatóság részéről is – hangzott el a csütörtökön, Marosvásárhelyen szervezett sajtótájékoztatón, amelyen a vegyipari üzem sajtószóvivője mellett a Horea vészhelyzeti felügyelőség képviselője is jelen volt.Forrás: Facebook/Erdélyi Magyar Televízió

A vizsgálat első eredményei szerint a robbanást egy csővezeték heggesztett varratának megrepedése okozta, amelynek a szakhatóságtól kibocsátott működési engedélye 2022-ig volt érvényes.

„A veszély létezik”

„A veszély létezik, annak a lehetősége pedig, hogy megtörténjen, ahogyan a mostani eset is bizonyítja, fennáll, de nagyon fontos az, hogy próbáljuk a gyártási és technikai fenntartási részeket is ellenőrzés alatt tartani” – nyilatkozta Ovidiu Maior, az Azomureș sajtószóvívője az Erdélyi Magyar Televízió híradása szerint. Hozzátette: ebben az esetben a meghibásodott vezeték átesett az ellenőrzésen, és az engedélyeztetése naprakész volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, aki alapos kivizsgálást szorgalmazott, az eset kapcsán korábban elmondta, a kivizsgálás folytatódik: „a Környezetvédelmi Őrség kivizsgálja, hogy kik a felelősök az incidens előidézéséért, és azok a személyek felelni fognak a törvény előtt, hisz megengedhetetlen, hogy ilyen veszélynek tegyük ki az alkalmazottakat, illetve az Azomureș környékén élő állampolgárokat.”

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szerdán egy, az Európai Unióhoz címzett petícióról beszélt, amelyet a polgármesteri hivatal azért nyújt be, hogy az illetékes testületek valamennyi európai műtrágyagyártó vegyipari kombinátot vizsgáljanak ki, megszabva, milyen működési felételek mellett üzemelhetnek biztonságosan ezek a gyárak. Mint ismert, az elöljáró népszavazást is kezdeményezett a helyi tanács támogatásával a vegyi üzem sorsáról.

Az 1962-ben épült, 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában lévő Azomureș Románia legnagyobb műtrágyaüzeme. Az 1100 alkalmazottat foglalkoztató üzem működése évek óta éles vita tárgya Marosvásárhelyen, ugyanis gyakran okoz környezetszennyezést a kibocsátott ammóniával, amit a vállalat szerint minimálisra csökkentettek a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Az üzem környezetszennyező voltát a román törvényhozás is elismerte, amikor egy tavaly kihirdetett törvénymódosítással Marosvásárhelyt is felvette azon szennyezett levegőjű települések listájára, amelyek lakói az elszenvedett egészségkárosodás miatt két évvel korábban mehetnek nyugdíjba. Az Azomureș által gyártott ammónium-nitrát az egyik legelterjedtebb műtrágya. A vegyület nem különösebben tűzveszélyes, de 200 fok feletti hőmérsékleten felbomlik, és robbanásveszélyes gázokat fejleszt.

Kapcsolódók

Kimaradt?