Több volt a rendőr, mint a résztvevő az Azomureș ellen szervezett tüntetésen

Alig tíz személy vett részt a szerda délután 18 órától spontán szervezett tüntetésen, amelyen a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát ellen szólaltak (volna) fel. Az esemény nem egyedülálló: korábban sem volt sikere a műtrágyagyár ellen szervezett tüntető jellegű megmozdulásoknak.

Délután 14 óra körül jelent meg a Facebookon a tüntetésre való informális meghívó, amelyet a „Marosvásárhely Târgu Mureș” nevű felhasználó fogalmazott meg és tett közzé. „Mire ezek bezárják az Azomureșt, már csak tragikus emlék leszünk a HBO műsorán!” – ezzel a kemény, de sajnos némi keserű igazságot is tartalmazó mondattal indított a felhasználó, majd egy masszív fellépést indítványozott a vegyikombinát bezárását illetően.

„Megengedhetetlen, hogy 1200 alkalmazott miatt 150 ezer ember szenvedjen!” – írták, megjegyezve: korábban más gyárak bezárását illetően nem tapasztaltak hasonló felháborodást. A felhívásban még az állt, hogy itt az idő arra, hogy a helyi lakosság masszívan fellépjen a kombináttal szemben. „Most, vagy soha!” – hangsúlyozták a bejegyzésben.A szerző felvételei

A prefektúra elé szervezett spontán tüntetést többen támogatták virtuálisan, mint az egyeztetett helyszínen: alig tíz ember lézengett délután 18 órakor a téren, és az azt követő fél órában. A rendőri felkészültség számban meghaladta a tüntetőkét, ők kicsivel 18 óra 20 perc után el is vonultak a helyszínről.

Nem volt példátlan a tüntetés alacsony résztvevőinek száma. 2015-ben több is szerveződött a Stop Azo elnevezésű polgári csoportosulásnak köszönhetően, de akkor sem tolongtak túl sokan a prefektúra előtt. 2015 augusztusában kezdődtek a tüntetések, de, mint annak idején mi is beszámoltunk, decemberre már megfogyatkozott a tüntetők száma. Bár akkor a mostanihoz képest jóval több (körülbelül 30) személy vett részt a tüntetésen, sikerrel az sem járt.

Mint ismert, a szerdára virradó éjszaka robbanás történt a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinát 3-as ammóniagyártó berendezésénél. Az Azomureș tájékoztatása szerint a nagy erejű robbanás azért történt, mert megrepedt egy cső, amelyen keresztül szintézisgázt szállítottak rendkívül nagy nyomáson. A berendezés kezelői elszigetelték az érintett részleget, és biztonságosan leállították a szerkezetet. A meghibásodott berendezésből nem szivárgott ammónia sem az ipari kombinát belső tereiben, sem pedig a szabad ég alatt.

Az Azomureş vegyikombinát belső vizsgálatot indított a robbanás ügyében. Egyetlen sérült volt, az üzem egyik alkalmazottja, akit a betört ablakok szilánkjai sebesítettek meg. Soós Zoltán polgármester szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette: hamarosan népszavazást kezdeményeznek arra vonatkozóan, hogy milyen stratégiát alkalmazzon a város az üzemmel kapcsolatosan. A városvezető hozzátette: a gyár vezetőségével való találkozó során kiderült, hogy nem tudnak száz százalékos garanciát vállalni azért, hogy a jövőben nem történik hasonló incidens.

A polgármester megjegyezte, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterrel való beszélgetés során a tárcavezető egy szakértői testület kiküldését ígérte kivizsgálás céljából. Azt is elmondta, az éjjel történt robbanást követően petíciót nyújtanak be az Európai Unióhoz arról, hogy az Azomureșhez hasonló vegyikombinátokat vizsgálják ki, a működési feltételek között pedig külön figyelmet kapjon a lakosság biztonsága.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a Maszolnak a robbanásról elmondta: Az első mérések és helyzetjelentések alapján ammónia nem került a levegőbe, hidrogén okozta a robbanást, amitől tűz keletkezett, de azt sikerült időben eloltani. A minisztérium szerint az incidens után azonnal kiszálltak a helyszínre a környezetvédelmi ügynökség és a környezetvédelmi őrség képviselői. A szakemberek mobil mérőegységeikkel folyamatosan mérték a levegő ammóniatartalmát, és 1 és 7 óra között jóval a megengedett szint alatti értékeket jegyeztek. Ugyanakkor a mérőállomások adatai szerint sem a nitrogén-dioxid, sem a kén-dioxid, sem a szálló por koncentrációja nem haladta meg a 2011/104-es törvény által megszabott értékeket.

A tárcavezető hozzátette, egy ilyen incidens hívja fel a figyelmet arra, hogy milyen szigorúan kell ellenőrizni ezeket a kombinátokat, ezért egy új országos megfigyelési programot javasolt, amelyben részt vesz mindhárom hatóság, amelyek elvégezhetik ezeket az ellenőrzéseket – a Környezetvédelmi Őrség, a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR) és az Országos Katasztrófavédelemi Felügyelőség.

Az 1962-ben épült, 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában lévő Azomureș Románia legnagyobb műtrágyaüzeme. Az 1100 alkalmazottat foglalkoztató üzem működése évek óta éles vita tárgya Marosvásárhelyen, ugyanis gyakran okoz környezetszennyezést a kibocsátott ammóniával, amit a vállalat szerint minimálisra csökkentettek a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Az üzem környezetszennyező voltát a román törvényhozás is elismerte, amikor egy tavaly kihirdetett törvénymódosítással Marosvásárhelyt is felvette azon szennyezett levegőjű települések listájára, amelyek lakói az elszenvedett egészségkárosodás miatt két évvel korábban mehetnek nyugdíjba. Az Azomureș által gyártott ammónium-nitrát az egyik legelterjedtebb műtrágya. A vegyület nem különösebben tűzveszélyes, de 200 fok feletti hőmérsékleten felbomlik, és robbanásveszélyes gázokat fejleszt. 2004-ben 16 ember meghalt és hét megsérült a dél-romániai Mihăilești-en, amikor egy ammónium-nitrátot szállító teherautó közúti balesete és kigyulladása nyomán a rakomány felrobbant. Ugyanabban az évben egy észak-koreai vasútállomáson történt műtrágyarobbanásban 150 ember vesztette életét. (MTI)

Kapcsolódók

Kimaradt?