Az iskolák vezetőtanácsa egyszerű többséggel dönthetne a pedagógusok elbocsátásáról

Az erről szóló módosító javaslatot kedden fogadta el a közoktatási törvény tervezetének vitáján a képviselőház tanügyi bizottsága. A kormány által beterjesztett változat szerint az iskolák vezetőtanácsa a testület jelenlévő tagjainak legkevesebb kétharmados szavazattöbbségével döntött a pedagógusokat érintő ügyekben.

Egy másik elfogadott módosító javaslat szerint az iskolák vezetőtanácsa havonta, illetve az igazgató vagy a tagok egyharmadának kérésére szükség esetén bármikor ülésezik. A tervezet eredeti változata azt írta elő, hogy a vezetőtestület az igazgató vagy a tagok kétharmadának kérésére ülésezik.

A tanügyi bizottság elfogadta azt a módosítást, hogy az igazgató és aligazgató kivételével nem lehet az iskola igazgatótanácsának tagja az a pedagógus, akiknek a gyermeke ugyanabba a tanintézetbe jár, illetve nem lehetnek tagjai a szándékos bűncselekményekért elítélt vagy fegyelmi szankciókban részesített tanárok sem.

A Szociáldemokrata Párt javaslatára a tervezet úgy módosult, hogy a tanulmányi kirándulások didaktikai tevékenységnek számítanak, és időtartamuk alatt a résztvevő pedagógusok a törvényben megállapított bérükre jogosultak.

Módosított a bizottság az önkormányzatok hatáskörén is. Ezek szerint a helyhatóságok a megyei közoktatási igazgatóságokkal együtt biztosítják a tanulók beiratkozását és ellenőrzik az oktatásban való részvételüket, figyelmeztetik a szülőket, és a törvénynek megfelelően szankciókat szabnak ki. Ugyanakkor az új iskolák építése, a meglévő tanintézetek bővítése és az oktatási tevékenységekhez szükséges helyiségek korszerűsítése az önkormányzatokra hárul.

A közoktatási törvény módosított tervezete előírja azt is, hogy a tanév rendjének elkészítésekor az oktatási minisztériumnak szabadnapot kell biztosítania nagypénteken, húsvét első és második napján, pünkösd első és második napján az ortodoxtól eltérő, keresztény felekezetű diákok számára is.

Kapcsolódók

Kimaradt?