Az ellenzék ellenzéke – új pártot hoztak létre az EMNP és az MPP fúziójával egyet nem értők

A Bukaresti Törvényszék március 15-én Magyar Polgári Erő megnevezéssel jóváhagyta egy új erdélyi magyar politikai alakulat bejegyzését. A döntés március 28-án jogerőssé vált, és a politikai pártok jegyzékébe iktatták – adta hírül sajtóközleményében a frissen bejegyzett alakulat.

Kulcsár-Terza József, az új párt ügyvivő elnöke | Fotó: Kovács ZsoltMint írták, a Magyar Polgári Erő alapítását olyan aktív közéleti szereplők kezdeményezték, akik „az eddig kialakult politikai struktúrákat nem tekintik megfelelőnek tevékenységükhöz”. Az új párt a Magyar Polgári Párt (MPP) szellemi jogutódja kíván lenni, amely az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) egyesült Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) néven.

„Olyan politikai szervezetet hoztunk létre, amely figyelembe veszi az Európában zajló eseményeket, a magyar kormány nemzetpolitikai törekvéseit és a magukra hagyott vagy kirekesztett nemzeti gondolkodású polgárok igényét” – írták. Emlékeztettek arra, hogy a 2016-os választások alkalmával az MPP „alkalmazta a verseny és az együttműködés helyes arányát”, és a helyhatósági választásokon tizenöt jelöltje nyert polgármesteri mandátumot, illetve a parlamenti választásokon a párt két jelöltje (Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt) jutott képviselői mandátumhoz – az RMDSZ-szel kötött együttműködésnek köszönhetően, az RMDSZ listáiról bejutva a bukaresti törvényhozásba.

A háromszéki Kulcsár-Terza József a 2020-as parlamenti választásokon is – immár a Maros megyei választókerületben – befutó helyet kapott az RMDSZ jelöltlistáin (a másik „vendégjelölt” az közelmúltban az EMSZ elnökévé választott Zakariás Zoltán volt), most pedig a Magyar Polgári Erő ügyvezető elnöki tisztségét bízták rá. Kulcsár-Terza a legutóbbi választások előtt egy évvel, 2019 decemberében az MPP-n belüli villongások eredményeként a pártból kizárt, vagy a párton belül perifériára szorult politikusokkal együtt megalapította az Erdélyi Polgári Mozgalmat.

Majd miután a pártvezetéssel kiegyezett és biztosítékot kapott arra, hogy újból jelölt lehet, elhatárolódott a maga által alapított szerveződéstől.

Az MPP és az EMNP volt elnökei, Mezei János, illetve Csomortányi István által kezdeményezett – hosszas bírósági huzavona után létrejött – fúziónak a két párton belül voltak ellenzői, és a frissen bejegyezett Magyar Polgári Erő rájuk számít.

„A nemzeti oldalon azóta hozott döntések nem bizonyultak eredményesnek, az egységesítés folyamata nem megerősödést hozott, hanem a lemorzsolódások és a kizárások miatt egyre gyengülő pártok fúziója által létrehozott szövetség sokunk bizalmát elvesztette” – olvasható az MPE közleményében, amely szerint „célunk a nemzeti érdekek politikai eszközökkel történő érvényesítése, amelyekhez hozzátartozik magyar identitásunk megőrzése, az autonómia különböző formáinak mindenkori következetes képviselete és elérése, szimbólumaink és anyanyelvünk szabad használatának biztosítása, nemzeti közösségünk szellemi és épített örökségének védelme és visszaszerzése, gyermekeink védelme, önazonosságtudatuk erősítése, biztonságuk és anyanyelven történő oktatásuk szavatolása, valamint közösségeink számára a hagyományőrzés és a fejlődés lehetőségének megteremtése.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az új párt alapítói kifejtették szándékukat, hogy a magyar érdekérvényesítés mellett céljuk a magyarok közötti békesség megerősítése, és a 2024-es választásokra készülve „ezért nem ellenfélnek, hanem néhol versenytársként, máshol partnerként tekintünk a két magyar politikai szövetségre”.

A Magyar Polgári Erő alapítói Kulcsár-Terza Józsefet bízták meg az ügyvivő elnöki feladatok ellátásával, egyben teljes körű felhatalmazást adva arra, hogy a párt első Országos Tanácsáig ügyvivő elnökséget állítson fel, és a szervezet képviseletében tárgyalásokat folytasson a politikai élet szereplőivel.

Jelenleg tehát az RMDSZ képviselőházi frakciójának tagja a szövetség tulajdonképpeni ellenzékének tekinthető EMSZ elnöke, Zakariás Zoltán, és az ellenzék ellenzékének, az MPE ügyvivő elnöke, Kulcsár-Terza József.

Kapcsolódók

Kimaradt?