Autópályadíjak és fizetős útszakaszok: erre figyeljen, ha külföldi utat tervez!

A nyár beköszöntével sokan autóval indulnak útnak a szomszédos országokba nyaralni vagy a távolban élő rokonokat meglátogatni. A hosszú utat az autópályán vagy a gyorsforgalmi utakon lehet a leghatékonyabban megtenni, de fontos, hogy tisztában legyünk a tranzit- vagy célországok autópályáinak és fizetős útszakaszainak használati szabályaival, hogy a nyaralás közben vagy után ne érjenek kellemetlen meglepetések.

Magyarországi kiruccanás esetén vagy az országon áthaladva érdemes még utazás előtt interneten ezen az oldalon vagy a fizetős útszakaszra való felhajtás utáni első 60 percben kifizetni az úthasználati díjat, ez lehetséges bármelyik benzinkúton. Amennyiben ez nem történik meg, az jogosulatlan úthasználatnak minősül és büntetést, vagyis pótdíjfizetési kötelezettséget von maga után. Magyarországon ugyanis a nap 24 órájában zajlik az ellenőrzése a járműveknek a díjköteles úthálózaton található fix ellenőrző portálok és mobil adatgyűjtő járművek segítségével. Ezáltal a rendszer azonnal megállapítja, hogy az adott jármű rendelkezik-e érvényes úthasználati jogosultsággal vagy sem. Autópálya-matricával Magyarország bármelyik fizetős úthálózatán közlekedhetünk annak érvényességi ideje alatt.

Fontos tudni azt, hogy a már kiváltott matricát nem lehet visszaváltani, ezért érdemes figyelmesen kitölteni az autó adatait a matrica megvételekor, külön figyelmet fordítva a felségjelzés (a gépkocsi bejegyzésének országa) helyes megadására is. A jármű díjkategóriáját a forgalmi engedély hivatalos bejegyzései, a műszakilag megengedett össztömeg és a helyek száma alapján állapítják meg. Magyarországon például a D1-es csoportba tartoznak a motorkerékpárok és az olyan gépjárművek, amelyek legfeljebb 7 személyt képesek szállítani, beleértve a sofőrt is, D2-es díjkategóriába sorolhatók azok a járművek, amelyek nem tartoznak más tarifacsoportokba. Az autóbuszok, és azok a járművek, amelyekben 9-nél több állandó ülőhely van, a B2-es csoportba tartoznak, az U díjkategóriát pedig a D1-es és B2-es utánfutói alkotják.

Fotó: Borsi Balázs

Bírság jár azért is, ha a matrica megvásárlásakor rossz kategóriába soroljuk a járművet, a büntetés összege átszámítva 126 és 500 lej között változhat. Ezzel szemben, ha egyáltalán nem vásárolunk matricát, a büntetés összege a D1 és D2-es kategóriájú járművekre 18 750 forint, azaz 250 lej 60 napon belüli kifizetés esetén. A megszabott időintervallumot meghaladók emelt pótdíjat kell fizessenek, ami jóval nagyobb, mint az alapbüntetés, ez közel 75 ezer forint, lejbe átszámolva 1000 lej körül alakul.

Figyelem! Magyarországon nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak egyes szakaszai is fizetősek, ezért ha nem is a sztrádán, de áthaladna Magyarország területén, szinte biztos, hogy érint ilyen díjköteles útszakaszokat. Ezért akkor is érdemes matricát vásárolni, ha nem autópályán szeli át az országot.

A Horvátországba utazók 2024-ig még fizetőkapus rendszerrel kell számoljanak az autópályákon. Jelenleg az elhelyezett kapuknál a megtett úttal arányosan kell készpénzben, euróval vagy pedig bankkártyával fizetni az útdíjat, amely 5, 8 és 30,6 euró, azaz 30 és 163 lej között változik, ezeknek ára helyenként eltérő, mivel nem ugyanaz a társaság kezeli az összes útszakaszt.

A Bulgáriába utazóknak nem kell a bonyolult autópályadíjakkal foglalkozni, ugyanis itt is matricás rendszer van érvényben, Magyarországhoz hasonlóan 2019 óta e-matricát lehet vásárolni. A bolgár matricákat éves, negyedéves, havi és heti, valamint hétvégi érvényességgel értékesítik, ezeknek árai 23 és 220 lej között változnak. Mindenképpen érdemes matricát venni, ugyanis országszerte több száz fix kamera figyeli az útdíjfizetést rendszám alapján, a büntetés pedig 300 léva, azaz 760 lej.

Szakaszonként eltérő az autópályadíj Görögország autópályáin, ez annak köszönhető, hogy a népszerű ország különböző sztrádaszakaszait hét társaság kezeli, továbbá a megtett út hosszához arányítják a használati díjat. Utazás előtt érdemes utánanézni, hogy melyik üzemeltető kezeli azt a sztrádát, amelyen az utunkat tervezzük, így kiszámolhatjuk, mennyit kell költenünk az úthasználatra. Görögországban a legtöbb autópálya nyílt útdíjrendszerrel rendelkezik, az útdíjat az autópályára való behajtáskor ki kell befizetni a fizetőkapuknál. A személygépkocsik esetében a legdrágább autópálya-útvonal Evzonoit és Athént köti össze, itt több mint 33 eurót, körülbelül 166 lejt kell fizetni a sztrádahasználatért. A legolcsóbb szakasz alig 2 euróba, azaz 10 lejbe kerül, ez az útvonal Evzonoit köti össze Szalonikivel.

Horvátországban Görögországhoz hasonlóan a díj a jármű kategóriájától és a megtett távolságtól függ. Az úthasználati díjat ellenőrzőkapuknál kell kifizetni. Attól nem kell tartanunk, hogy véletlenül nem találunk ilyeneket, ugyanis úgy és olyan helyrekre vannak megépítve, hogy ha már felhajtottunk a sztrádára, lehetetlenség elkerülni ezeket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?