Aggódnak a szülők: egyre nehezebben barátkoznak a gyermekek
Az iskola lehetőséget ad új kapcsolatok kialakítására és a nyár elején félbehagyott barátságok elmélyítésére. Sok gyermek számára azonban ez fárasztó és kellemetlen – írja a Corriere della Sera egy 6-12 évesek körében végzett felmérés alapján, amelyet egy michigani gyermekkórház szakértői végeztek.
Minden ötödik szülő azt állítja, hogy gyermekének nincsenek, vagy nincs túl sok barátja, miközben a gyerekek 90 százaléka szeretne új barátokat szerezni. De miért megy olyan nehezen ez? A felmérés szerint az első számú akadály a félénkség (21 százalék), ezt követi az időhiány (18 százalék), a másik probléma pedig, hogy az iskolán kívül nem tudnak találkozni (16 százalék).
Sok szülő szerint a gyermeke nem tud beilleszkedni egy már kialakult baráti társaságba (17 százalék), míg körülbelül 15 százalékuk szerint a nehézséget a csemetéjük „csintalansága” okozza.
A baráti kapcsolatok jelentős szerepet játszanak a gyermekek érzelmi jólétében, önbecsülésében és szociális készségeik fejlesztésében – mondta Sarah Clark, a tanulmány vezetője. „Néhány szülő azonban azt mondja, hogy a gyerekük személyisége, szorongása, egészségügyi állapota miatt ütközik akadályokba a barátkozás” – tette hozzá.
Egyébként szerinte a gyerekek nagyobb valószínűséggel játszanak a szülők barátainak gyermekeivel, azokkal a kiskorúakkal, akik ugyanabban az épületben laknak vagy ugyanazokban a sporttevékenységekben vesznek részt. Négyből három szülő azt mondta, hogy beíratja gyermekét olyan tevékenységekre, amelyeken hasonló érdeklődésű gyerekekkel találkozhatnak, de más szülőkkel is barátkoznak, akiknek hasonló korú gyermekeik vannak.
A szakértő szerint ez a probléma általános iskolában a legsúlyosabb. A gyerekek nagyobb önállóságra vágynak, de még nem teljesen önállóak. Szükségük van arra, hogy a szüleik elkísérjék őket, de aztán egyedül akarnak lenni a barátaikkal egy felnőtt felügyelete nélkül, de problémát jelent a biztonságos helyek hiánya, ahol a gyerekek találkozhatnak, ezért sokan csak online felületeken tartják a kapcsolatot.
A felmérésből még kiderült: háromból két szülő hangsúlyozza, mennyire fontos, hogy gyermekeik barátai hasonló neveltetésben részesüljenek.
CSAK SAJÁT