A sztrájk megviselte a lelkivilágukat, de bulizni azért tudtak – így búcsúztak a középiskolától a tizenkettedikesek
A pedagógussztrájk okozta tanévvégi bizonytalanság közepette több száz tizenkettedik osztályos diák búcsúzkodott egymástól ebben az időszakban. A bankettről ugyanis nem mondtak le; elegáns ruhákban, éttermekben hangoltak az érettségi vizsgára. A tanügyi sztrájk ugyan rányomta a bélyegét a lelkivilágukra, de „bulizni azért tudtak”. Végzős diák anyukáját és rendezvényszervezőt kérdeztünk a tapasztaltakról.
Ha pár évvel ezelőtt mindössze a ruha színválasztása különböztette meg egymástól a végzős diákokat, úgy most már ez a léggömbök színére is kiterjedt, hiszen a lufik eleresztése az évzárót követően immár megszokottá vált a 12. osztályos diákok számára – mutatott rá érdeklődésünkre Andreea Elena Ionescu, nagyváradi rendezvényszervező. „Mind egyediek és másmilyenek szeretnének lenni, és mivel annyit fejlődött a társadalom, már az egyedi, személyes elemeket beillesztik az öltözékükbe, a sminkjükbe. Ezek mind jobban kiemelik a személyiségüket” – magyarázta.
Az nem meglepő, hogy a bankettre készülődve a lányoknak mindig is fontos volt az öltözék, ugyanakkor Ionescu tapasztalata alapján immár a fiúk sem közömbösek a ruházatukat illetően. „Ruhatervezőkhöz fordulnak, hogy különleges és divatos öltönyük legyen” – mondta.
A trend azt mutatja, hogy az élő zene kevésbé népszerű a fiatalok körében, ezért a bankettre inkább DJ-t hívnak, ugyanakkor a fotófülkék vagy a 360 fokos videófülkék igen népszerű elemei ezeknek az eseményeknek. „A fiatalok szép emlékeket szeretnének maguknak” – magyarázta. Hozzátette azt is, hogy mivel nagykorúakról van szó, nem csak az étel, hanem az ital is megszokottá vált a banketteken, így nem csak édességbárt, hanem koktélbárt is rendelnek.
Mindezt saját maguk intézik, Ionescu ugyanis nem tapasztalta, hogy a végzős diákok rendezvényszervezőhöz fordultak volna a bankettek megszervezéséhez. „Ez inkább az egyetemi végzősökre jellemző, inkább ők azok, akik szakemberre bízzák a teljes szervezést” – mutatott rá. Mivel ebben az időszakban már az esküvők miatt is foglaltak az éttermek, a banketteket gyakorta hétköznap szervezték. Nagyváradon egy éttermi menü nagyjából 250-300 lejbe kerül fejenként, attól függően, hogy milyen egyéb szolgáltatásokat igényeltek.
Hajnalig „kitartottak”
Az egyik nagyváradi magyar középiskola tizenkettedik osztályos diákjának édesanyjával beszélgetve kiderült, hogy már tavaly elkezdtek havi 100 lejt gyűjteni az év végi költségekhez. Azt nem tudta pontosan megmondani, hogy összesen mennyit költött, de az, amit gyűjtöttek nagyjából minden kiadást fedezett. „Az én lányom minimalista. Sokáig még bankettruhát sem akart, hanem egy már meglévő ruháját akarta felvenni” – mondta. A ballagási öltözékhez közösen vettek anyagot, és mindenki az ízlése szerint szabhatta magára a kosztümöt a varrónőnél. Ez nekik 160 lejükbe került, de tudomása szerint voltak, akik 500-600 lejes ruhakölteményeket választottak.
Mint mondta, a diákok lelkiállapotát befolyásolta a tanügyi sztrájk. Elárulta ugyanakkor, hogy lánya tanárai közül az érettségi tantárgyakból még azok is megtartották az óráikat, akik amúgy hivatalosan munkabeszüntetést tartottak. A diákok pedig sztrájk és bizonytalanság ide vagy oda, azért tudtak bulizni, lánya is hajnalig „végig ülte” barátaival a bankettet – mondta az anyuka.
Jómaga szülőként már rutinos az évzárókban, hiszen harmadik gyermeke ballagott most. Ugyanakkor gyermeke épp kilencedikesként és tizedikesként „fogta ki” a koronavírusjárványt, ezért osztálya nehezen rázódott össze. Épp a tizenkettedik osztály, a maturandus, a ballagási előkészületek volt az, ami így év végére összehozta őket.
CSAK SAJÁT