A nyáltesztek alkalmazási formáit bírálják a Maros megyei diák- és szülőszervezetek

Maros megyében az iskolák jelentős része úgy döntött, hogy a szülőknek kell elvégezniük otthon a gyermekeik tesztelését. Hétfőn volt az első nap, amikor a diákokat nyálalapú gyorstesztekkel vizsgálták.

„A tesztelési eljárás módjáról minden iskola külön-külön döntött, az adott tanügyi intézmény jóváhagyásával. Van olyan iskola, amely a szülőkre bízta a gyerekek tesztelését, illetve olyan intézmény is, ahol az alacsony gyermeklétszám miatt végre lehetett hajtani a tesztelést az iskolában. Olyan oktatási intézmény is van, ahol mindkét módszert alkalmazták, de ez nagyon kevés esetben fordult elő” – nyilatkozta a sajtó képviselőinek Illés Ildikó Maros megyei helyettes főtanfelügyelő.

A szülőket felháborítja az új rendszer alkalmazási formája. Azok, akik a szabályok betartása mellett döntenek, nehezményezik, hogy a nyálteszt elvégzése nem kötelező, és néhány gyereket nem tesztelnek.

„Sajnos nem értük el azt, amiért küzdöttünk. Addig, amíg a tesztelés nem kötelező és egyes szülők nem akarják elvégezni gyermekükön a tesztelést, nincs értelme az egész folyamatnak”– hangsúlyozta Iulian Cristache, a Szülői Szervezetek Szövetségének elnöke.Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Mint mondta, az oktatási, illetve az egészségügyi minisztériumnak közösen kellett volna fellépnie. Közölte, mivel ezek a tesztek non-invazív jellegűek, sürgősségi kormányrendelettel kellett volna kötelezővé tenniük a tömeges tesztelést.

Az Országos Diáktanács szintén felhívta a figyelmet a teszteléssel kapcsolatos kockázatokra.

A tesztelésnek nagyon sok buktatója van. Az iskolai környezetben sokkal szabályozottabb a tesztelési folyamat, ezt azonban otthoni környezetben nem lehet felügyelni. Az egyik hátránya az otthoni tesztelésnek az, hogy a szülőket nem informálták megfelelőképpen, arról hogy hogyan kell elvégezniük a tesztelést”– jelentette ki a helyi sajtónak Robert Avram, az Országos Diáktanács ügyvezető titkára.

Hozzátette, az otthon elvégzett tesztelésnek igen nagy a hibalehetősége, illetve előfordulhat az is, hogy a szülő nem végzi el a tesztet és mégis negatív eredményt közöl a tanügyi intézménnyel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?