Maros megye - Gyakorlati problémákba ütközik a diákok iskolai és otthoni nyáltesztelése

Péntekig kell kiosztani a koronavírus szűrésére használt nyálteszteket a Maros megyei tanintézményekben. Azokról az iskolákról, óvodákról van szó, amelyek a múlt héten úgy döntöttek, hogy a szülőknek kell gyermekeiken elvégezniük a teszteket. Jövő hétfőn az otthoni tesztelés mellett az iskolákban és az óvodákban is a nem invazív eljárással tesztelik a gyerekeket a koronavírus fertőzés kiszűrése érdekében.

A nyáltesztek minőségi és hatékonysági szempontból is megfelelőek, Európában széles körben alkalmazzák – jelentette dr. Imre Mihály, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem belgyógyász szakorvosa. Hozzátette, a tesztelési folyamat logisztikai gondokat is okoz.

 „A tesztelés végrehajtásának módszerénél három problémával is szembesültünk. Az egyik ilyen nehézség például az, hogy ha a diákot az iskolában tesztelik, szükség van a szülő írásbeli beleegyezésébe. Egy másik fontos szempont az, hogy a tájékoztatás szerint a tesztet elvégző személy egészségügyi képzéssel kell, hogy rendelkezzen. A harmadik akadály a tesztek megsemmisítése használat után. Mivel a nyálteszt biológiai hulladéknak számít, szabályozott körülmények között kell eldobni. Az is gondot okoz, hogy a nyáltesztek a kicsomagolás, összeállítás során megsérülhetnek, szennyeződhetnek, amelynek következtében a tesztelés eredménytelen lehet” – nyilatkozta a marosvásárhelyi kutatóorvos.

Problémát okoz a tesztelési csomagok összeállítása is – közölte Boczog Szabolcs, a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola igazgató-helyettese. „Minden tanuló számára külön kell összeállítani és csomagolni a szűrésre szánt nyáltesztet. Ennek érdekében intézményünk 6–7 tagú csapatokat fog létrehozni. Minden munkatársunk azon lesz, hogy a nyálteszteket pénteken tudjuk kiosztani a diákoknak’’ – hangsúlyozta az igazgató-helyettes.

Ha egy diák nyálteszt-eredménye pozitív, meg kell ismételni a tesztelést, azaz a közegészségügyi igazgatóság által jóváhagyott RT-PCR-tesztet vagy gyorstesztet kell csinálni.

(Címlapi illusztráció: Agerpres/EPA)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?