A nagyváradi polgármester az uniós alapok sikeres lehívásával dicsekedett

Nagyvárad fejlődése az európai uniós alapok lehívásának köszönhető, a város 2008 és 2025 között több mint másfél milliárd euró értékű uniós finanszírozású projektet bonyolított le – jelentette ki kedden Florin Birta, a partiumi város polgármestere.

A bihari megyeszékhely elöljárója sajtótájékoztatón ismertette a városvezetésnek az európai alapok lehívása terén elért eredményeit. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint ezen elhangzott: 2008 és 2025 között összesen 1,6 milliárd euró értékben bonyolítottak le uniós támogatású projekteket. Ezek egy része megvalósult, másik része folyamatban vagy elbírálás alatt van – közölték.A legtöbb támogatást az infrastruktúra fejlesztésére hívták le | Fotó: Visit Oradea

Az elöljáró megköszönte a polgármesteri hivatal külföldi finanszírozású projektekkel foglalkozó igazgatóságának munkáját, aláhúzva: a fejlődés egyértelműen az uniós pénzek hatékony lehívásának köszönhető. Florin Birta szerint a magyar–román határ mentén fekvő város fejlesztése két irányvonal mentén történt: magánbefektetőket vonzottak ipari parkok létrehozásával, másrészt éltek az uniós finanszírozási lehetőségekkel.

Kijelentette: a támogatás az infrastruktúra fejlesztésétől gyalogövezetek, parkok létrehozásáig, kórházi, energetikai beruházásokig számos területre kiterjedt és jól látható a városban. Felidézte: a városházán 2008-ban, elődje, Ilie Bolojan polgármestersége alatt hozták létre a támogatások lehívásával foglalkozó igazgatóságot.

„Bebizonyosodott, hogy ez a csapat, ez a folytonosság és kitartás az uniós alapok lehívásában volt a siker kulcsa Nagyváradon” – idézte Birtát az Agerpres.

Marius Mos, az igazgatóság ügyvezető igazgatója elmondta, hogy 2024-ben nyolc európai uniós finanszírozású projektet sikerült befejezni 130 millió euró értékben, újabb 58-nak a megvalósítása folyamatban van, ezek összértéke 507 millió euró. Emellett a városvezetés további 47 projektre remél vissza nem térítendő támogatást 582 millió euró értékben – írja az MTI.

Románia térségei közül a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat bizonyult a leghatékonyabbnak az EU-s alapok lehívásában, a vissza nem térítendő támogatást főként az infrastruktúra fejlesztésére, hidak, utak és körgyűrűk építésére fordították. Fejlett infrastruktúrája miatt a bihari megyeszékhelyt a román sajtó olyan városként emlegeti, mely „úgy néz ki, mint kint”, azaz mintha Nyugat-Európában lenne.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?