banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

„A műtét után már tudott mosolyogni” – Innovatív beavatkozás a csíkszeredai kórházban

Javult az életminősége és jobb gyógyulási esélyekkel indul neki a daganatos betegség ellenei harcnak az az 51 éves Hargita megyei nő, aki nemrég a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban egy premiernek számító – nőgyógyászati, sebészeti és urológiai – összetett műtéten esett át – tájékoztatta a Maszolt dr. Hompoth György, a kórház nőgyógyászati és szülészeti osztályát vezető főorvosa.

Az egészségügyi intézmény kedden ismertette, hogy szeptember 19-én sikeres és innovatív megoldást alkalmazó nagyműtétet végeztek el az 51 éves páciensen, aki negyedik stádiumú méhnyakrákban szenvedett, ennek nyomán pedig az életminőségét jelentősen rontó sipoly is kialakult a húgyhólyag és a hüvely között.

Mint írták, az onkológiai kezelés erre nem jelentett volna megoldást és az MR-vizsgálat eredménye szerint volt esély arra, hogy a daganatot egyben el tudják távolítani, a sebészcsapat a kismedencei exenteráció mellett döntött, és a páciens beleegyezése után elvégezték a négy és fél órás, nagy kockázatú eltávolító műtétet, amely során egyben távolították el a méhet, a méhfüggelékeket, a méhszalagokat és a húgyhólyagot, valamint a medencei nyirokcsomókat. A műtét során a vékonybél egy szakaszát átültették, és ebbe vezették bele a vesevezetékeket, lehetővé téve, hogy a vizeletürítés a hasfalon át történhessen. A műtét jelentős életminőség-javulást eredményezett a páciens számára és növeli a túlélési esélyeit.

A komplex beavatkozást dr. Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvos, dr. Albert Claudiu urológus főorvos és dr. András Zsolt sebész szakorvos végezte. A műtét alatt az aneszteziológiai ellátást és a következő napokban az intenzív terápiás ellátást dr. Györfi György aneszteziológus és intenzív terápiás főorvos biztosította.

Dr. Hompoth György megkeresésünkre kiemelte, hogy a kórház onkológiai részlegének csupán néhány éves múltja van, a műtétet végző orvosoknak megvan az onkológiai-sebészeti kompetenciájuk, ezért már végeztek több hasonló beavatkozást a kórházban. A mostani eset viszont azért kiemelkedő, mert a páciens előrehaladott stádiumú méhnyakrákkal küzd: nemcsak a méhnyak, hanem a környező szervek is érintettek voltak, ebben az esetben a húgyhólyag. Egy sipoly is kialakult a méhnyak és a húgyhólyag között, aminek következményeként a beteg folyamatosan vizeletet veszített a hüvelyen keresztül.

Dr. Hompth György., dr András Zsolt és dr. Albert Claudiu közösen műtötte a beteget | Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház/Facebook

„Kényes esettel álltunk szemben. Alternatívaként sugárkezeléshez és kemoterápiához is folyamodhattunk volna, ami a daganatot valószínűleg zsugorította volna, viszont a keletkezett sipoly még nagyobb lett volna, ezért valószínűleg életminőségben romlást tapasztalt volna a beteg, ugyanakkor csekély esélye lett volna a gyógyulásra. De alaposan mérlegeltük, hogy a műtéti megoldás elég jó lenne-e, mert nem minden előrehaladott esetben lehetséges a műtét, viszont itt kivitelezhetőnek tűnt az említett szervek eltávolítása” – mutatott rá a főorvos.

Hozzátette, hogy a két vesevezeték megmaradt, és ezen kellett a vizeletet elvezetniük. És itt jön az egyik újdonság: a vesevezetékek és a bőr közé egy bélszakaszt ültettek át, ezen keresztül távozik a szervezetből a vizelet. „Egy zacskóba gyűl tehát a vizelet, amit időnként üríteni kell, viszont ez életminőség szempontjából jelentős javulás a műtét előtti állapothoz képest” – ismertette dr. Hompoth György, hozzáfűzve, hogy a daganatot is sikerült teljes egészében eltávolítaniuk, ami javítja a gyógyulási esélyeket. A páciensnek várhatóan ezután még kiegészítő kezeléseken kell átesnie. És a szövettani vizsgálatok eredménye alapján állapítják meg, hogy szükség lesz-e kemoterápiás- vagy sugárkezelésre.  

A főorvos hangsúlyozta, hogy a műtét azért is jelentős, mert sikerült összeállítaniuk a csapatot: mindegyik orvos a maga szakterületén hozta a legjobbat. Dr. Hompoth György távolította el a daganatot, ebben dr. Albert Claudiu urológus főorvos asszisztált. Ezt követően dr. András Zsolt sebész szakorvos megoldotta a vizeletkivezetést a vékonybélszakasz átültetésével, majd ismét Albert doktor következett, aki beültette a kivezetett bélszakaszt a vesevezetékekbe.  

A nőgyógyász főorvostól azt is megtudtuk, hogy a beteg lelkiállapota is jelentősen javult a műtétet követően. „Természetesen azzal ő is tisztában van, nem jelenthetjük ki, hogy teljesen meggyógyult, de a műtétnek köszönhetően sokkal jobbak az esélyei erre. És azért ez sokat számít bárkinek. Fizikailag teljesen jól érzi magát, és lelkileg látja már a reményt, hogy ha harcol, akkor meggyógyulhat. Az is sokat elárul, hogy a műtét előtt nem láttam mosolyogni a pácienst, de azt követően már igen” – fogalmazott dr. Hompoth György. 

Ezen eset kapcsán a kórházi közleményben emlékeztettek arra, hogy időbeni felfedezése esetén a méhnyakrák jó eséllyel gyógyítható, ezért ajánlott a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat.

(Címlapkép: Illusztráció | Lemniscate L/Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?