Egy hét múlva fogadhat újra befekvő betegeket a csíkszeredai kórház szemészete
Még nincs végleges eredménye a csíkszeredai szemészeti fertőzések vizsgálatának, ám a gyógyító tevékenység nagyobb része a napokban újraindul. A részleghez tarozó műtőben 130 ezer lej értékben végeztek átalakításokat a nagyobb biztonság érdekében.
Élő bejelentkezésben számolt be a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán végzett átalakításokról Borboly Csaba, a fenntartó Hargita Megyei Tanács elnöke, valamint az intézmény vezetősége. A politikus kihangsúlyozta: a szemészeti osztály a januárban történt fertőzési esetek idején is megfelelt minden előírásnak. Hozzátette: a mai napig nem lehet tudni, mi volt a fertőzés forrása.
„Még zajlanak a vizsgálatok, erről nem tudok többet mondani, azért vagyunk itt, hogy elmondjuk a tényeket, bemutassuk a mai állapotot” – fogalmazott Borboly Csaba.
Dr. Bodó Pál, a szemészeti osztály felmentett, majd funkciójába visszahelyezett főorvosa elmondta, a csíkszeredai tevékenysége ideje alatt a részleg jelentős fejlődésen ment keresztül. A szemészet felszerelése csúcskategóriás – hangsúlyozta a szakember. A fertőzéses esetek után a műtő tevékenységét felfüggesztették, azóta több átalakítást is végeztek a helyiségben. Többek között burkolatot, nyílászárókat és lámpatesteket cseréltek, felújították a fűtési rendszert, a műtő belső levegőjének körforgásán is javítottak, ami eddig műemlékvédelmi okokból nem volt lehetséges. Ezen kívül új sterilizáló helyiséget is kialakítottak.
Mint elhangzott, a szükséges felújítási munkák java részét a kórház saját technikai személyzete végezte el. A burkolatcsere 30 ezer, a nyílászárók cseréje pedig 35 ezer lejbe került, tudtuk meg. A helyiségek átalakítása során figyelembe vették a Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) ajánlásait. Az átalakítások mintegy 130 ezer lejbe kerültek és 10 ember dolgozott rajta – emelte ki Borboly Csaba.
Súlyos következmények
A főorvos beszámolt arról, hogy a fertőzésben érintett 14 beteg közül öten úgy térhettek haza, hogy javult a látásuk. „A többi kilenc betegből háromnak részleges szemgolyó-eltávolításra volt szükség, ez az úgynevezett evisceracio, amit kénytelenek voltunk elvégezni, mert a szemgolyó a toxikus hatás miatt gyakorlatilag elhalt, összeesett. Az állapotuk meg van nyugodva, rendben van, folyamatosan járnak kontrollra. A további hat beteg esetében, akiknél rosszabbodott a látás, de nem kellett plusz beavatkozást végezni, utólagos következményként a szemgolyó elkezdett sorvadni, kevéske látásuk is visszafejődésben van. Ezeknek a betegeknek a többsége elvesztette a látását az érintett szemére” – foglalta össze Bodó Pál.
„Mindannyiunk számára, akik ebben a kórházban dolgozunk, a legfontosabb a betegek biztonsága, erre koncentráltunk az elmúlt hónapokban és ezért történtek meg a változások. Eddig is fontos volt a biztonság, de még egyszer nem tévedhetünk, nem történhet meg, ami megtörtént. Időt, energiát, pénzt nem kímélve láttunk hozzá a legnagyobb odaadással, hogy a legmagasabb szinten biztosítsuk a betegek biztonságát” – fogalmazott Dr. Konrád Judit kórházmanager. Hozzátette: az elmúlt időszakban is működött a szemészeti járóbeteg rendelő. Az igazgató szerint ezen a héten elvégzik az elkezdett munkákat, és ha ez megtörténik, a jövő hétfőtől betegeket tudnak fogadni bentfekvésre is.
A Maszol érdeklődésére Borboly Csaba elmondta: a különböző vizsgálatoknak még nincsen végleges eredménye. „A minisztériumi vizsgálat időszakát 20 nappal meghosszabbították, a rendőrségről sincs semmilyen hírünk. Szakemberekkel beszélgetve azt mondhatom biztosan, hogy ezeknek a fertőzéses eseteknek a forrását az esetek 80-90 százalékában sosem találják meg” – fogalmazott a politikus. Hozzátette: mindenképpen tájékoztatni fogják a közvéleményt a műtő újranyitásáról és a minisztériumi vizsgálat lezártakor is. Borboly Csaba kiemelte azt is, hogy a mai napig nem érkezett kártérítési igény.
CSAK SAJÁT