FRISSÍTVE – „Bemegy egy rutinműtétre, és kijön szem nélkül” – Hárman vakultak meg fél szemükre a csíkszeredai kórházban

FRISSÍTVE: Sok még a tisztázatlan kérdés a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban történt szemészeti fertőzések ügyében. Sikerült elérnünk az egyik súlyosan érintett páciens hozzátartozóját, az intézmény pedig sajtótájékoztatót tartott a helyzet tisztázása érdekében. FRISSÍTÉS: A fertőzések nyomán átfogó vizsgálatot végzett a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) az intézményben, ahol tizenegy személyt meg is bírságoltak.

Hetek óta az érdeklődés középpontjában áll a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztálya, miután kiderült, hogy 14 szürkehályoggal műtött személy esetében bakteriális fertőzés alakult ki. Az intézmény csütörtökön közölte, hogy három betegnél az endoftalmitisz „jelentős következménnyel” járt, hat betegnek különböző mértékben romlott a látása a műtött szemén, öt páciensnél pedig nem, illetve csak kismértékben okozott látásromlást a gyulladás.

A „jelentős következményeket” nem részletezte a közlemény. A Maszol elérte az egyik súlyosan érintett páciens hozzátartozóját. A több hetes viszontagságos időszakot átélt hölgy lánya érdeklődésünkre felelevenítette édesanyja kálváriáját.

A csíkszeredai szemészet épülete | Fotó: Maszol

A 75 éves asszonyt január 13-án, csütörtökön műtötték meg a csíkszeredai kórházban, pénteken reggel számítottak a hazatérésre – kezdett bele a történetbe a neve elhallgatását kérő nő. „A műtét napján, csütörtök este, amikor hívtam, már panaszkodott, hogy nem tudja, mi van vele, fájt, égett a szeme. Az egy nappal korábban, szerdán műtötteket addigra már hazaengedték. Ahogy észrevették, hogy édesanyáméknak ég a szemük, megiramodtak, hamar kezdtek valamit csinálni. Közben visszamentek a szerdán hazaengedett betegek, akik ugyanúgy fájdalomra, égető érzésre panaszkodtak” – elevenítette fel a páciens lánya. Ezt követően, szombaton adta ki a kórház az első sajtóközleményt az esetről.

Komoly fájdalmai voltak

Mint a Maszolnak nyilatkozó hölgy elmondta: a műtétet követően, szombaton az édesanyjának komoly fájdalmai voltak, és aznap este jelezte telefonon, hogy újra meg fogják műteni. Szombaton este a 14 érintett közül 13-at újraműtöttek (egy férfi megtagadta akkor az újabb beavatkozást – szerk. megj.). „Édesanyámnak nagy fájdalmai voltak utána is. Amióta – sajnos – eltávolították a szemgolyóját, nincsenek akkora fájdalmai, mint addig, de három héten keresztül szinte perfúzió nélkül nem tudott létezni. A perfúzióban fájdalom- és gyulladáscsökkentő volt. Amikor levették róla, azt mondta, úgy szenved, mint a kutya” – idézte fel.

A drasztikus beavatkozás előtt a szemének a retináját „kimarta a genny” – számolt be a lánya. Az orvos már egy héttel korábban felkészítette a hozzátartozókat és a beteget arra, hogy bár mindent megtesznek, amit lehetséges, de megtörténhet, hogy el fogja veszíteni a műtött fél szemét. Végül ezen a héten hétfőn véegzték el az újabb beavatkozást.

„Hétfőn reggel vitték fel a kórházba és eltávolították a szemgolyóját. Pontosabban el kellett távolítani a szemgolyó bizonyos részét, de maradt egy mozgó csonk, ahová lehet majd tenni egy protézist, arra lehet húzni egy hártyát. Kívülről úgy fog kinézni, mint egy szem, de rajtunk ez már nem segít. Azért a fájdalomért, amit ő három héten keresztül érzett, nem lehet kárpótolni. A mai napig sem tudtuk feldolgozni, megviselte az egész családot ” – hangsúlyozta a nyilatkozó családtag.

Az idős hölgyet szerdán engedték ki a kórházból, otthon van, férje segít ellátni a műtött szemét. A lánya megemlítette, hogy ellentétben a kórház által közöltekkel, az édesanyjának jelenleg is vannak fájdalmai. Ráadásul idős korban alkalmazkodni a helyzethez és megtanulni fél szemmel élni, nagyon nehéz feladat, tette hozzá. „Bár, ha a másik szeme rendes volna, de azon is el van indulva a hályog. Bizonyos idő múlva azt is meg kell majd műteni. Ép ésszel fel sem tudom fogni, hogy bemegy egy rutinműtétre valaki azért, hogy lásson és kijön szem nélkül” – fogalmazott az áldozat lánya.

Procedurális probléma történt

Az eset kapcsán pénteken sajtótájékoztatót tartott a kórház vezetősége és Borboly Csaba, az intézményt fenntartó Hargita Megyei Tanácsának elnöke. Dr. Konrád Judit, az intézmény menedzsere elevenítette fel a történteket. Az igazgató kiemelte, a fertőzések beigazolódását követően azonnal nekifogtak az eset kivizsgálásának és igyekeztek teljes mértékben tájékoztatni a közvéleményt arról, hogy hogyan történhetett meg mindez.

„Az ellenőrzés során nem találtunk egy konkrét pillanatot és helyet, módot, amivel száz százalékosan tudtuk volna bizonyítani azt, hogy honnan indult ez a fertőzés. Ellenőriztük, hogy a műtét során a különböző fertőtlenítési, sterilizálási procedúrákban lehetett-e probléma. Arra a következtetésre jutottunk, hogy itt történhetett valami” – szögezte le Konrád Judit.Dr. Konrád Judit | A szerző felvétele

A menedzser beszámolt arról is, hogy a fertőzéseket követően általános fertőtlenítést végeztek, valamint ellenőrizték a különböző procedúrákat és felülvizsgálták azok beteljesítési módját. A kórház vezetősége a szemműtétre váró betegeket a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórházba irányítja jelenleg, addig nem végeznek műtéteket, amíg az elhatározott rövid és közép távú változtatásokat el nem végzik – szögezte le az igazgató. „Átszervezzük a különböző betegutakat, a fertőtlenítési és sterilizálási procedúrákat felülírjuk, ha szükséges” – emelte ki.

Konrád Judit sajnálatát fejezte ki a történtek miatt és leszögezte, mindent megtesznek azért, hogy soha többé ne forduljon elő hasonló eset.

Dr. Sergiu Sîngerozan, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések ellenőrzését végző kórházi szolgálat vezetője az intézmény belső vizsgálatának folyamatáról számolt be. Mint elmondta: a fertőzést a rosszul fertőtlenített műszerek okozták. Ebben hibázott a személyzet – szögezte le.

Fél szemükre megvakultak

A betegek kezeléséről, a konkrét szemészeti beavatkozásokról dr. Bodó Pál, a szemészeti osztály vezetője adott tájékoztatást. Mint elmondta: az érintett 14 beteg közül ötnek jó a látása, három beteg esetében pedig harmadik beavatkozás elvégzésére volt szükség. „Ez azt jelenti, hogy a szemgolyó belsejéből a nefotikus, elhalt szöveteket el kellett távolítanunk. Miután megtudtuk, hogy a fertőzést milyen kórokozó idézte elő, próbáltuk megmenteni a szemgolyókat, mert tudtuk, hogy ez a kórokozó nagyon agresszív tud lenni. Több ezer sikeres műtét után el tudom mondani, hogy ilyennel még nem találkoztunk, teljesen új eset volt. Végig küzdöttünk, hogy a protokoll szerint a lehető legtöbbet tudjunk megmenteni” – részletezte a szakember.

Hozzáfűzte: a három beteg esetében el kellett távolítaniuk a szemgolyó belsejét, ami azt jelenti, hogy ők arra a szemükre elvesztették a látásukat. Rajtuk kívül még hat betegnek romlott a látása ahhoz képest, mint amikor a szürkehályog-műtét tervezése történt. Esetükben a szemgolyót sikerült megmenteni, és további kezelés alatt állnak, hogy a látásukat amennyire lehet tudják „visszahozni”.

Újságírói kérdésre válaszolva Konrád Judit elmondta: eddig senki sem fordult az eset kapcsán kártérítési követeléssel a kórház felé. Amennyiben fellép ilyen igény, „fognak tárgyalni” róla – tette hozzá. Az igazgató szintén újságírói kérdésre kiemelte: valóban súlyos esetről van szó, ám nem lesznek személyi következményei.

A helyszínen jelen volt Borboly Csaba, az intézményt fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke. Mint a politikus kifejtette: az esetek megtörténte után azt tartotta a legfontosabbnak, hogy a páciensek állapota javuljon. Az elnök ugyanakkor kommunikációs hiányosságokat is megemlített, mint elmondta, nem tudott arról, hogy mi történt pontosan a fertőzött betegekkel. Hozzátette ugyanakkor: az esettel kapcsolatos közleményeket elolvasás nélkül „okézta le”.

„Sajnálom, hogy nem volt megfelelő ennek az ügynek a kommunikációja. Azt gondolom, egyből kellett volna tájékoztatni Önöket, hogy ha baj van. Én nem kaptam semmilyen értesítést, hogy baj lenne, csomó mindent én is ma tudtam meg” – mondta Borboly Csaba. Hozzátette: a problémát meg kell vizsgálni a megyei tanács részéről is. A politikus szerint ugyanakkor nem a kórház egészét érintő hiba történt, csupán „tüske”, hogy a három érintett súlyosabb állapotban távozott a kórházból, mint ahogy oda bement. A kártérítésre vonatkozó újságírói érdeklődést Borboly Csaba „provokatív kérdésnek” nevezte.

Megbüntették a kórház 11 munkatársát 

FRISSÍTÉS: A fertőzések nyomán átfogó vizsgálatot végzett a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság (DSP) az intézményben. A vizsgálat eredményeiről és következményeiről Tar Gyöngyi, igazgató tájékoztatta a Maszolt. „Igyekeztünk mindent alaposan körüljárni azért, mert mindenkinek érdeke, hogy a páciensek számára biztonságos legyen a kórház” – szögezte le Tar Gyöngyi. Hozzátette: sajnálatos módon a szemet érintő hasonló esetek időről-időre előfordulnak. Ennek elsősorban az az oka, hogy a szem nem rendelkezik saját immunvédelemmel, csak a környező szövetek tudják valamennyire megvédeni a fertőzések ellen.

„Minden szemészeti beavatkozás nagy rizikóval jár, mindenki tudja, hogy a szemünk milyen értékes. Éppen ezért nagy körültekintéssel és segítőkészséggel végeztük el ezt a vizsgálatot” – fogalmazott a szakember.

A vizsgálatok eredményéről Tar Gyöngyi elmondta: a fertőzések közvetlen okát nem találták meg. Azokat a körülményeket azonban azonosították, amelyek hozzájárultak, hogy ekkora léptékben jelenjen meg a fertőzés. „Nyilvánvalóan közös ok van és csakis a szürkehályogműtéteknél használt procedúrával, eszközzel, vagy gyógyszerrel volt valamilyen probléma. Ugyanazon a napon voltak más jellegű műtétek és azoknál nem jelent meg a fertőzés” – emelte ki. Az egészségügyi igazgatóság a vizsgálatok lezárulta után ajánlásokat és utasításokat fogalmazott meg a kórház számára, amelyek betartását a jövőben ellenőrizni fogja. A szemészet műtőjének felfüggesztették a működését, ameddig bizonyos átalakításokat nem végeznek el – tette hozzá az igazgató.

A vizsgálat nyomán a kórház személyzetének 11 tagja kapott valamilyen büntetést. „Azok kaptak büntetést, akikről úgy gondoljuk, hogy személyes szerepük volt az esetben. Közülük azok, akik a mulasztásuk által elősegíthették a fertőzés kialakulását, pénzbüntetést-, azok pedig, akik közvetve felelősek, megrovást kaptak” – közölte Tar Gyöngyi.

A 11 alkalmazott között van szemészeti osztályon dolgozó, a belső fertőzéseket ellenőrző részlegen dolgozó és az azt vezető alkalmazott, valamint az intézmény orvos-igazgatója is, tudtuk meg. Összesen 30 ezer lej értékben róttak ki büntetést. Tar Gyöngyi hangsúlyozta, hogy magánszemélyeket büntettek meg és nem az intézményt szankcionálták. „Jogi személyekre mindig nagyobb büntetést lehet kiszabni, de nekünk nem az a célunk, hogy a büntetés értékét növeljük, hanem hogy felelőssé tegyük azokat az embereket, akik javíthatnak a helyzeten” – szögezte le az igazgató.

Közleményben pontosított a kórház

FRISSÍTÉS 2: A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kiegészítő közleményben pontosította a három esetben történt súlyos beavatkozás meghatározását. Mint írták: a csökkent látással, szürkehályog műtét érdekében kórházhoz fordult, később sajnálatos módon endoftalmitisz miatt ismételten műtétre szoruló páciensek közül három beteg esetében a műtött szemen látásvesztéssel járt a fertőzés okozta gyulladás.

„Ezen betegeknél szükségszerű volt a szem belső elhalt szöveteinek a műtéti eltávolítása. Ez evisceracio-t jelent, de nem enucleacio-t. Evisceracio esetén a szemgolyó külső fala és a külső szemizmok funkciói megmaradnak” – fogalmazott az intézmény közleménye.

(Borítókép: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?