FRISSÍTVE: A hagyományos család melletti állásfoglalások követték az USR botrányát
Több ismert román politikus is kiállt a hagyományos család támogatása mellett, miután a Mentsétek meg Romániát Szövetség vezetői azért léptették vissza a párt európai parlamenti jelöltlistájának éléről Elena Lasconit, mert bevallotta: igennel szavazott 2018-ban a férfi és nő házasságán alapuló családról szóló alkotmánymódosító népszavazáson.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a hagyományos családmodell támogatója - jelentette ki hétfőn a párt elnöke, Nicolae Ciucă szenátusi elnök. „Le szeretném szögezni, hogy a PNL a hagyományos családmodellt támogatja. Nem szeretném kommentálni az USR döntését, az nem a PNL dolga. Számunkra az a fontos, hogy a Nemzeti Liberális Párt politikájában megőrizze nemzeti értékeinket” - idézte Ciucăt az Agerpres hírügynökség. A volt miniszterelnök mindazonáltal hozzátette, hogy a PNL „demokratikus párt, mindenki szabadon kifejezheti magát, lehet saját véleménye, de a többség érvei és véleménye sokat számít”.
Megszólalt a jövő évi választásokon az USR-vel várhatóan szövetségben induló Jobboldali Erő vezetője is. Ludovic Orban exkormányfő Facebook bejegyzésében szögezte le: ő is igennek szavazott a hagyományos családról szóló referendumon. Hozzátette ugyanakkor, hogy akkori PNL-elnökként senkinek sem szabta meg, miként voksoljon, lelkiismereti kérdésnek tartotta a döntést. „Azért hoztam nyilvánosságra ezzel kapcsolatos álláspontomat, mert a közéletben nélkülözhetetlennek tartom az őszinteséget. Nagyon nehéz megértenem, miért kell Elena Lasconit szankcionálni azért, mert úgy szavazott, ahogy jónak látta, s őszintén válaszolt a döntéséről, amikor megkérdezték” - írta Orban.
George Simion, a magyarellenes üzeneteket is megfogalmazó Románok Egyesüléséért Szövetség elnöke az USR lépése kapcsán azt mondta: „a képmutatás nem menti meg Romániát”. Mint fogalmazott, „az USR-seknek az Isten által ránk hagyott nő és férfi alkotta hagyományos család nem egy normális dolog”.
A politikai szereplők mellett állást foglalt a Román Ortodox Egyház szóvivője is. Vasile Bănescu úgy véli, az állítás, miszerint „a család bármi lehet, amitől az emberek úgy döntenek, hogy az család” egy tökéletes példája a „tudatlanságnak és a kulturális írástudatlanságnak, amely elkerülhetetlen következményekkel jár a társadalomra nézve." Mint egyebek mellett fogalmazott: a már-már halálos mennyiségben adagolt ideológiai mérgező anyagok „tönkreteszi mindazoknak a kulturális és erkölcsi anyagcseréjét, akik nem fértek hozzá a zsidó-keresztény erkölcsi kódexen alapuló európai kultúrájának levegőjéhez”.
Mint arról beszámoltunk, botránnyal kezdődött az USR felkészülése a jövő évi európai parlamenti választásokra. A párt nemrég közölte jelöltlistáját, amelynek élére a dél-romániai Campulung Muscel USR-s polgármestere, Elena Lasconi került. A városvezető egy szombati interjújában egyebek mellett azt is elmondta, hogy igennel szavazott a hagyományos család fogalmának alkotmányba iktatásáról szóló néhány évvel ezelőtti referendumon. „Keresztény vagyok, ortodox vagyok, és úgy vélem, hogy a családot egy nő és egy férfi alkotja” – fogalmazott Lasconi.
A nyilatkozat rövid idő alatt óriási vihart kavart a közösségi oldalakon. Megszólalt a listavezető politikus lánya is. „Nem tudom elhinni, hogy az a személy, akit politikai karrierjében támogattam, homofóbnak bizonyult – mondta egyebek mellett Oana Lasconi, aki hozzátette: „ennek a mocskos diszkriminációnak nincs helye a családomban, ezért ettől a pillanattól kezdve semmilyen módon nem támogatom az édesanyámat”. A lány egyébként Instagram-oldalán „egy Párizsban élő erdélyi antikapitalistaként”, az LGBTQ-közösség szövetségeseként és szocialistaként határozta meg önmagát. Sajtóbeszámolók szerint Oana három egyetemnek vágott neki, de egyet sem sikerült befejeznie. Bevallása szerint édesanyja - akinek első házasságból született - nem sokat törődött vele, többnyire hátszegi nagyszülei nevelték.
Cătălin Drulă, az Európai Parlamentben az Újítsuk meg Európát nevű ultraliberális frakciót erősítő USR elnöke vasárnap közölte: felkérte Lasconit, hogy lépjen vissza az EP-képviselőjelöltségtől. Elena Lasconi Facebook-bejegyzésben válaszolt Drulănak. Mint írta, nem ragaszkodik funkciókhoz és listákhoz. Leszögezte: sosem volt az azonos neműek kapcsolata ellen, s megmarad továbbra is „őszintének, felvállalósnak és eredetinek”.
2018-ban a Koalíció a Családért egyesület által a hagyományos családról kezdeményezett, az Európai Unió részéről megfogalmazott éles hangú bírálatok miatt a romániai politikusok nagy többsége által bojkottált referendum az alacsony részvételi arány matt érvénytelen lett. A férfi és nő házasságán alapuló család alkotmányban való rögzítéséről szóló népszavazáson ugyanakkor az igen szavazatok aránya meghaladta a kilencven százalékot. A román törvényhozás ezidáig nem rendezte az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatának jogi helyzetét sem.
FRISSÍTÉS: A MozaiQ Egyesület arra emlékeztette hétfői közleményében a törvényhozókat, hogy Románia jogerősen is pert vesztett az Emberi Jogok Európai Bíróságán, amely elrendelte, hogy jogilag is el kell ismerni és védeni kell az azonos nemű személyek alkotta családokat. Az LGBT-közösség jogaiért küzdő civil szervezet szerint rendkívül fontos, hogy ismét napirendre kerüljenek az élettársi viszony szabályozására vonatkozó kezdeményezések. „Senki sem kér templomi esküvőt, de legyünk elismerve. Mi történik velünk és a családjainkkal betegség vagy halál esetén? Teljesen ki vagyunk szolgáltatva, márpedig a kisebbségekkel szembeni ilyen bánásmód elfogadhatatlan egy demokratikus államban” – idézte a közlemény Sergiu Marinescut, az egyesület kommunikációs igazgatóját. Vlad Viski, a MozaiQ ügyvezetője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet Nicolae Ciucă kijelentése kapcsán, hogy a hagyományos családmodellt nem sértené az élettársi viszony legalizálása, és meglátása szerint egy valóban liberális pártnak támogatnia kellene a kisebbségek és az emberek jogait.
CSAK SAJÁT