Nem szól az azonos neműek házasságának elismeréséről a külföldiekről rendelkező tervezet

A külföldiek romániai jogállásáról szóló sürgősségi rendeletet kiegészítő jogszabálytervezet nem szabályozza az azonos neműek házasságának vagy bejegyzett élettársi kapcsolatának elismerését Románia területén – közölte a belügyminisztérium. Keddi pontosításuk értelmében a tervezet csupán az Európai Unió Bírósága és az alkotmánybíróság korábbi határozataihoz igazítja a romániai törvényeket.

Mint a Maszolon is megírtuk, az Emberi Jogok Európai Bíróságának májusi döntése értelmében Romániának jogilag el kell ismernie és védenie kell az azonos nemű személyek közötti párkapcsolatokat. 

Fotó forrása: Pexels

A belügyi tárca keddi közleménye szerint a jogszabálytervezet azt írja elő, hogy romániai vízumra vagy tartózkodási engedélyre jogosultak azok a nem román állampolgárok, akik az Európai Unió más tagállamának területén kötöttek házasságot azonos nemű román állampolgárral.
A belügyminisztérium szerint ez a tervezet voltaképp a román nemzeti jogrendbe ülteti át a személyek szabad mozgásáról szóló uniós előírásokat.

A tárca emlékeztetett: a kormány köteles megtenni ezt a lépést, mert az Európai Unió Bírósága 2018. június 5-én kihirdetett ítéletében a külföldön kötött melegházasság elismerésére kötelezte Romániát. „Az ítélet végrehajtásának elmulasztása a kötelezettségszegési eljárás beindítását vonja maga után, aminek jelentős pénzügyi következményei lehetnek a román állam számára” – olvasható a közleményben.

A belügyminisztérium emlékeztetett arra is, hogy korábban az alkotmánybíróság is elismerte az azonos nemű párok jogát a családi élethez, és megállapította: a polgári törvénykönyvnek az azonos neműek házasságát tiltó rendelkezései akkor alkotmányosak, ha nem sértik a szabad mozgáshoz való uniós jogot. Az alkotmánybíróság – a 2018-as Coman-Hamilton-ügyben – is rávilágított már arra, hogy az azonos neműek párkapcsolata is családnak tekintendő, ugyanolyan szükségleteik vannak és ugyanolyan jogi védelemre szorulnak, mint a hagyományos családok. 

A közismert ügy, ami változást indított el, Relu Adrian Coman román állampolgár és Robert Clabourn Hamilton amerikai állampolgár esete volt. Ők négy évig éltek együtt az Egyesült Államokban, mielőtt 2010-ben Brüsszelben összeházasodtak. 2012 decemberében kértek a román hatóságoktól tájékoztatást arról, hogy milyen eljárás és feltételek mellett kaphatna Hamilton mint Relu Coman családtagja, jogot arra, hogy három hónapnál hosszabb ideig legálisan tartózkodjon Romániában. E kérelem a szabad mozgás szabadságának gyakorlásáról szóló irányelvre alapult, amely lehetővé teszi, hogy az uniós polgár házastársa, aki él e szabadságával, csatlakozhasson házastársához abban a tagállamban, ahol ez utóbbi tartózkodik. Kérelmüket akkor a román hatóságok elutasították, mivel az országban nem ismerik el az azonos neműek közötti házasságot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?