A nép ügyvédje: speciális tanterv szerint oktassák a román nyelvet a magyar diákoknak!
A nép ügyvédjéhez fordult Hargita Megye Tanácsa amiatt, hogy az eddigi oktatáspolitika nem vette figyelembe a törvény adta lehetőségeket és a kisebbség speciális nyelvi igényeit, és nem biztosította, hogy a magyar ajkú diákok a többségi nyelvet második nyelvként, nem anyanyelvként tanulhassák. Ezért a Hargita megyeiek beadványban kérték a nép ügyvédjét, hogy a kisebbség jogainak figyelembe vételével történjen a román nyelv oktatása és számonkérése – közölte a megyei tanács sajtóosztálya.
A szaktárca ütemterve szerint csak 2021 után lesz biztosítva minden szinten a román nyelv sajátos tanterv szerinti oktatása a magyar tannyelvű iskolákban tanulóknak. A beadványt készítők fontosnak tartják a differenciált érettségi vizsgák mielőbbi bevezetését azért, hogy a magyar ajkú diákok számonkérése ne anyanyelvi szinten történjen román nyelv és irodalomból, ezáltal pedig jobb eredményeket érhessenek el az országos felmérőkön és az érettségi vizsgákon.
A nép ügyvédje válaszlevelében arról tájékoztatta a megyei tanácsot, hogy kérte az oktatási minisztériumot, közölje a kisebbségi oktatásban biztosított feltételeket, és mielőbb biztosítsa a kisebbségek számára a román nyelv speciális tanterv szerinti, speciális tankönyvekből való oktatását. A nép ügyvédje arról is tájékoztatott, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács 2 000 lejjel megbírságolta az oktatási minisztériumot, amiért nem biztosította a magyar tannyelvű iskolákban a román nyelv és irodalom speciális tanterv és tankönyvek alapján történő oktatását.
Elmaradt a pedagógusok továbbképzése
„Kérjük az oktatási minisztériumtól, hogy biztosítsák a magyar ajkú diákoknak, hogy a román nyelvet sajátos tanterv szerint, méltányos feltételek között tanulhassák, és sajátos szempontok szerinti vizsgáztatásuk előkészítése a kellő szakmaiság biztosításával és hatékonyságával történjen, akárcsak a többségi tanintézetekben. Ez az RMDSZ, de az RMPSZ álláspontja is. Ebben az ügyben nem lépett hatékonyan az oktatási minisztérium, ezért fordult a megyei tanács a nép ügyvédjéhez. Elfogadhatatlan, hogy a VII. osztályosoknak még nincs tankönyvük román nyelvből, illetve hogy a sajátos tanterveket úgy vezették be, hogy azt nem előzte meg semmi fajta szakmai pedagógusi továbbképzés vagy átképzés. Továbbá aggasztónak, méltánytalannak és hátrányosan megkülönböztetőnek tartjuk azt, hogy a mai napig egyetlen tételmintát sem dolgozott ki az oktatási tárca a jelenleg VII. osztályos tanulók próbavizsgára, majd képességvizsgára való felkészülésére” – foglalta össze a román nyelv oktatásának problémáját Ferencz-Salamon Alpár tanintézet-vezető, a megyei tanács oktatási szakbizottságának elnöke.
Román nyelvtanulási központot alakítanának ki
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a témával kapcsolatban kifejtette, hogy bár a megyei tanácsnak kifejezetten nem feladata, minden szinten igyekeznek előre mozdítani a megoldást a román nyelv oktatásának ügyében. Ennek érdekében a megyei tanács keretein belül létrehoztak egy külön munkacsoportot, amelynek a feladata a különböző alternatív módszerek bemutatása, illetve táborok, különböző román diákokkal közös események szervezésével segítenék elő a magyar gyermekek román nyelvű kommunikációjának javítását.
A tanácselnök elmondta, hogy a megye északi határán fekvő, túlnyomórészt román lakosságú Bélbor településen szeretnének kialakítani egy román nyelvtanulási központot, ahol a megyén belül „védett körülmények között” teremtenének lehetőséget a román nyelv gyakorlati elsajátítására, gyakorlására.