Erdély legjei: a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum

A székelyudvarhelyi Református Kollégium gyűjteményének története a 18. századra nyúlik vissza. Ezt fogta össze és tette nyilvánossá Haáz Rezső, aki 1905-ben rajztanárként érkezett az iskolába, és az oda járó gyerekekkel közösen kezdte bővíteni a később már városi múzeumként szolgáló gyűjteményt, amely ma is a közösség szolgálatában áll.

A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum gyűjteménye Erdély egyik legrégibb „kiállítási anyaga”. A tárgyakat még a 18. században kezdték gyűjteni, majd a 20. század elején a városba érkezett Haáz Rezső rajztanár, aki a Református Kollégium diákjaival együtt kezdte gyarapítani eme kincsek tárházát. Mivel tanítványainak jelentős része a környező településekről származott, így azok tárgyi kultúrája egy karnyújtásnyira volt, és egyfajta oktatási módszerként biztatta a gyerekeket arra, hogy igyekezzenek minél többet „megmenteni” ezekből a régi eszközökből.

A Haáz Rezső Múzeum gyűjteményének története a 18. századig nyúlik vissza, ezzel pedig Erdély egyik legrégibb „múzeuma".A Haáz Rezső Múzeum gyűjteményének története a 18. századig nyúlik vissza, ezzel pedig Erdély egyik legrégibb „múzeuma".

A gyűjtemény annyira kibővült, hogy néhány évvel később a nagyközönség számára is látogathatóvá tették. A kommunizmus éveiben államosították a múzeumot, Haáz Rezső pedig már nem érezte magáénak az új rendszert, így lemondott a vezetői posztjáról, szerepe azonban annyira meghatározó volt, hogy a rendszerváltás után az ő nevét kapta a gyűjteményt összefogó intézmény.

A Haáz Rezső Múzeum ma is több épületben működik, központi helyszíne azonban a város külső kerületében található Haberstumpf-villa, ahol jelenleg két, színvonalas kiállítás várja a látogatókat. Dr. Miklós Zoltán múzeumigazgató elmondása szerint évről-évre igyekeznek a helyi iskolákat, a diákságot is bevonni a programokba. Mindent megtesznek azért, hogy olyan tárlatokat hozzanak létre, amelyek nem csupán a tárgyakat, hanem az azok valódi értékét jelentő történeteket is bemutassák a nagyközönségnek.

A múzeum vezetősége mindent megtesz azért, hogy a fiatalokat is bevonják a programokba.A múzeum vezetősége mindent megtesz azért, hogy a fiatalokat is bevonják a programokba.

A történelmi, helytörténeti és természettudományi anyagok mellett a kortárs művészet is fókuszba kerül: a már több éve nagy népszerűségnek örvendő Pulzus művésztelep alkotói – akik a világ számos pontjáról érkeznek Székelyudvarhelyre – minden alkalommal itt hagynak egy alkotást, ezzel is bővítve a múzeum ezen kínálatát.

A bemutatásra alkalmas anyagok mellett komoly munka zajlik a háttérben is. A tengerentúlról érkező régészeti csapatok a környék múltjának feltárásán dolgoznak, eredményeik pedig szintén a Haáz Rezső Múzeum páratlan tudástárát bővítik.

Ezeket ajánljuk

Kimaradt?