Vásárhelyi kombinát: ketyegő bomba?
A nap, amit mindannyian reméltünk, hogy soha nem fog bekövetkezni: robbanás történt a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátban. Hatalmas robbanásra ébredtek szerda éjszaka egy óra körül a marosvásárhelyi és a környékbeli lakosok, majd a legnagyobb félelmük vált valóra azoknak, akik a kombinát irányába tekintettek: lángokban állt a vegyipari üzem, az égen pedig megjelent a nagyobb robbanásokkal együtt járó gomba alakú füstfelhő.
Nem meglepő, hogy zsigeri félelem fogta el az embereket, akik álmukból felriadva tehetetlenül nézték a lángokat és közben azon tanakodtak, hogy van-e értelme a menekülésnek, vagy miképpen védekezzenek az esetlegesen légkörbe kerülő káros anyagokkal szemben. Sokan bezárták az ablakokat, volt, aki nedves törölközőkkel próbálta mégjobban szigetelni a nyílászárókat. Bár a katasztrófavédelem leszögezte, hogy sem a lakosság, sem a gyár munkásai nincsenek veszélyben, ilyen helyzetben nem váratlan, ha sokakban felmerül a félelemtől és a tehetetlenségtől táplált gyanú, hogy ez talán még sincs így. Az Azomureș is azt közölte, hogy a berendezés kezelői elszigetelték az érintett részleget, és biztonságosan leállították a szerkezetet. Mint írták, a meghibásodott berendezésből nem szivárog ammónia sem az ipari kombinát belső tereiben, sem pedig a szabad ég alatt.
Sokaknak a csernobili robbanás jutott az eszükbe, és akik netán látták az arról szóló sorozatot, azokat kevésbé nyugtatták meg a közlemények. Másokban a bejrúti kikötőben történt tavaly augusztus eleji robbanást idézte fel a mostani. A libanoni fővárosban száznál több volt a halottak száma, több ezren megsérültek, és számtalan család maradt otthontalan azt követően, hogy több mint 2700 tonna ammónium-nitrát robbant fel a kikötőben. De robbanásért nem kell a szomszédba menni, sem olyan sokat visszamenni az időben. A vásárhelyi robbanás előtt kevesebb mint egy héttel, július 2-án, pénteken történt robbanás a năvodari-i kőolajfinomítónál.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester elmondta, hogy az Azomureș vegyikombinát vezetősége nem tudja szavatolni, hogy a jövőben nem történik a kedd éjszakai robbanáshoz hasonló incidens, és azt is bejelentette, hogy népszavazást fognak kezdeményezni a téma kapcsán. A robbanást követően a közösségi médiában többen is a vegyüzem bezárását követelték, de az Azomureș ellen szervezett tüntetésen mégis alig tíz személy vett részt alig tíz személy vett részt. Az online felületeken úgy tűnik, hogy két fő csapásirány körvonalazódik a bezárás mellett és ellen szóló érvek között. Az egyik oldalon a város és a környező települések lakosságát, az emberek egészségét és életét féltve a gyár bezárását kérik, a másik oldalon a megközelítőleg 1100 alkalmazottat és az általuk ellátott családokat hozzák fel érvként, hogy nem olyan egyszerű ez a probléma. Ugyanakkor sokan azt is nehezményezik, hogy a többi gyár bezárásakor nem különösebben számított, hogy a gyárak alkalmazottai munka és fizetés nélkül maradtak.
Fontos és kell is társadalmi vitát nyitni egy ilyen kérdésben, amelyben több oldalról megvilágítva a témát igyekeznek feltárni az előnyöket, de szembe kell nézni a kockázatokkal is. A nyereség és a haszon mellett a környezetszennyező hatást és a veszélyeztetett emberi életeket is számba kell venni. De soha nem kerülhet egy képzeletbeli mérleg két serpenyőjére az emberi élet szemben a haszonnal. Természetesen van olyan munka, ami kockázatos az ember számára, ezt a kockázatot a dolgozóknak önként kell vállalniuk megfelelő kompenzációért cserébe. Ebben az esetben viszont nemcsak a munkások, hanem a város lakói is kénytelenek számolni az esetleges kockázatokkal.
Sokkal inkább arra kellene fókuszálni, hogy miként lehetne garantálni az emberek biztonságát, a tiszta levegőhöz, a tiszta vízhez, az egészséges élethez való jogukat, és arra keresni megoldást, hogy hasonló eset soha ne fordulhasson elő. Ha a hasonló balesetek kockázatát csak a gyár elköltöztetésével vagy bezárásával lehet a minimálisra csökkenteni, akkor ezzel is szembe kell nézni. Nem élhet százezer ember rettegésben, attól tartva, hogy mikor válik egy felrobbanó gyár áldozatává.
(Címlapfotó forrása: Facebook/Ministerul Mediului-Romania)