Szamoától Kazánig

Fotó: newvision.comHázunk táján unos-untalan addig mind EU-zunk, meg NATO-zunk, esetleg az ENSZ-t vagy az OECD-t emlegetjük, hogy elfelejtjük, vannak még nagy világszervezetek. Kettő közülük – a Nemzetközösség és a feltörekvő világsztár, a BRICS – a napokban tartották csúcsértekezleteiket. Érdemes mindkettővel kicsit foglalkozni.

A Nemzetközösség – Commonwealth of Nations – 1949-től létezik ez alatt a név alatt és 56 olyan állam alkotja, mely a hajdani Brit (gyarmat)Birodalomhoz tartozott. A Nemzetközösség kormányfői, elnökei a napokban Szamoában gyűltek össze 27. gyűlésükre, mely azért különösen érdekes, mivel egyes országok vezetői, és polgáraik közül is sokan arra vártak, pontosabban azt remélték, hogy a csúcstalálkozót megnyitó III. Károly érinteni fogja a történelmi és jogi igazságtétel témáját a gyarmatosító britek rabszolgatartó és kereskedő múltja miatt. A merészebbek egyenesen arra vágytak, hogy az angol uralkodó bocsánatot kérjen a rabszolgatartás annyi szenvedést okozó transzatlantikus gyakorlata miatt.

Semmi nem következett be ebből! A törvényes reparáció gondolata egyáltalán nem új, viszont II. Erzsébet királynő sok évtizedes uralkodása után nem rég megkoronázott utódjától változást és előrelépést vártak az emberek. Az uralkodó, a Commonwealth fejének minőségében, szép beszédet tartott, melyben kiemelte, hogy mennyire fontos mindannyiunknak tanulni a múltban elkövetett hibákból. Első hallásra nagyon korrekt és decens a kijelentése, de azért a rabszolgaság viszonylatában igencsak furcsa ez a többes szám: a rabszolgatartó és a rabszolga egyaránt tanuljon a rabszolgaságból, mint a múltban elkövetett hibából? Kevesen vették észre ezt az ellentmondást, de azt annál többen, hogy az új angol uralkodó sem hoz igazi változást e téren. Nagyon sokan a szervezet elöljárói és tagja közül a nevén nevezték a gyermeket és nyíltan megfogalmazták beszédeikben, hogy már nem lehet, nem szabad sokáig elodázni a rabszolgatartás jogi-pénzügyi igazságtételét. Keir Starmer nem rég megválasztott munkáspárti miniszterelnök valamivel merészebb volt uralkodójánál, és kijelentette, hogy részéről nincs semmi akadálya a nem pénzbeli elégtételnyújtásnak. Nem világos pontosan, milyen alternatív módszerekre gondolt a britek történelmi-erkölcsi csorbájának a kiköszörülésére, ami viszont tiszta, hogy azt üzente: pénzt azt pedig nem kaptok. Úgy látszik, nem elég sem az új uralkodó, sem az új kormány és miniszterelnök, de még a 21. század emlegetése sem: vannak dolgok, melyek nagyon nehezen vagy egyáltalán nem változnak. Legyenek konzervatívak vagy liberális-munkáspártiak, rabszolgáik leszármazottai előtt nem sietnek pénztárcájukat kinyitni az angolok.

Sokkal dinamikusabbak a történések a BRICS háza táján. A BRICS Brazília, Oroszország, India, Kína által 2006-ban, a Nyugat ellensúlyozására létrehozott szervezet, majd valamivel később Dél-Afrika is csatlakozott hozzá. Most újabb felvételi hullám következett, így az idei, 16. BRICS-találkozón, melynek Oroszország volt a házigazdája – Kazán városában, Tatárországban rendezték meg a csúcstalálkozót – már ott volt Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek is, és mindannyian a legmagasabb szinten képviselték magukat. Ukrajna nagyon felháborodott azon, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár elfogadta Putyin orosz elnök meghívását, ráadásul találkozott is vele Kazánban, ahol kijelentette neki, hogy Ukrajna orosz inváziója megszegi a nemzetközi jogot. Nincs ebben semmi újdonság, ezt az egész világ és az orosz elnök is rég tudja, Putyint egyáltalán nem zavarja a szemrehányás, számára csak az volt a fontos, hogy az ENSZ főtitkára elment hozzá Kazánba.

Láthatjuk, szépen gyarapodik ez az új világszervezet, és ez a fő oka annak, hogy a Nyugat Oroszország ellenes szankciói nem igazán értek célba, hiszen a BRICS tagjaként Oroszország nemzetközileg nem szigetelődött el. Semmi kétség, hogy a BRICS sikeres jövő elé néz, különösen gazdaságilag kell komolyan venni, és ha beváltják a tervüket, miszerint egy közös, új valutát hoznak létre, akkor a dollár világon való egyeduralmának befellegzett. Ez hamarabb bekövetkezhet, mintsem azt gondolnánk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?