Magyartalanítást akarnak
Hamarabb és durvább formában startolt az RMDSZ-ellenesnek álcázott soviniszta, magyarellenes kampány, mint azt gondoltuk volna. Az alig néhány hete még koalíciós partner nemzeti liberálisok tizenöt képviselője, egy szociáldemokratával kiegészülve, már nem csak a hatalmi pozícióból szorítaná ki az RMDSZ-t, hanem a parlamentből is. Megemelt bejutási küszöb, eltörölt alternatív küszöb – ez az ajánlott recept a magyartalanított bukaresti törvényhozásra.
Az RMDSZ, s ezzel a magyarok megregulázásának terve a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kottája szerint történik, nem véletlenül. A Nemzeti Liberális Párt így próbál szavazókat toborozni az AUR-hoz pártolt hívekből. A magyarellenességen kívül a PNL-nek ötlete, s bátorsága sincs olyan lépések megtételére, amelyekkel legalább esélyt adna a tőle elpártolt voksolók visszacsalogatására. Marad a jó öreg magyar kártya, ami messze nem működik annyira hatékonyan, mint húsz évvel ezelőtt, de különösebb erőfeszítés nélkül bevethető, hátha bejön alapon.
Lesz-e, lehet-e megszavazott törvénymódosítás a kezdeményezésből? Állítólag a két nagyon fontos ember, Marcel Ciolacu kormányfő, szociáldemokrata pártelnök és Nicolae Ciucă PNL-vezér személyesen biztosította Kelemen Hunort arról, hogy egyik kormánypárt vezetősége sem támogatja az akciót. De mit ér a szava azoknak, akik az RMDSZ kongresszusán a kormányzati munka folytatását ígérik a magyar szövetségnek, pár hétre rá pedig kiszorítják azt a koalícióból? Mindeközben a németek által kisebbségbaráti érdemeiért kitüntetett Klaus Iohannis hallgat. Az államfő egyik kedvenc képviselője, Alexandru Muraru – akinek ikertestvére, Andrei az államfő bizalmasa volt és maradt, most éppen Románia jelenlegi washingtoni – élharcosa a parlamentet magyartalanítani kívánó kezdeményezésnek. Hogy az ötlet akár a Cotroceni-palotában is születhetett, arra gondolni sem merünk.
Sok szavazata lesz a törvényhozásban a RMDSZ eltávolítását célzó tervezetnek, jóval több mint a tizenhat kezdeményező és az AUR-osok. Átmenni vélhetően mégsem fog, mivel erős politikai érdek fűződik a magyar párt majdani támogatásához egy szűkebb kormányzati többség esetén, elsősorban a Szociáldemokrata Párt esetében. A kezdeményezés precedens értéke viszont veszélyes, intő jel lehet a jövőre nézve. Miközben Szerbiában a kisebbségi pártoknak, így a Vajdasági Magyar Szövetségnek még az alacsony, három százalékos küszöböt sem kell teljesíteni parlamenti részvételhez, s 13-14 ezer szavazat már egy képviselői helyet jelent – jelenleg öt mandátuma van a belgrádi törvényhozásban a VMSZ-nek –, addig nálunk a magyarok kiszorítására, az ellehetetlenítésére tesznek kísérleteket.
Pragmatikusan, az RMDSZ szavazatszerző szemszögéből nézve a fejleményeket, úgy tűnik különösebb kampánystratégiára szükség sem lesz. A román pártok megoldják a magyarok mozgósításának kérdését. Egy egészséges nemzeti öntudattal rendelkező erdélyi magyar számára dühítő az a leplezetlen magyarellenes hangulatkeltés ami járványként terjed a politikai életben. A „csakazértis” hozzáállás pedig ilyenkor természetes.
(A nyitókép illusztráció: Agerpres)
CSAK SAJÁT