A mesterséges intelligencia ostobasága

Egyre-másra jelennek meg a mesterséges intelligenciát ajnározó cikkek a mértékadó tudományos folyóiratokban és a bulvárlapokban is. John C. Lennox, az oxfordi egyetem nyugalmazott matematika professzora leplezte le, hogy az MI fejlesztői csillagászati összegeket költenek a mesterséges intelligencia reklámozására, a mértékadó publikációkban, amelyek rá vannak szorulva ezekre az összegekre. Ezért eltekintenek afölött, hogy figyelmeztető jelek utalnak arra, hogy az MI-nek negatív hatása van az emberi intelligenciára. Sőt, nemcsak a gondolkodó embert öli meg, hanem hajlamos arra, hogy önmagát is elbutítsa. Egyes elemzők már attól tartanak, hogy a Mesterséges Intelligencia nemhogy felszámolná, inkább terjeszti, felerősíti és szaporítja az ostobaságokat.

Ha az emberiség lemond sok ezer éves szellemi örökségéről és az MI-re hagyatkozik a sötét középkornál is gyászosabb korszak következik.

„2002 novemberében, a ChatGPT megjelenésekor kevesen figyelmeztettek a mesterséges intelligencia hátrányaira. Mára a ChatGPT megfertőzte az internetet és megmérgezte a mesterséges intelligencia programokat, köztük saját magát is. Az MI-nek kevés kézzelfogható haszna van, a hátrányai azonban egyre nyilvánvalóbbak” – ez Andrew Orlowski brit rovatvezető, oknyomozó újságíró, a The Register informatikai hír- és véleményoldal korábbi ügyvezető szerkesztője, a The Daily Telegraph üzleti rovatvezetője.

Sommás véleményét Andrew Orlowski a Google mesterségesintelligencia-alapú keresője körül kibontakozó botrányt követően fogalmazta meg.

Ismeretlenek több ezer oldalnyi dokumentációt szivárogtattak ki a Google új keresőjével kapcsolatban, amelyekből kiderült, hogy a cég új, mesterséges intelligenciát használó keresője rendszeresen nyilvánvaló ostobaságokat válaszol. Azt javasolta például, hogy a pizzára ragasztóval erősítsük rá a sajtot, továbbá hogy tegyünk gázolajat a spagettibe. Azt is állította, hogy az amerikai elnökök közül csak tizenhét volt fehér, és egy muszlim is akadt közöttük, Barack Obama. Az USA 7. elnökére rákeresve – aki 1845-ben elhunyt – a mesterséges intelligencia azt állította, hogy 2005-ben végezte a középiskolát-

A Google MI keresője arra a kérdésre, hogy mit tegyünk, ha a sajt nem ragad a pizzatésztáhos, azt válaszolta, hogy ragasszuk oda nem mérgező pillanatragasztóval, az eredmény pedig garantált. Voltak, akik utána néztek, honnan származott az MI kereső bombabiztos tippje, és kiderült, hogy azt a Reddit vicclap egyik 11 évvel született bejegyzéséből kölcsönözte. Azt pedig, hogy öntsünk gázolajat a fövő spagettibe, a The Onion élclapról kölcsönözte.

Az, hogy a mesterséges intelligenciának nincs (még) humorérzéke, csak hagyján, de a tavaly februárban a Bard chatbot hallucinációi 100 milliárdos veszteséget okoztak a Google-nak. Idén a Gemini képgenerátor váltott ki nagy botrányt, miután a politikailag korrekt programozóknak hála – akik letiltották, hogy a képgenerátor fehér embereket kreáljon különféle iposztázisokban – az alkalmazás feketebőrű náci katonákat, őslakos indián amerikai elnököket és délkelet-ázsiai női pápát rajzolt.

A Google megpróbálta menteni a menthetőt, elbagatellizálta az eseteket, arra hivatkozott, hogy a hibák forrása az internet használói által generált tartalom. Andrew Orlowski szerint azonban ennél jóval súlyosabb a probléma. Szerinte az ostobaságok a mesterséges intelligencia természetéből fakadnak: abból ugyanis, hogy az MI valójában nem gondolkozik, hanem „sztochasztikus papagájként” viselkedik, vagyis statisztikai alapon generál tartalmakat. Ha tévedéseket tartalmazó szöveg alapján tanítják be, akkor ő is téves válaszokat gyárt, az ironikus kijelentéseket is komolyan veszi.

Azok a jóhiszemű kezdő szakácsok, akik pillanatragasztóval ragasztják a pizzára a sajtot, netán benzint is töltenek a tűzre, bizonyára soha nem nyernek Michelin-csillagot, legfeljebb Darwin-díjasok lesznek.

A mesterséges intelligencia saját magát butítja el – megy tovább Andrew Orlowski. Az ostobaságok, amelyeket generál, terjedni kezdenek az interneten, így az újabb MI-alkalmazások ezeket is felhasználják. Az is előfordul, hogy az égbekiáltó ostobaságokat generáló chatbotok által létrehozott „szintetikus szöveg” segítségével tanítják az újabb alkalmazásokat. Ez pedig öngerjesztő folyamatot indít: az ostobaságok MI-ről MI-re terjednek. Kutatók ezzel magyarázzák, hogy az egyre nagyobb hozzáférhető adattömeg ellenére sem javul a generatív nyelvi modelleket használó MI-alkalmazások minősége, sőt romlik.

Az MI nem az Univerzum szuperintelligenciájának földi megtestesítője! Betanítása és javítása hatalmas, körültekintő, etikai szabályokat át nem hágó emberi munkát igényel. Akárcsak az MI válaszainak átnézése és ellenőrzése, amely sok esetben több energiába kerül, mintha mesterséges intelligencia nélkül dolgoznánk. Az ilyen hátrányokról, előttünk álló feladatokról egyelőre kevés szó esik, mivel az anyagilag is érdekeltek igyekszenek leplezni a technológia hibáit, veszélyeit. És nem szeretne leállni az MI-lufi fújással.

Természetesen vannak területek, ahol az MI óriási segítség. Például az orvoslásban. Azt azonban az MI sem tudja megoldani, hogy ha teljesen ráhagyatkozunk, ostobákká válunk, visszahozza a földi élet legnagyobb csodáját: az emberi értelmet és érzelmet.

(Nyiókép: Léphaft Pál rajza)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?