banner_pW75gdrv_szavazz_2025-05-03_970x250.png
banner_v9j4wOtp_Stop_magyar_ellenes_728x90.png
banner_Nec6ra1S_szavazz_2025-05-03_300x250.png

„Mindig erősebben tértem vissza a sérülésekből” – gyerekkora óta építi motokrosszos karrierjét Erőss Koppány (INTERJÚ)

A csíkszeredai Erőss Koppányt idén a 2024-es év férfi sportolójának választották szülővárosában. Bár nagyon meglepte a döntés, az elismerés nem érdemtelen, hiszen számos országos bajnoki címet és kiemelkedő eredményt elért már pályafutása során. Sérülései miatt háromszor műteni kellett, de a nehéz időszakok nem törték meg lelkesedést. Tavaly az egyetem és klubja miatt Bukarestbe költözött, ahol még aktívabban részt tud venni az edzéseken, mint eddig. Célja, hogy idén a legmagasabb kategória Európa-bajnokságán vehessen részt és top20-as helyen végezzen.

A Csíkszeredában nevelkedő Erőss Koppány 2003-ban született. Motokrosszos pályafutása során több kategóriában is országos bajnok lett, összesen hét alkalommal. A Top Cross TCS versenyzője pályafutása során számos összetettbeli dobogós helyet szerzett Romániában és Magyarországon is.

– Ha jól tudom, a szüleid is rendelkeznek sportmúlttal, édesapád motorozott és édesanyád sízett, te pedig gyerekként kezdtél motorozni. Mikor érezted azt először, hogy magas szinten szeretnéd űzni a sportot?

– Hozzátenném, hogy édesapám hobbiból motorozott, mellette dzsúdózott is. Ahogy mondtad, én gyerekként, három-négyévesen, 2008 táján kezdtem el a motokrosszt. Amint elkezdtem, már mentünk is versenyekre itthon és Magyarországon is. A kategóriákat köbcentikre bontják le, természetesen a legkisebben, ötvenesben kezdtem. Ott sikerült elérnem az első országos bajnoki címemet. Az volt az a pont, amikor a szüleim is azt mondták, megéri támogatni engem ebben a sportban és én is ekkor éreztem, hogy ezt szeretném csinálni.

Erőss Koppány az év sportolója lett Csíkszeredában | Fotók: Erőss Koppány archívuma

– Milyen volt akkoriban az országos helyzet a motorsportban?

– Régebb szerintem sokkal magasabb volt a színvonal, mint ma, viszont jelenleg jobb klubjaink vannak, talán több a támogatás is. Akkoriban nagyobb volt a konkurencia és elterjedtebb a sport, de hullámzó nagyon a helyzet. 12-13 éves koromban 85-ös köbcentis kategóriában versenyeztem, olyan is volt, hogy csak ketten álltunk rajthoz. A mostani mezőnyben szinte kitöltjük a 40 személyes rajtrácsot.

– Fő támogatóid karriered során a szüleid voltak, van-e most olyan szponzor, aki segíti a több tízezer eurós költségek fedezését?

– Így van, kezdetektől fogva a szüleim és családi barátok támogattak. Sajnos mostanra sem változott sokat a helyzet, ugyanúgy a hozzám közel állók segítenek. Professzionális támogatást a csapatomtól kapok, de ez inkább kedvezményes árak és százalékok formájában valósul meg. Bukarestben járok egyetemre, ők idéntől bevettek a sportcsapatba, ami szintén jelent egy kisebb segítséget. A klubok megtesznek mindent a jobb körülményekért, de ők is a szponzoraikra vannak utalva.

– Rátérve a sportág gyakorlati részére, néha sérülésekkel jár, neked is több operációd volt és a lábad is eltört már.

– A lábtörésem volt a legelső sérülésem, szerencsére akkor nem volt szükség operációra. Az a karrierem kezdetén történt, talán szezon közben. Egy sérülés általában lenullázza az adott szezont, mert, ha két versenyt kihagyunk, akkor a pontok terén szinte lehetetlen utolérni a mezőny elejét. Összesen öt olyan sérülésem volt, ami ilyen hatással volt az idényemre. Három operáción estem át, a többi esetben pedig anélkül jöttem helyre.

Sok kihívással jár a kategóriaváltás

– Mentálisan mennyire viselted nehezen ezeket az időszakokat?

– Nagyon nehéz volt, főleg a legutolsó csuklótörés, ami a szezon végén történt és a bajnokságomba került. Minél szerencsétlenebb balesetek voltak, annál jobban megviseltek. Nem értettem, miért történik ez velem, mert nem én vagyok a hibás, nehezen tudtam lenyelni, de összeségében mindig erőssebben tértem vissza a sérülésekből és motivációt adtak, hogy ne történjen az én hibámból újabb ilyen eset.

–  Említetted, hogy Bukarestben tanulsz, hogyan esett a választásod a fővárosra?

– A legfontosabb szempont a sport volt. Öt éve, a középiskola kezdetétől vagyok a bukaresti csapatomnál, azért választottam az itteni menedzsment szakot, hogy a székhelyhez közel legyek és tudjak minél aktívabban részt venni az edzéseken és kiköltözhessek.

– Múlt hónapban a 2024-es év legjobb férfi sportolójának választottak. Mennyire lepett meg téged ez a cím?

– Egyáltalán nem számítottam rá. Alapból arra sem gondoltam, hogy meghívnak az eseményre, a győzelmet pedig végképp nem sejtettem előre. Nem is igazán tudtam mit mondani utána, nagyon meglepett a győzelem.

Erőss Koppány a sérülései után újult erővel állt rajthoz

– Talán azért is lehetett meglepő, mert a motorsportról ritkán hallani a romániai hírekben?

– Romániára és az egész világra nézve is el lehet mondani, hogy nem népszerű a sportág. A baráti körömmel és a környező emberekkel kapcsolatos tapasztalataimból kiindulva, sokan nem is tudják, miből áll, gyakran összetévesztik más motorsportokkal. Nem tiszta az emberek fejében, miről szól és mivel jár, nehéz megérteniük azoknak, akik nem látják a két szemükkel.

– Sikerül-e időnként eljutnod rangos, nemzetközi eseményekre? Korábban több interjúban is említetted, hogy az Európa-bajnokság a fő célod.

– Így van. A tavalyi szezont szerettem volna megnyomni, el is jutottam a német bajnokságra, de ott az első edzés vége felé elestem és elszakadtak a bokámban a szalagok. Utána következett volna a szezon java, de emiatt meghiúsultak az Eb-t érintő terveim. Ez az év inkább a tanulásról szól számomra, ugyanis idéntől a legmagasabb, MX1-es kategóriában indulok, amibe a 250-es kétütemű és 450-es négyütemű motorok tartoznak. Visszatérve, tavalyról jó emlékként maradt meg nekem az Európai Nemzetek Motorkrossza verseny, mert mindkét futamban hetedik helyen zártam és nagyon élveztem.

– Pályafutásod során többször váltottál kategóriát. Nyilvánvalóan minden váltás más, de általában mennyi ideig tart alkalmazkodni az új motorokhoz?

– Friss információkat tudok mondani ennek kapcsán. Összesen 25 órája vagyok ezen az új motoron, de most sem érzem azt, hogy teljesen ismerném. Nehéz lenne felbecsülni, mennyi idő kell az alkalmazkodáshoz. Ahány pálya létezik, mindegyik más. Más a rugózás és a levegősűrűség is. Rajtam is sok dolog múlik, összetett dolog. Korosztály szerint váltunk kategóriákat, a tavalyi szabályzat szerint 23 évesen kellett volna váltanom, de módosítottak. Mivel nem vagyok magas ember, általában a magasságot is nehéz volt megszokni az új motoroknál.

Nem eléggé felkapott a sportág ahhoz, hogy elegendő anyagi támogatáshoz jussanak

– Ha jól értem, a váltás miatt nem helyeztél magadra nagy nyomást az elvárt eredmények szempontjából, milyen célokat tartasz megvalósíthatónak?

– Eddig az ötödik hely volt a legjobb eredményem az MX1-ben. Örülnék egy dobogós helyezésnek országos szinten, a nemzetközi mezőnyben pedig szeretnék részt venni a 250-es kétütemű Európa-bajnokságon, ezen szeretnék top20-as helyezést elérni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?