A fekete márciusról is beszélt Crin Antonescu Marosvásárhelyen
Kritikus, nagyon nehéz pillanatoknak nevezte az 1990 márciusában történteket Crin Antonescu Marosvásárhelyen. Szerinte senki sem garantálhatja, hogy nem történhetnek meg újra hasonló etnikumközi konfliktusok, éppen ezért folyamatosan védelmezni kell az azóta elért eredményeket, a normalitást.
Újabb székelyföldi kampánykörútja keretében szerda késő délután Marosvásárhelyre látogatott Crin Antonescu. A kormánykoalíció jelöltje egy rövid sétát tett a város központjában, meglátogatta a Maros megyei könyvtárat és választási fórumon is részt vett. Marosvásárhelyi vizitjére elkísérte Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Emil Boc, Kolozsvár polgármestere is.
A látogatás alkalmából tartott sajtótájékoztatón azt kérdeztük Crin Antonescutól, hogy miként emlékszik vissza Marosvásárhely fekete márciusára, s a Románia határainál dúló háború, az ultranacionalista politikai erők és diskurzus megerősödése idején kizárható-e egy újabb etnikumközi konfliktus kibontakozása.
„Nagyon jól emlékszem arra az időszakra. Kritikus, nagyon nehéz pillanatok voltak azok, a kilencvenes évek legelején. Amikor Kelemen Hunorral együtt az autóban jöttünk Marosvásárhely felé, véletlenszerűen épp ezekre a történésekre terelődött a szó. Felelevenítettük, miként éltük meg azokat az eseményeket” – kezdte válaszát az államfőjelölt. Mint mondta, garantálni nem tudja, ahogyan senki más sem, hogy ilyen drámai történések nem fordulnak többé elő.
„Láttunk olyan történéseket Európában a múlt század végén, a jelenlegi század elején, amire nem számítottunk. Figyelnünk kell. Látjuk, hogy mi történik a világban. Minden, amit azóta a véres 1990 óta elértünk, az, hogy normalitásban élünk, a jelenlegi kölcsönös etnikumközi, kulturális tisztelet, mind folyamatos védelemre szorul. Mindig ápolni, őrizni kell ezt a jelenlegi normalitást. Minden egyes gyermeknek, minden generációnak át kell adni ezeket az értékeket” – hangsúlyozta a Maszol kérdésére válaszolva a politikus.
Antonescu kiemelte: a szélsőségesség veszélye egész Európában létezik. „Éppen ezért nagy a tét a május 4-i és 18-i választásokon. Úgy kell lezárni ezt a választási folyamatot, hogy az a stabilitást és a folytonosságot biztosítsa. Azon az úton kell haladni tovább, amelyen sok évvel ezlőtt elindultunk, s magunk mögött hagytuk 1990 véres márciusát” – fogalmazott a koalíciós államfőjelölt.
Antonescut a keddi, a képviselőházban történt döntésről is kérdezték, amely szerint 2026. január 1-jétől a bírák nyugdíjkorhatára 65 évre emelkedik. „Tisztelem a bírákat. Éppen azért, mert tisztelem őket, úgy gondolom, hogy a társadalom, az állam hasznára kell váljon a szolgálatuk, a felkészültségük, a szaktudásuk” – nyilatkozta az elnökjelölt. A másik két, jobboldaliként meghatározott jelöltről, Nicușor Danról és Elena Lasconiról is megkérdezték Antonescut. A politikus leszögezte: Dan és Lasconi nem képvisel jobboldali ideológiát. „Ők vegytiszta progresszívek, újmarxista baloldaliak, semmiképp sem jobboldaliak” – mondta Antonescu.
CSAK SAJÁT