banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Bemutatja a Szekuritáténak adott nyilatkozatát Antonescu

Crin Antonescu csütörtökön megjelent a Szekuritáté Levéltárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) székházában, ahol kikérte és másolatot készíttetett arról a nyilatkozatról, amelyet 1988-ban adott a titkosrendőrségnek egyik barátja külföldre távozásáról. A politikus csütörtökön 17 órakor, a Facebook oldalán ismerteti a dokumentumot. 
A Románia, előre választási szövetség elnökjelöltje utána azt nyilatkozta, minden dokumentumot átnézett, amelyhez hozzáférési joga van, és másolatot készíttetett a „híres nyilatkozatról”. Hozzátette, az őt támogató koalíció egyetlen vezetője sem kérte erre. „Ez kizárólag az én problémám” - fogalmazott.

Crin Antonescu szerdán közölte, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól Fotó: Crin Antonescu Facebook oldala

Crin Antonescu szerdán közölte, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól. A politikus Facebook-bejegyzésében azt írta, szerdán nyújtotta be az igénylését a CNSAS-hoz, és amint megkapja a dokumentumokat, nyilvánosságra fogja hozni ezeket. Kedden a CNSAS közölte, hogy Crin Antonescu 1988-ban jelentett egy barátjáról a kommunista titkosrendőrségnek, de ettől még nem minősül a Szekuritátéval együttműködő személynek.

A kormánypártok közös államfőjelöltje a CNSAS honlapján közzétett tájékoztatás szerint 1988. január 13-án, a Szekuritáté felszólítására jelentett egyik barátjáról, bizonyos C.Ş.-ről. Crin Antonescu abban az időben a Tulcea megyei Niculiţel településen volt történelemtanár. Erre reagálva Antonescu kedd este kijelentette, hogy csak megfigyeltként volt köze a Szekuritátéhoz, és arra kérte a CNSAS-t, hogy hozza nyilvánosságra a kommunista titkosrendőrségnek 1988-ban adott nyilatkozatát.

„Soha semmilyen formában nem működtem együtt a Szekuritátéval, még kevésbé folytattam politikai rendőrségi tevékenységet. Semmilyen kapcsolatom nem volt a Szekuritátéval azon kívül, hogy megfigyelt voltam” - idézte az Agerpres a politikust. Közlése szerint 1987-ben, amikor Tulceán élt, egy nagyon jó barátja Bulgáriába utazott állítólagos üdülési szándékkal, onnan azonban megpróbált Ausztriába jutni. A bolgár hatóságok elfogták, és kiadták Romániának. Indulása előtt három barátjára - köztük Antonescura - bízta néhány személyes tárgyát; sikertelen szökése után valamennyiüket berendelték a Szekuritátéra, és kikérdezték őket.

„Én is megjelentem, ismétlem, megfigyeltként, akkoriban nem volt fakultatív a megjelenés, ha berendeltek. Adtam egy nyilatkozatot, amiben csak arról számoltam be, hogy az illető a barátom, és tudomásom volt a tervezett bulgáriai kirándulásáról, a szándékairól viszont nem. És ez is volt az igazság, semmi mást nem mondtam” - jelentette ki Crin Antonescu. Azt is felidézte, hogy az említett barátjának következő évben, azaz 1988-ban végül Jugoszlávián keresztül sikerült megszöknie, és Kanadában telepedett le, ahol jelenleg is él.

„Ez nem besúgás, hanem kötelező módon adott nyilatkozat. Tényként állapítható meg, hogy Antonescu nem önként ment a Securitatéhoz, nem volt informátor, nincs aláírt együttműködési nyilatkozat részéről, nem tartott fenn kapcsolatot a politikai rendőrség tisztjével. Amikor hívtak, kötelező jelleggel meg kellett jelenni, ez nem volt választás kérdése. Crin Antonescu azt sem tudhatta, miért hívatják be, hogy ki hallgatja ki. Az ügy lehetett egyéni vagy csoportos, azaz, amikor több  személyt kérdeztek ki, ez utóbbi történt Antonescu esetében” - hangsúlyozta korábban a Maszolnak Novák Csaba Zoltán történész. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?