CNSAS-alelnök: a dokumentumok alátámasztják Antonescu állításait
Mădălin Hodor történész, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács CNSAS alelnöke szerint a dokumentumok teljes mértékben alátámasztják azt, amit Crin Antonescu mondott a nyolcvanas évek végén történtekről. A kormánykoalíció államfőjelöltjét 1988-ban behívatták a kommunista titkosrendőrséghez, hogy információkat adjon egy barátjáról. Antonescu kedd este leszögezte: akkori nyilatkozatában megvédte a barátját.
Mădălin Hodor a Digi 24-nek adott interjúban megerősítette: az általa tanulmányozott dokumentumok alapján Antonescu sem alkalmazottja, sem kollaboránsa nem volt a kommunsita titkosrendőrsgnek. „Mi ezeket a dokumentumokat a törvényes keretek között adjuk ki. Nem adhatunk ki iratokat bárki kérésére. Nagy esélyt látok arra, hogy ez a nyilatkozat nyilvánosságra kerüljön, ha Antonescu valóban benyújtja a kérelmet, ahogyan azt maga is jelezte” – mondta Hodor.
A CNSAS alelnöke hozzátette: a dokumentumok teljes mértékben alátámasztják azt, amit Crin Antonescu közölt az akkori történetről. „Az általa elmesélt történet megtalálható az archívumokban, ezek alapján hoztuk meg a döntést, miszerint nem működött együtt a Securitatéval” – fogalmazott Mădălin Hodor. Mint mondta, ez az eset a kommunizmus idején elterjedt gyakorlatra, Románia illegális elhagyására hívja fel a figyelmet, amit akkor súlyosan büntettek: az elfogottak börtönt kaptak, sőt néha meg is ölték őket a határon. „A szökni próbáló személyek családtagjai, barátai, kollégái is következményekkel szembesülhettek, sokakat beidéztek a Securitatéhoz nyilatkozatadásra” – tette hozzá.
A CNSAS alelnöke leszögezte: a Crin Antonescu által adott nyilatkozat jelenlegi titkos státusza törvényes, mivel az egy tájékoztató jellegű kihallgatás során történt, vagyis ő az akkori rendszer által megfigyelés alá vont személy volt. Kiemelte: Antonescut és más személyeket is beidéztek, miután egy barátjuk megpróbált Ausztriába szökni. „Antonescu nem önszántából ment a Securitatéra, hogy nyilatkozzon erről az emberről, őt kihallgatták a barátja ügyében, és úgy nyilatkozott, ahogyan elmondta. És ami dicséretes, hogy a többiek nyilatkozatai is hasonlóak voltak: egyikük sem mondott semmi terhelőt a szökési kísérletről, nem adtak a Securitaténak káros információkat” – tette hozzá a CNSAS alenöke.
CSAK SAJÁT