Két napon át Csíkszereda a magyar agrártudomány fővárosa
Első alkalommal szervezték meg határon túli helyszínen az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját. A csütörtökön kezdődött és szombaton záródó csíkszeredai esemény házigazdája a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara.
Megnyitóünnepséggel kezdődött csütörtökön az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekciója Csíkszeredában. Az eseményen részt vett dr. Nagy István, Magyarország Kormányának agrárminisztere, aki a megnyitót követően a szervezőkkel közös sajtótájékoztatón osztotta meg gondolatait a tudományos tanácskozásról.
„Összetartozunk. A tudomány és a magyar nemzet is határtalan. (…) A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia agrárszekciójának rendezvénye mindnyájunk számára egyedi és olyan élményeket tartogat, amelyek nem voltak korábban” – emelte ki dr. Nagy István magyarországi agrárminiszter a sajtóeseményen. A magyar tárcavezető véleménye szerint „a kihívásokra válaszokat kell keresni, a válaszok pedig a tudományban rejtőznek”. Hozzáfűzte: az említett válaszokat a konferencián előadó diákok kutatásaiban lehet megtalálni, ezekre eredményekre pedig nagy szüksége van az agrárágazatnak.
„Az agrár-élelmiszeripar az, amelyik a legdinamikusabban változik, számos kihívás éri és gyorsan kellenek a válaszok, amelyeket meg kell találnunk, és ezért a tudomány szerepe abszolút felértékelődik” – fogalmazott Nagy István. Hozzátette: az agrártudomány és az élelmiszeripar számos társtudományt „vonz magához”. A miniszter hangsúlyozta az automatizáció, a digitalizáció, a robotizáció területeit, valamint a fenntarthatóságot és a környezettudatos gazdálkodást.
A tárcavezető rámutatott: az élelmiszerekel szembeni társadalmi igény rohamosan változik, az ágazatnak amire válaszokat kell adnia. Kitért ugyanakkor a székelyföldi mezőgazdaság helyzetére is. Mint kiemelte: a régióban jellemzően kisbirtokok vannak, a kérdés az, hogyan tudnak ezek eltartani egy családot.
„Hogyan lesz a föld itt, Székelyföldön a megmaradásunk eszköze. Ha továbbmegyek, hogy lesz a nemzet megmaradásának eszköze, mert a földet nem lehet odébb vinni. Aki elkezdi művelni, az itt fogja az életét leélni. (…) Azt szeretnénk, hogy a vidéki élet ne a szegénységgel vagy a lenézéssel legyen egyenértékű, hanem olyan életminőséget jelentsen, amelyet szívesen választanak. A tudomány, az innováció adja meg a választ, hogy ezeken a kisebb területeken a rétegigényeket kielégítve tudjunk olyan minőségi élelmiszert, alapanyagot előállítani, amely biztosítja a megélhetésünket” – mondta Nagy István.
Dr. Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora megosztotta: az egyetem teljes képzési portfólióját tekintve hét alapképzést és két mesterképzést működtetnek, amelyek az agrártudományhoz sorolhatók. Az intézmény mintegy 2300 hallgatójának az egyötöde agrártudományi területen tanul, ezerhez közelít azoknak a végzősöknek a száma, akik a Sapientia Egyetemen szereztek az agrárium valamelyik területén oklevelet, és ezekről a végzősökről az egyetem pályakövetési rendszereiből tudják, hogy „elsöprő többségben itthon vannak, itthon élnek, itthon dolgoznak, itthon alkotnak”. Az OTDK-val kapcsolatosan a rektor rámutatott: a tanácskozás megszervezésének lehetősége fontos elismerése annak a két és fél évtizedes munkának, amit az agrárium területén végeznek.
Dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke megosztotta: a magyarországi Tudományos Diákköri Mozgalom 75 éves, maga a konferencia pedig 70 évvel ezelőtt indult útjára, 1955-ben szervezték meg az elsőt. Mint kifejtette: az OTDK a magyar és a magyarul tanuló diákok számára hozzáadott értéket jelent, amelyet Erdélyben is tudtak adoptálni. Az elnök kiemelte: a határon túli helyszín ellenére nem csökkent a beadott dolgozatok, illetve a résztvevők száma.
Az OTDK Agrártudományi Szakmai Bizottságának alelnöke, dr. Halas Veronika elmondta: rekordszámú nevezést könyvelhettek el a konferenciára, több, mint 300 hallgató érkezett Csíkszeredába.
Dr. Lázár Ede, a Sapientia EMTE szenátusának elnöke és egyben a szekció ügyvezető elnöke kiemelte: a Sapientia egyetem jövőre ünnepeli működésének 25. évfordulóját. „Nem volt a Sapientiának még ekkora és ilyen súlyú tudományos konferenciája, mint ez a mostani. Kapcsolódva a miniszter úr szavaihoz, valóban az agrár- és élelmiszeriparban jelentős az innovációs kényszer és ez így van Székelyföldön is. Talán Székelyföldön a leginnovatívabb iparág – bármennyire is furcsa az első hallásra – az agrárium és élelmiszeripar, és nekünk, a csíkszeredai karnak nagyon jó kapcsolataink vannak a különböző élelmiszeripari cégekkel” – emelte ki Lázár Ede.
A konferencia eldadásai élőben követhetők a tanácskozás YouTube-csatornáján.
CSAK SAJÁT