banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Gazdagok ligája – irdatlan összegeket könyvelt el az európai labdarúgás

A Chelsea-é volt az elmúlt év végén Európa legdrágább csapata, ugyanakkor bevételek szempontjából a Real Madrid jeleskedett. A bajnokságok közül a Premier League közel annyit keresett az elmúlt idényben mint a La Liga és a Bundesliga együttvéve.

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) pénteken nyilvánosságra hozott kimutatását elsőként a Reuters vette górcső alá. Abban a szervezet vizsgálta az európai klubok pénzügyi helyzetét, külön fejezetet szentelve a húsz leggazdagabb együttesnek.

Az UEFA nyilvánosságra hozta az európai klubok gazdasági helyzetéről készült jelentést | Illusztráció: mesterséges intelligencia által generált fotó

Ezen adatok alapján a Chelsea nem kevesebb mint 1,65 milliárd eurót költött játékosokra, ami abszolút rekordnak számít. Alaposan „rávert” a Manchester City-re, amelynek együttesét 2023-ban 1,42 milliárdra becsülték, de túlszárnyalta a Real Madrid 2020-ban elkönyvelt 1,33 milliárdos kiadását is. A Reuters ugyanakkor rámutatott arra is, hogy hiába költekezett a Chelsea, Európa „legdrágább csapata”, ugyanis az elmúlt szezon végén csak a hatodik helyen zárt az angol élvonalban, míg az aktuális idénben az ötödik.

És ha már Premier League: a 20 csapattal szervezett angol élvonal az elmúlt szezont közel 7,15 milliárdos bevétellel zárta, miközben például a spanyol La Liga 3,7 milliárd, a Bundesliga 3,6 milliárd, az olasz Serie A 2,9 milliárd, afrancia Ligue 1 pedig 2,4 milliárdot keresett. Bevételek szempontjából amúgy mind az öt topliga növekedést mutatott az azt megelőző esztendőhöz képest, de pénzügyi szempontból számottevően sikeresebbnek tűnik az angol bajnokság – derült ki a Maszol által is áttanulmányozott UEFA-jelentésből.

A klubok közül a legnagyobb bevételt a Real Madrid könyvelte el, egymaga meghaladta az 1 milliárd eurót, amit korábban már a Deloitte jelentése is történelmi mérföldkőnek nevezett, hiszen a futballtörténtelem során nem volt még példa arra, hogy egy klub egyetlen szezon alatt ekkora bevételt generáljon. Szerintük ez a Bernabéu Stadionnak felújításának és kibővítésének tudható be.

Fent a kiadások, alatta a bevételek. Ez alapján nem a Chelsea a nyertes. | Fotó: UEFA/képernyőmentés

Azt az UEFA-jelentése is hangsúlyozta, hogy az infrastruktúra-fejlesztések nyomán nőttek a jegyeladásokból származó bevételek. Kiemelték azt is, hogy a top húsz csapat viszonylag stabil volt az elmúlt egy évtized során. Közülük kilenc alakulat a Premier League-ben szerepel, a második legnagyobb bevétellel jegyzett klub a Manchester City volt 854 millió euróval. Mögötte a francia Paris Saint-Germain 808 millióval a harmadik. A Manchester United 771 milliót, a Bayern München pedig 765 millió eurót keresett.

Az UEFA közleménye szerint az élcsapatok bevételei folyamatos növekedést mutatnak az elmúlt években és az európai élvonalbeli futballkluboknak sikerült fenntarthatóbb szintre méretezni a játékosok bérét. Ezzel együtt nőttek a működési költségek, nagy kihívás elé állítva a klubokat.

Kis pénz, kis foci?

Az UEFA minden egyes európai ország élvonalát felmérte gazgasági szempontból, így a jelentésben megtaláltuk a Romániára vonatkozó adatokat is. 

A Szuperligában kevesebb volt a bevétel | Fotó: UEFA/képernyőmentés

A román élvonal bevétel szempontjából növekedést könyvelt el, de csak 97 millió euróval zárta az elmúlt idényt. Kiemelendő viszont, hogy 37 százalékkal nőtt a jegyeladásból származó bevétel, ami elérte a 13 millió eurót.

Összehasonlításként a magyar élvonal csapatai közel kétszer nagyobb bevételt generáltak a Szuperligánál, 170 millió euróval jegyzik, holott 23 százalékos jegyeladási növekedés mellett is csak 3,5 milliót kerestek a belépők értékesítésével. 24 millió volt a tévéközvetítési jogokból befolyt összeg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?